Самит Берлинског процеса, Србију представља премијерка Брнабић
У Берлину се одржава Самит Берлинског процеса. Скуп отвара немачки канцелар Олаф Шолц, а један од учесника биће и председница ЕК Урсула фон дер Лајен. Србију представља премијерка Ана Брнабић. Очекује се потписивање три регионална споразума о мобилности.
Самит Берлинског процеса, иницијативе коју је пре осам година покренула Ангела Меркел са циљем да појача сарадњу држава Западног Балкана и приближи их ЕУ, отвара немачки канцелар Олаф Шолц.
Један од учесника биће и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Србију представља премијерка Ана Брнабић, која ће се на маргинама самита састати са шефом дипломатије Уједињеног Краљевства. У плану је да се састане са представницима младих и цивилног друштва, као и немачким привредницима.
Самит ће имтаи конкретан резултат - потписивање три регионална споразума о мобилности. Њима ће државе Западног Балкана међусобно признати факултетске дипломе, стручне квалификације за поједина занимања и личне карте.
Признавање диплома у року од две недеље
Споразум о признавању академских квалификација регулише признавање диплома, наставак студија и лакши приступ тржишту рада.
Омогућава мобилност студената и академског особља на Западном Балкану по европским стандардима.
У првој фази ће се примењивати на државне универзитете, касније и на приватне.
Скраћује период признавања диплома са постојећих неколико месеци на максимално 14 дана. Укида постојеће накнаде, сувишну папирологију и процедуре, како би грађани региона могли лакше да студирају и раде.
Други споразум предвиђа аутоматско признавање професионалних квалификација за лекаре, стоматологе и архитекте као професије које недостају на тржишту рада.
Омогућава пружање услуга доктора медицине, стоматолога и архитеката на Западном Балкану на основу директиве ЕУ. Регулисање мобилности три професије види се као основ за преговоре за још четири занимања у наредном периоду - бабице, медицинске сестре, фармацеуте и ветеринаре.
Путовање уз личну карту
Споразум о слободи кретања и боравка грађана у преводу значи узајамно признавање личних карата. Поједностављује прелазак граница и административних прелаза становника Западног Балкана уз један документ - личну карту. Стране се обавезују да ће олакшати поступке за улазак, транзит и кратки боравак.
За многе овај споразум не доноси новине. Грађани Србије, рецимо, на основу ранијих споразума и сарадње у оквиру Отвореног Балкана границе региона већ прелазе само уз личну карту.
Укидање роминга у региону најважнији резултат Берлинског процеса
Иако су очекивања од иницијативе била велика, ентузијазам је значајно смањен. Ипак, значајан резултат Берлинског процеса је укидање роминга у региону.
Успостављена је Регионална канцеларија за сарадњу младих, са седиштем у Тирани, по угледу на немачко-француски модел.
Закључен је споразум о оснивању Транспортне заједнице у Југоисточној Европи са седиштем Секретаријата у Београду, који је почео са функционисањем 13. септембра 2019. године.
Основан је Коморски инвестициони форум западног Балкана (КИФ), са седиштем у Трсту, који представља и заступа интересе око 350.000 компанија.
Процес обухвата Црну Гору, БиХ, Северну Македонију, Албанију, Србију, Грчку, Бугарску, Немачку, Аустрију, Француску, Италију, Словенију, Хрватску, Уједињено Краљевство, Пољску, Грчку, Бугарску, као и Привремене институције самоуправе у Приштини.
Коментари