Читај ми!

Вучић: Верујем да ћемо успоставити поверење Срба и Хрвата

У Новом Саду на Петроварадину отворена је спомен-кућа бана Јосипа Јелачића. Влада Србије је кућу откупила за 600.000 евра и предала је на коришћење хрватској националној заједници, а адаптација би требало да буде завршена до пролећа. Председник Александар Вучић поручио је да је жеља Србије била да пошаље јасну поруку да су припадници хрватске нације грађани наше земље, да су неко ко треба да ужива сва могућа права и да је Србија њихова домовина.

Александар Вучић каже да за односе Србије и Хрватске тешко може да се каже да су икада били сјајни.

"Још од времена рођења бана Јелачића, током 19. века, у време Првог и Другог светског рата, сукоба деведесетих... Тешко да бисмо могли по било ком питању да се сагласимо, да нађемо исто мишљење и став", указао је Вучић.

Навео је да не мисли да је то нарочито важно, те да у овом тренутку имамо преча и важнија посла у будућности.

"Да добро разумемо да само дијалогом, чувајући мир, сигурност и стабилност Србије и Хрватске, почнемо да градимо поверење између нас. Да почнемо не само да чујемо, већ и слушамо једни друге, да понекад уђемо у ципеле оног другог и разумемо шта они други осећају", рекао је Вучић.

Према његовим речима, морамо да поштујемо право других на очување националног, културног и другог идентитета, уз побољшање економске позиције Срба у Хрватској и Хрвата у Србији.

Како је рекао, без обзира на то шта је у прошлости било, неопходно је да српски и хрватски народ разумеју да су мир, стабилност и поверење кључне поруке на којима треба да градимо будућност.

"Без тога правићемо проблеме, несигурност и нестабилност једни за друге. Сувише смо мали да бисмо могли дозволити себи луксуз свађа и било каквих проблема у будућности", поручио је Вучић.

Казао је да, што се тиче односа, тешко да би било ко веровао када би говорио о "великој љубави" између Срба и Хрвата, али је, истиче, важно да добро разумемо да ћемо једни без других тешко моћи да опстанемо.

"Зато је боље да што пре то разумемо и почнемо да се окрећемо једни другима, радимо заједно, па ће резултати бити убедљиво бољи", нагласио је Вучић.

Рекао је да је за Србију важно што је један део малих проблема успела да реши, те подсетио на успешно очување хрватског одељења основне школе у Бачком Брегу, проширење мреже профила у школама на хрватском језику, оснивање Лектората на хрватском, подршку Друштву "Јелачић" из Петроварадина, обнову Дома културе у Таванкуту, мост у Моноштору.

"Сматрам да је веома важно продубљивање сарадње са хрватском заједницом. Такође је веома важно да у овом тешком периоду, када смо сви погођени корона кризом, покажемо солидарност", додао је Вучић.

Рекао је да ће у складу са захтевом хрватске мањине о значајнијем учешћу у власти, иако се не могу правити паралеле са српском заједницом у Хрватској, ни по броју ни по проценту, Србија изаћи у сусрет и у договору са Хрватским националним већем, покушати да пронађе добра места на којима ће управо Хрвати, било са севера Србије или било ког другог дела моћи да помогну у даљем развоју своје домовине, обезбеде бољу позицију својој заједници.

Вучић је истакао да ће држава, спремна да учествује у реновирању овог простора како би постао велелепно место окупљања Хрвата, бити спремна да помаже и даљи развој инфраструктуре ХНВ и хрватске заједнице.

"Желим да Србију увек доживљавате као своју домовину, једнако колико волите своју Хрватску, да тражите од нас да помогнемо, а ми ћемо учинити све што је у нашој моћи и доживљаваћемо вас, не као неког ко ремети, већ ко доприноси нашем развоју. Верујем да ћемо успоставити поверење између српског и хрватског народа", поручио је хрватској заједници у Србији.

Грлић Радман: Да изградимо боље односе између Хрватске и Србијe

Министар спољних и европских послова Хрватске Гордан Грлић Радман изјавио је на свечаном отварању куће бана Јосипа Јелачића у Новом Саду да то може постати симбол жеље да још снажније кренемо у решавање свих отворених питања и изградњу бољих односа Хрватске и Србије.

Радман је изразио уверење да искреним и отвореним дијалогом две државе могу да реше сва отоврена питања.

"Ово је велики догађај за хрватску заједницу овде, али велики дан и за Србију. Данашња свечаност је важан тренутак у односима Хрватске и Србије, будући да јасно показује да заједничким снагама можемо радити на добробити свих", нагласио је Радман.

Каже да је Јелачић најважнија особа у историји Хрватске и да је његова кућа, где се родио у Петроварадину, откупљена и обновљена уз помоћ Владе Србије и захвалио је председнику Вучићу на томе.

"Уверен сам да ће то допринети очувању савремене културе Хрватске и очувању њеног историјског наслеђа", додао је Радман.

Указао је на то да је споменик бану Јелачићу један од симбола Загреба и Хрватске.

Такође, истакао је да мањине морају да буду спона и мостови који ће ојачати односе две државе.

"Хрватска подржава и поштује мањине и чини максимум напора да се живот српске заједнице и других мањина одвија на најквалитетнији начин у складу са привредним и социјалним могућностима", нагласио је Грлић Радман.

Каже да је Хрватска снажна држава, чланица ЕУ и да гради односе на међусобном уважавању и толеранцији.

"Срби имају три представника у Хрватском сабору и коалицијски су партнер у влади Хрватске, а надамо се и очекујемо да ће и Хрвати у Србији имати своје представнике на свим политичким нивоима", додао је Радман.

Војнић: Велики дан за хрватску заједницу у Србији

Обнављање куће Јосипа бана Јелачића је велики дан за хрватску националну заједницу у Србији и верујем да је ово још један корак ка бољој сарадњи између две државе, рекла је председница ХНВ-а у Србији Јасна Војнић.

"Велика је част бити домаћин овако важним гостима на челу са председником Вучићем и министром Радманом, изаслаником премијера Пленковића, и што имамо прилику да пошаљемо поруку јачања поверења и направимо још један корак напред ка бољој сарадњи између две државе", рекла је Војнићева на свечаности у Петроварадину.

Како је навела, хрватска заједница има доста разлога за весеље.

"Влада нам је даровала део родне куће бана Јосипа, а ми смо добили свој културни и административни центар на понос свих Хрвата из Срема, Војводине и целе Србије. Исти је осећај као у родним кућама Милутина Миланковића у Даљу и Николе Тесле у Смиљану", поручила је она.

Подсетила је да је иницијатива за враћање куће бана Јосипа Јелачића покренута већ 2002. и сада је коначно окончана.

"Данас обнављамо дела нашег великана, показали смо да је могуће наставити сарадњу и радити на развијању што бољих односа Србије и Хрватске. Верујемо да сви ово културно благо хрватског народа препознајемо као наше и верујем да можемо да отворимо многа питања кључна за хрватску заједницу у Србији", рекла је Војнићева.

Открила је да јој је посебно драга честитка коју је данас добила од колеге из српске заједнице у Хрватској Милорада Пуповца.

"Обећавамо да ћемо чувати веру, језик, културу и развијати мостове између две државе, на понос оба народа", поручила је Војнићева.

Гроф Јосип Јелачић рођен је на данашњи дан 1801. године, а хрватска национална заједница у Србији 16. октобар обележава као национални празник.

понедељак, 23. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње