Бриселски дијалог обновљен, Албанци изостали
Српска страна је током два дана техничких разговора у Бриселу изнела бројне аргументе о несталима, отворила је питање повратка расељених, и размотрила питања економске помоћи Уније региону. То је по завршетку дводневних преговора на техничком нивоу рекао директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић. Преговоре посредник Мирослав Лајчак оцењује као конструктивне иако је данас изостала приштинска делегација.
Другог дана обновљеног дијалога - у Бриселу је остао само један тим. Уместо да преговора о привреди, делегација коју предводи Скендер Хисени вратила се у Приштину. Одатле стиже јединствена порука косовских политичких лидера: нећемо дозволити да се дијалог спусти на технички ниво.
"У интересу је да се дијалог одвија, јер само дијалогом, сусретима и добросуседством Косово може да крене ка европској перспективи. Али истовремено морамо да сачувамо идентитет. Мора да се догоди међусобно признавање, и потом решавање других питања", наводи косовски председник Хашим Тачи.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић одговара:
"Лидери приштинских институција упозорени од највиших ЕУ званичника да се не баве пропагандом и измишљањем тема за дневнополитичку употребу већ да разговорима приступе на озбиљан начин. Могу да кажем да је Србија приступила разговорима на озбиљан и одговоран начин".
Две стране једнако су удаљене, мада су европски посредници од наставка дијалога имали велика очекивања. Аналитичари оцењују да су била нереална.
"Албански политичари су овакав приступ имали и 2006. године. Они су тражили да се прво реши питање статуса па онда да се преговори своде на техничка питања. Мислим да Албанци с једне стране губе живце, дакле ово предуго траје, њима је обећано још 2013. да ће се процес брзо завршити, видимо да завршетка нема и отуда нервоза и заоштравање преговарачког става", сматра Душан Пророковић са Института за међународну политику и привреду.
Преговарачки став Приштине у косовској скупштини још једном изнео је косовски премијер.
"Моја обавеза да заступам Косово у дијалогу произилази из косовског устава. Чак и принципи на којима ће се заснивати споразум са Србијом заснивају се на том уставу. Територијални интегритет Косова је недодирљив и неприкосновен", каже косовски премијер Авдулах Хоти.
Уместо признања као јединог решења које нуди Приштина, Београд ради на промени атмосфере у односима Срба и Албанаца на КиМ. То у интревјуу за вашингтонски портал "Павловић Тудеј" објашњава председник Србије.
"Желимо да олакшамо слободну трговину, кретање робе, услуга и капитала, али када причамо о томе, Албанци кажу: 'да, сигурно, све то желимо, али желимо да све то прође кроз Републику Косово'. И то је суштина. За њих је све ствар статуса. То је основни проблем, јер кроз сваку ствар Албанци провлаче статус Косова", рекао је председник Александар Вучић.
Тај статус је за већину чланица Европске уније неупитан. Немачки посланик и известилац за Косово у Савету Европе Петер Бајер понавља да размена територија не може бити решење косовског проблема.
"Наравно да је то разгарничење или подела проблематично за скоро све на западу. Они одмах помисле да то у игру доводи питање Македоније, БиХ, прекрајање граница на постјугословенском простору. друагчију рекцију не треба очекивати. Не видим да можемо водити другачију политику осим нудити реинтеграцију и позивати се на резолуцију", додаје Пророковић.
Наставак дијалога на политичком нивоу, који би требало да се бави постизањем свеобухватног решења косметског проблема, очекује се у септембру.
Коментари