Јовановић Ћута: Рударење мора бити у интересу грађана Србије
Председник скупштинског Одбора за заштиту животне средине Александар Јовановић Ћута на седници Одбора оценио је да је у току, како је рекао, свеопшти напад на природне ресурсе Србије.
Александар Јовановић Ћута предложио је да на следећу седницу Одбора позову министарку рударства и енергетике Дубравку Ђедовић, која би са њима расправљала о Просторном плану Србије и измени Закона о рударењу.
Нагласио је да нема ништа против рударења, али да мора бити у интересу грађана Србије. У Просторном плану Србије, како је рекао, предвиђено је 40 локација за отварање рудника.
Истакао је такође да мора да се среди питање власништва над земљом по завршетку експлоатације јер се, како је навео, страни инвеститори уписују у катастар и постају трајни власници земље.
Лазовић тражио формирање комисије
Радомир Лазовић из посланичке групе "Морамо" затражио је формирање комисије која ће утврдити шта се догодило са потписима 38.000 грађана који су потписали Иницијативу за трајну забрану ископавања литијума и бора у Србији.
На седници Одбора за заштиту животне средине, на којој нису учествовали представници владајуће већине, Лазовић је најавио да ће, уколико се то не уради поднети кривичне пријаве против одговорних, пре свега против председника Скупштине Србије у претходном и овом сазиву, Ивице Дачића и Владимира Орлића.
Прецизирао је да је Иницијатива са потписима предата 18. маја прошле године, као и да је осам или девет пута питао шта се десило са тим потписима, пошто Иницијатива никада није стигла у надлежно министарство или одбор.
Обрадовић: Озбиљан проблем са демократијом
Бошко Обрадовић из посланичке групе "Патриотски блок" истакао је да то што иницијатива за забрану ископавања литијума није у скупштинској процедури, говори да имамо озбиљан проблем са демократијом, парламентарним процедурама и поштовањем Устава.
Владимир Обрадовић из "Уједињених" поручио је да морамо водити рачуна о одрживом развоју и пронаћи решења која неће угрожавати људе који живе тамо где су планирани рудници.
У раду Одбора нису учествовали посланици Српске напредне странке и њених коалиционих партнера, тако да седница није имала кворум за одлучивање, већ се на њој само расправљало.
Коментари