Хил: Имамо проблем са Куртијем, Србија конструктиван партнер
Амерички амбасадор у Србији Кристофер Хил изјавио је да Запад има проблем са председником привремених приштинских институција Аљбином Куртијем који не жели да прихвати предлоге за деескалацију ситуације на Косову и Метохију.
Кристофер Хил је у интервјуу за Глас Америке рекао да је "питање да ли САД могу да рачунају на Куртија као партнера" и да са њим постоји суштински проблем јер није вољан да прихвати предлоге САД и Европске уније.
Додао је да ће одлуку о томе оставити амбасади САД у Приштини.
Истакао је да ће Курти морати да направи "неке промене" уколико жели да рачуна на САД као на пријатеља и партнера.
"Не сећам се да сам икада видео тако дубоке поделе у односима Приштине и Вашингтона", рекао је Хил и нагласио да земље чланице Квинте деле забринутост у вези са поступањем Приштине.
Каже да је "јако важно да се специјална полиција повуче из општинских зграда" на северу КиМ и да албански градоначелници треба да напусте општинске зграде, док је треће питање које се односи на нове изборе на северу КиМ "мало теже".
Рекао је и да је брзо постало очигледно да са тако ниском излазношћу "немате основ да наставите даље".
Он је истакао да је важно формирање Заједнице српских општина "јер из чињенице да нема ЗСО произилази недостатак поверења у међународну заједницу".
"Са српске стране је јасно речено да је важно формирање Заједнице српских општина (ЗСО), што је и даље проблем за господина Куртија. Јер сви остали схватају да је то неопходно", навео је амерички дипломата.
“Рачунамо на Вучића као партнера“
На питање новинара да ли од председника Србије Александра Вучића очекује да призна независност Косова, Хил је рекао да мисли да је Вучић спреман да уради оно што је рекао, а то је постизање нормализације односа.
"То је веома важно и то претходи свим будућим фазама сарадње", истакао је Хил.
Рекао је да САД на Вучића рачунају као на доброг партнера, те да су у овом процесу то он и његова влада и били.
"Надамо се да ће се тако наставити. Волели бисмо да он уради шта може на деескалацији ситуације и видимо да се то већ имплементира. То је веома позитивно", поручио је он.
Навео је да постоји разумевање са властима у Србији како ићи напред, те да се нада да ће и народ у Србији схватити да САД и ЕУ желе много већу сарадњу на политичком, економском и безбедносном нивоу.
"Веома смо заинтересовани да унапредимо односе са Србијом барем онолико колико су за то заинтересовани народ и власт у Србији. Осећамо да нам Србија постаје све бољи и бољи партнер", рекао је Хил.
Коментари