Читај ми!

Стејт департмент: Србија сарађује у борби против тероризма, главни проблем пренос новца и оружја

Србија наставља да у области борбе против тероризма сарађује са САД и другим међународним партнерима, наводи се у годишњем извештају Стејт департмента о тероризму у свету за 2021. годину.

Kако се констатује, у Србији те године није било терористичких напада, али главни проблем на том пољу остаје пренос новца и оружја кроз регион.

У извештају се такође изражава забринутост због потребе репатријације терориста и чланова њихових породица из Сирије, као и због терористичке саморадикализације појединаца, кроз расно или етнички мотивисане идеологије, често повезане са национализмом.

Kако се указује, закони Србије за учешће у иностраним војним сукобима прописују казне од шест месеци до 10 година затвора.

Србија је осудила на казне затвора појединце који су учествовали у активностима повезаним са тероризмом на подручју Сирије, као и оне који су учествовали у руско-украјинском конфликту, напомиње Стејт департмент.

Извештај цитира истраживања појединих невладиних организација према којима Србија није показала намеру да у земљу врати своје грађане који се тренутно налазе у Сирији. "Од 10 српских држављана који су се борили у терористичким формацијама и вратили се из Сирије или Ирака у Европу, четири су се вратила у Србију."

Србија је процесуирала седам таквих особа, неке у одсуству, на укупно 69 година затвора.

Према неким невладиним организацијама и медијима, тужиоци који се баве таквим случајевима наводно примењују различите стандарде, при чему се повратници из Сирије суочавају са до 11 година затвора за кривична дела у вези са тероризмом, а повратници из Украјине добијају условне казне због учешћа у страном оружаном сукобу.

Служба за борбу против тероризма и екстремизма МУП-а објаснила је да Kривични закон дозвољава да је за кривична дела у вези са тероризмом могуће гонити само особе осуђене за борбу у редовима терористичких група које су одредиле Уједињене нације, попут Исламске државе.

Срби који се боре са проруским групама у Украјини, које УН нису означиле као терористичке групе, процесуирани су због учешћа у страном оружаном сукобу, објаснила је иста служба МУП-а, наводи се у извештају.

"Недостатак закона који регулишу обуку и финансирање терориста"

Стејт департмент оцењује да Србији недостаје законодавство које шире покрива понашање у вези са обуком за терористе, финансирање терористичких организација и активности врбовања терориста.

У извештају се, такође, подсећа да се Србија, према Вашингтонском договору из 2020. године, обавезала да означи организацију Хезболах у потпуности као терористичку организацију и уведе мере које ће сузбити финансијске активности и друге операције на њеној територији, али да се до краја 2021. није догодило.

Стејт департмент истиче да је Србија укључена у регионалну сарадњу када је реч о борби против тероризма, као и да МУП и БИА сарађују са Интерполом и Европолом на том пољу.

Додаје се да је Србија учесник НАТО програма "Партнерство за мир", и у том смислу учествује на међународним вежбама, као и да је САЈ учествовао у две специјалне војне вежбе у организацији америчке Специјалне команде за војне операције.

У извештају се наводи да је Србија развила снажне билатералне односе и сарадњу у граничној контроли са Бугарском, Мађарском и Румунијом, као и да има трилателарно гранично партнерство са БиХ и Хрватском, и да њене безбедносне агенције сарађују са агенцијама у Албанији, Северној Македонији и Црној Гори.

понедељак, 18. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње