Читај ми!

Споразум о сукцесији бивше СФРЈ, докле се стигло са поделом 123 непокретности

Споразум о сукцесији бивше СФРЈ закључен је у Бечу 2001. и ступио на снагу три године касније потписом и последње земље сукцесора, Хрватске. Седам анекса о подели имовине потписале су тадашња СРЈ, у чијем су саставу биле Србија и Црна Гора, затим Хрватска, Словенија, Македонија и БиХ. Јавности је најзанимљивији Анекс Б, односно листа дипломатско-конзуларне имовине бивше Југославије. Докле се стигло са поделом 123 непокретности, после две деценије од потписивања Споразума о сукцесији?

Резиденције, амбасаде и станове у дипломатским квартовима широм света требало је по распаду Југославије поделити међу некадашњим републикама.

Тај посао додељен је Мешовитом комитету за расподелу дипломатско-конзуларне имовине, дефинисана је квота за сваку земљу сукцесора, па је тако Босна и Херцеговина добила 15%, Северна Македонија 8%, а Словенија 14% непокретности. Припала јој је, поред осталог, и зграда амбасаде у Америци.

"Остало је још неколико објеката, овде имамо три категорије. Једно је објекат у Москви, комплекс који је тако велик да је тешко наћи решење за то, значи то користи за сада Република Србије али није у интересу Србије да има тај објекат у свом власништву него да се сад нађе неко решење да се подели. Имате други комплекс, то су станови некретнине војних изасланика, односно војних аташеа који треба да се решавају у оквиру прилога Б", објашњава Дамјан Бергант, амбасадор Словеније у Србији.

Према Споразуму, Хрватској је припала готово четвртина дипломатских представништава, и то амбасаде, између осталих, у Паризу, Бечу, Хагу, Лисабону, Новом Зеланду и део зграде у Бриселу.

"Хрватска је дошла у посед неколико резиденција – Хелсинки, Осло, Стокхлом, Мадрид, Картум поново у Судану. Добили смо и две зграде генералних конзулата Југославије у Чилеу и Торонту. Хрватска је остала при своме ставу да се што пре састане то заједничко повереништво, та комисија", наводи Хидајет Бишчевић, амбасадор Републике Хрватске у Србији

Србији, којој је припало непуних 40 одсто непокретности, до сада је додељено 40 некретнина у 25 држава.

"Када је реч о расподели дипломатске имовине и нама је свима у интересу да се тај процес што брже оконча. Међутим, бројни су проблеми када је реч управо о расподели дипломатске имовине због тога што је понекад потребно урадити и одговарајуће процене и пронаћи одговарајућу документацију, приступити одговарајућим земљишним књигама. Оно што је преостало да се расподели, то је 16 објеката у 11 држава, од чега је најзначајнији објекат у Москви око кога ће претпостављам и бити најтежи преговори у погледу његове расподеле", каже проф. др Александар В. Гајић, главни правни саветник у Министарству спољних послова Србије

Бивше југословенске републике четири пута су делиле имовину, и то 2006. и 2012. резолуцијама у Загребу, када је подељено 29 објеката. Затим 2019. у Београду је подељено шест непокретности, а три године касније, у Сарајеву, одлучено коме ће припасти још пет некретнина. Све земље, настале распадом СФРЈ, одлучне су да имовину поделе до последњег квадратног метра и долара.

Следећи састанак Мешовитог комитета за расподелу дипломатске и конзуларне имовине најављен је за крај године у Загребу, а свих пет сукцесора процењује да би тачка на тај посао коначно могла да буде стављена у следеће две године.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње