Ђурић: Желимо да сви Срби у САД постану амбасадори Србије

У Вашингтону је одржан први велики скуп српске дијаспоре под називом "Јачање веза – српска дијаспора у САД", организован после више од две деценије. Марко Ђурић, амбасадор у САД, истакао је да је то почетни импулс за будућа окупљања Срба у САД, али и за стварање основе да сви наши људи у најмоћнијој земљи западне цивилизације буду представници интереса свог народа. Поручио је да сада више није он сам амбасадор већ да су сви они заједно амбасадори Србије у САД.

Марко Ђурић је нагласио да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америке – од Калифорније, Флориде, Аљаске, па све до Хаваја, готово из свих 50 америчких држава.

Конференција је само скроман почетак, рекао је амбасадор и нагласио да им предстоје велики задаци и огромна одговорност, посебно у овом преломном времену за нашу отаџбину.

"Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби", рекао је амбасадор.

Указао је да је у таквим условима потребно да у "најмоћнијој земљи западне цивилизације сви наши људи буду представници интереса свог народа". Зато је позвао све да се заједнички организују тако да са изабраним представницима у својим дистриктима, у својим срединама, могу да разговарају на који начин да се продуби разумевање, да се унапређује сарадња и односи са САД.

Ђурић је истакао да сада више није он сам амбасадор већ да су сви они заједно амбасадори Србије у САД. Важно је, како је додао, да као многе етничке заједнице које су акумулирале огроман утицај препознавши значај редовног окупљања, српску заједницу преусмере ка Вашингтону и да ту "плету своју мрежу".

Подсетио је да ускоро крећу редовни летови Ер Србије до Чикага и то неће бити последња линија – на хоризонту су и Мајами и Торонто.

Додао је да следи кампања "Узми српски пасош" и нагласио да је можда мање видљиво из Србије колика су ризница знања и капитала наши људи у САД.

Такође, подсетио је да Србија у САД има својих 136 православних храмова и да су сви они нетакнути од тренутка градње.

"Америка је прихватила Србе онакве какви јесу, није их присиљавала да се одрекну своје културе, идентитета и имена, што нам је пружило историјску шанску коју нисмо увек искористили", рекао је Ђурић.

Окупљенима се обратио и владика источноамерички Иринеј, који им је пренео поздраве епископа Лонгина и епископа Максима.

На скупу су говорили и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон, конзул Дамјан Јовић, амбасадор БиХ Бојан Вујић, представник Канцеларије Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић.

Амбасадор Ричард Гренел, бивши специјални изасланик председника САД задужен за дијалог Београда и Приштине, обратио се путем видео-поруке скупу и изразио наду да ће две земље успети да изграде нови однос, најближи до сада.

Ђурић и Гујон су уручили награду "Мајка Србија" Давиду Вујићу, једном од седам српских инжењера у мисији Аполо и оснивачу Теслине научне фондације.

уторак, 19. новембар 2024.
16° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње