Опозиција у Приштини замера што у предлогу споразуму нема међусобног признања
Опозиционе парламентарне странке Албанаца у Приштини оцениле су да документ из Брисела не доноси међусобно признање, што је по њима главни критеријум за нормализацију односа са Београдом, а да са друге стране омогућава формирање Заједнице српских општина.
Председник Демократске партије Косова Мемљи Краснићи сматра да је Приштина изгубила признање и добила Заједницу.
"Мора се гласно и јасно рећи: већ је званично евидентно да европски предлог не предвиђа међусобно признање, као главни критеријум за нормализацију односа Косова и Србије и отварање европске перспективе за нашу државу", пише у коментару председник Демократске партије Косова Мемљи Краснићи.
Оценио је да је премијер Аљбин Курти "погрешним поступцима и политиком неповратно деградирао процес дијалога".
"Сходно томе, омогућио је уклањање коначног споразума усредсређеног на узајамно признавање и донео земљи привремени споразум са Удружењем у центру", написао је Краснићи на Фејсбуку.
Демократски савез Косова у реакцији такође истиче чињеницу да договор у Бриселу не садржи међусобно признање.
"Из изјаве премијера о овом споразуму који је већ усаглашен, али још није представљен Скупштини Косова, потврђена је забринутост ДСК, која је већ објављена. Овај споразум није коначан и не садржи међусобно признање. Штавише, задржава двосмисленост у тумачењу политичког статуса две државе", наводи се у саопштењу ДСК и истиче да је "то био циљ Србије".
"Све осим признања – био је циљ Србије. Све осим признања има овај споразум, који су стране већ прихватиле. Прихваћени документ предвиђа и примену свих досадашњих споразума – укључујући Заједницу, као и посебан статус СПЦ. Премијер само треба да се усагласи о датуму оснивања Заједнице, пошто је он, прихватајући примену прелиминарних споразума, пристао на њено оснивање", наводи се у саопштењу.
ДСК сматра да је, према њиховим речима, потпуно погрешно Куртијево вођење процеса дијалога током последње две године померило процес дијалога од коначног и правнообавезујућег споразума у основни споразум, без признања у њему, и уз континуитет дијалога у наредним годинама.
"Закључак између избора таквог споразума и евентуалне изолације Косова је одговорност премијера", наводи се у саопштењу.
Председник Алијансе за будућност Рамуш Харадинај навео је на Фејсбуку да "споразум представља фактичко прихватање независности Косова, чиме се враћа политичка и безбедносна нормалност".
Коментари