Читај ми!

Дачић у Савету Европе: Политички дијалог нема алтернативу

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је у Стразбуру, приликом обележавања 20 година од пријема Србије у Савет Европе, да је доследно поштовање међународног права најбољи и најбржи начин за долазак до стабилности и благостања у међународној заједници. Нагласио је да је важно да се стандарди Савета Европе примене и на територији Косова и Метохије.

Пре нешто мање од годину из Приштине у Стразбур стигла је апликација за чланство у Савету Европе. И после више покушаја, то питање и даље није тачка на агенди седнице Комитета министара Савета Европе. За сада. Шеф српске дипломатије иза затворених врата са председавајућом тог тела и амбасадорком Исланда.

"Исланд трпи велики притиском. Ми смо изнели своје мишљење, међутим, да ли ће и колико то бити уважено, пре свега од стране Немачке, а они се ту позивају и на земље чланице Квинте, видећемо у наредном периоду. Они рачунају да имају обезбеђену већину, међутим, велики број земаља који је признао Косову сматра да није време да се разговара о томе“, рекао је министар Дачић.

Један од критеријума за чланство је да пристанак дају државе чланице двотрећинском већином. Иступањем Русије, рачуница је да 31 од 46 држава гласа "за" Косово у Савету Европе. Иако делегацији Србије околности не иду наруку, у Мисији подсећају, процедура пријема може трајати до годину, некад и више. На пример, Хрватска је на пријем чекала шест година.

спели смо да то не буде тачка дневног реда ни за сутрашњи састанак, међутим, шта ће даље да се дешава доста је неизвесно. Постоји могућност да неко на почетку састанка предложи да се тачка дода на дневни ред. Простом већином може да се дода, али не може да се одлучи о тачки јер нацрт одлуке није дистрибуиран пред састанак, самим тим тачка не може да буде донета. Али постоје гласине да се тражи да се закаже ванредни састанак комитета министара до краја недеље како би та тачка могла да буде уврштена у дневни ред“, каже амбасадорка Мисије Србије при СЕ Александра Ђуровић.

И док се суочава са изазовима, делегација Србије обележава две деценије од пријема земље у СЕ, прву послератну политичку организацију Старог континента чији је задатак унапређење људских права, демократије и владавине права. Србија је постала чланица у оквиру бивше Државне заједнице Србије и Црне Горе, а по разлазу две државе 2006, чланство је "наследила" по правилу сукцесије.

"Србија се показала као позитиван и конструктиван члан. Доприносом у нашем министарском савету, парламенту и конгресу, али и кроз ратификацију уговора од којих је последњи договор '100+', Србија је помогла да достигнемо успех“, каже генерална секретарка СЕ Марија Пејчиновић Бурић.

У међувремену, у суседној згради одлука без гласања.

Посланици Европског парламента подржали су укидање виза за грађане са Косова и Метохије. Тако је уклоњена и последња правна препрека за потписивање Споразума о визној либерализацији, које је планирано за сутра.

То је страмотан вид истицања поруке да Косово у ствари не мора ништа да спроводи. Каква је то награда за некога ко одбија 10 година да реализује оно што је потписано Бриселским споразумом“, рекао је министар Дачић.

Нова одлука ступа на снагу од почетка наредне године, када се успостави Европски систем за информације и ауторизацију путовања.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње