Вучић за РТС: Споразуми из Тиране основ да овај део Европе буде суштински без граница
Председник Србије Александар Вучић каже за РТС да су споразуми који ће бити потписани у Тирани нуклеус нечега што ће створити да овај део Европе буде суштински без граница, и много пре него што смо мислили. Напомиње да је "Отворени Балкан" велика идеја која ће снажити и показивати снагу.
Александар Вучић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да је "Отворени Балкан" велика идеја која ће само снажити и показивати велику снагу.
"Знам да већину људи интересује шта ћу да кажем око паљења застава, али рационално посматрано, морамо да гледамо у будућност и да разумемо када се они љуте када ми палимо њихове заставе, а то се десило пре доласка Едија Раме у Србију. Нећу да улазим у њихове унутарпартијске разлоге, али наравно да је недопустиво да скрнавите симболе и мислим да је Албанија реаговала промптно, озбиљно и одговорно и то је наш посао, такође, да учинимо", рекао је Вучић уочи пленарне седнице у Тирани.
Према његовим речима, данашњи споразуми који ће бити потписани у Тирани су нуклеус нечега што ће створити да овај део Европе буде суштински без граница, и много пре него што смо мислили.
"Данас потписујемо споразум о радним дозволама. То значи да кад имате 'Кромберг Шуберт' који има фабрику у Крушевцу, али и у Северној Македонији није потребно да узимате више на свака два месеца или месец дана дозволу. Ако су инжењери потребни из Северне Македоније у Крушевцу, они могу без проблема да добију радну дозволу чињеницом да су држављани Северне Македоније и обрнуто. Чињеницом да имате радну дозволу у Северној Македонији, имате је и у Србији", казао је председник Вучић.
Бићемо, истиче, привлачнији за инвеститоре, јер ако му у Куманову недостаје радника, моћи ће да рачуна на било које место из Србије где може да добије раднике, напомиње Вучић.
"Људи ће се много више кретати, имати прилику за бизнис и сарадњу", наводи Вучић.
Истиче да ће ова иницијатива олакшати проток људи и радне снаге, али и да ће бити много више прилика за бизнис и међусобну сарадњу.
Вучић је додао да ће бити потписан и споразум о акредитационим телима, на основу којег ће се усагласти политике тих тела из све три земље, те ће роба коју одобри акредитационо тело из земље из које она долази, сматрати добром и у земљи у коју долази.
Ознака за овлашћене економске оператере
Поменуо је и да је са албанским партнерима разговарао о овлашћеним економским оператерима, споразуму који већ годину и по дана имамо са Северном Македонијом.
"Онима који су већ познати као људи који су одлични привредници, који стално раде и којима је увек протребан прелаз граница, они ће имати посебне дозволе. Ако вам воће или кекс неко од 150 пута прегледа десет пута, сада га неће погледати ниједанпут, али за то морате да имате ознаку овлашћеног економског оператера", рекао је Вучић.
Истакао је да су направљени многи споразуми из области ветерине и фитосанитарне инспекције, који ће олакшати промет живих животиња, производа биљног и животињског порекла.
Напоменуо је и да се јединствене радне дозволе у региону очекују од почетка следеће године, а за то је, како каже, потребно да се уради још неколико техничких ствари.
Говорио је и о увезивању електронских и пореских система, те је поручио да се, од претходног састанка у новембру, када је критиковао институције које су надлежне да се тиме баве, много тога променило.
"Ми смо имали посебан састанак у Нишу, за који јавност није ни знала, два-три дана је трајао... Сви наши тимови су се скупили, доносили одлуке брзо и ефикасно", рекао је Вучић и додао да ову иницијативу подржавају пословни људи из све три државе.
Попусти за смештај и путарине
Истиче да су привредници из Албаније заинтересовани за улагања у Србији, али и да су српски привредници заинтересовани за ширење свог пословања и економске моћи на регион.
Поновио је позив да се у ову иницијативу укључе и остали – БиХ, Црна Гора, Приштина. Њихов избор је, како каже, да у томе не учествују јер су то тумачили као политичке игре.
"Ми ћемо кроз електронско увезивање почети да причамо о томе какве ћемо попусте да имамо на наплатним рампама, какве ћемо попусте имати за грађане у хотелима", рекао је Вучић и упитао како ће грађани који из Приштине крену у Скопље тумачити то што су за грађане из централне Србије ниже цене у хотелима или друмарине, а да за њих то не важи.
Истиче да се мора говорити и о енергетском повезивању у региону, уколико желимо да опстанемо у будућности.
Поручује и да овакво повезивање, за које постоји подршка и међународних представника, пре свега Атлантског савета, не мења нашу посвећеност европском путу.
Коментари