недеља, 19.02.2023, 16:05 -> 19:45
Извор: Танјуг
Ђурић: Желимо да сви Срби у САД постану амбасадори Србије
У Вашингтону је одржан први велики скуп српске дијаспоре под називом "Јачање веза – српска дијаспора у САД", организован после више од две деценије. Марко Ђурић, амбасадор у САД, истакао је да је то почетни импулс за будућа окупљања Срба у САД, али и за стварање основе да сви наши људи у најмоћнијој земљи западне цивилизације буду представници интереса свог народа. Поручио је да сада више није он сам амбасадор већ да су сви они заједно амбасадори Србије у САД.
Марко Ђурић је нагласио да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америке – од Калифорније, Флориде, Аљаске, па све до Хаваја, готово из свих 50 америчких држава.
Конференција је само скроман почетак, рекао је амбасадор и нагласио да им предстоје велики задаци и огромна одговорност, посебно у овом преломном времену за нашу отаџбину.
"Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби", рекао је амбасадор.
Указао је да је у таквим условима потребно да у "најмоћнијој земљи западне цивилизације сви наши људи буду представници интереса свог народа". Зато је позвао све да се заједнички организују тако да са изабраним представницима у својим дистриктима, у својим срединама, могу да разговарају на који начин да се продуби разумевање, да се унапређује сарадња и односи са САД.
Ђурић је истакао да сада више није он сам амбасадор већ да су сви они заједно амбасадори Србије у САД. Важно је, како је додао, да као многе етничке заједнице које су акумулирале огроман утицај препознавши значај редовног окупљања, српску заједницу преусмере ка Вашингтону и да ту "плету своју мрежу".
Подсетио је да ускоро крећу редовни летови Ер Србије до Чикага и то неће бити последња линија – на хоризонту су и Мајами и Торонто.
Додао је да следи кампања "Узми српски пасош" и нагласио да је можда мање видљиво из Србије колика су ризница знања и капитала наши људи у САД.
Такође, подсетио је да Србија у САД има својих 136 православних храмова и да су сви они нетакнути од тренутка градње.
"Америка је прихватила Србе онакве какви јесу, није их присиљавала да се одрекну своје културе, идентитета и имена, што нам је пружило историјску шанску коју нисмо увек искористили", рекао је Ђурић.
Окупљенима се обратио и владика источноамерички Иринеј, који им је пренео поздраве епископа Лонгина и епископа Максима.
На скупу су говорили и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон, конзул Дамјан Јовић, амбасадор БиХ Бојан Вујић, представник Канцеларије Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић.
Амбасадор Ричард Гренел, бивши специјални изасланик председника САД задужен за дијалог Београда и Приштине, обратио се путем видео-поруке скупу и изразио наду да ће две земље успети да изграде нови однос, најближи до сада.
Ђурић и Гујон су уручили награду "Мајка Србија" Давиду Вујићу, једном од седам српских инжењера у мисији Аполо и оснивачу Теслине научне фондације.
Коментари