Сукоби и сузавац на протестима у Београду и Новом Саду, повређено 10 полицајаца

Грађани незадовољни епидемиолошком ситуацијом и радом актуелне власти и синоћ су протестовали широм Србије. Иако су у престоници протести почели мирно, полиција је реаговала након што су је демонстранти гађали димним бомбама, флашама и бакљама. Испред Скупштине је мирно. Нападнуте су екипе РТС-а у Новом Саду и Нишу.

Протести испред Дома Народне скупштине, који су одржани и у уторак након најаве председника Вучића да ће бити уведена забрана кретања у Београду, почели су мирно. Поред лидера Савеза за Србију, њихових присталица, испред Скупштине су се јуче налазили и припадници десничарских покрета и "Суверенисти".

У једном тренутку су почели инциденти – демонстранти су гађали полицију светлећим ракетама, а бачен је сузавац.

Једна група младића са црним маскама изгурала је председника Покрета слободних грађана Сергеја Трифуновића, уз увреде и псовке, а један човек га је ударио торбицом и раскрварио му главу.

Велики број демонстраната побегао је на угао Косовске и Палмотићеве улице због топовских удара и полиције која их је потискивала даље од Народне скупштине.

У Булевару краља Александра запаљени су контејнери, који су горели и испред Теразијског тунела. Кордон полиције спречавао је учеснике протеста да приђу згради парламента.

Кордон полиције се налазио и на раскрсници Кнеза Милоша и Краља Милана, која је била блокирана.

Демонстранти су бацали бакље, а током укључења репортерке РТС-а демонстранти су скандирали, јер су незадовољни извештавањем РТС-а.

Један од демонстраната: Не можемо више да трпимо понижење

Један од демонстраната рекао је новинарки РТС-а да није дошао "ни у чијој политичкој одежди" већ у "грађанском оделу Србије".

Каже да је српски народ изашао на улицу јер не може да трпи понижење од стране власти, јер је незадовољан економијом у земљи, зато што је "Србија своје најбоље синове протерала" и зато што тргује Косовом.

Демонстранти су сузавцем и каменицама напали кордон Жандармерије у Булевару краља Александра, након чега је полиција узвратила сузавцем.

Демонстранте је предводио човек који је држао крст у руци, а већи број је носио иконе са ликовима Светог Саве, Христа.

Агенција Бета је објавила да је полиција током интервенције на протестима у Булевару краља Александра повредила њеног новинара, упркос томе што је показао новинарску легитимацију.

Министар Небојша Стефановић негирао је наводе да је полиција била та која је испред Скупштине испалила сузавац. Каже да је најмање 10 полицајаца повређено, од којих један тешко.

Разбијена врата на улазу у РТВ-а у Новом Саду, напад на екипу РТС-а

Новосађани су се окупили испред Градске куће у 18 часова, а затим кренули у протестну шетњу, која је на почетку деловала мирно, осим што је долазило до повремених сукоба.

Тражили су оставку директора полиције Владимира Ребића, министра Небојше Стефановића, Милоша Вучевића, градоначелника Новог Сада и председника Вучића.

Захтевали су и да се распусти Кризни штаб, да се саопшти колико је тачно људи оболело и умрло од короне, да се паре за цркве преусмере на оне који су оболели, да се здравствени радници хонорарци запосле и да се они који су изгубили посао за време епидемије поново врате на своја радна места.

На протесту су се чула скандирања "Хоћемо истину", "Доле Вучић" и "Косово је срце Србије".

Међутим, дописник РТС-а из Новог Сада навео је да је на тргу кренуло демолирање градске куће од стране појединих демонстраната, а да je екипа Радио-телевизије Србије нападнута када су неки демонстранти видели микрофон РТС-а. Повређен је сниматељ Лазар Вукадиновић.

Демонстранти су каменицама разбили врата на улазу у РТВ као и улаз у просторије СНС-а у Стражиловској улици, јавио је дописник РТС-а. Један мушкарац је повређен.

Повређен сниматељ РТС-а у Нишу

Окупљање у Нишу је уследило после позива преко друштвених мрежа.

Један број грађана Ниша окупио се око 19 сати испред градске скупштине, уз звиждуке и узвикивања, и блокирао саобраћај у улици Николе Пашићам, а потом је дошло до нереда.

Дописница РТС-а јавила је да је наша екипа у том граду нападнута. Сниматељ Иван Стамболић погођен је флашом или лименком у главу, а камера је поливена.

Колеге из редакције Јужних вести су практично одбраниле екипу нашег дописништва.

До инцидента је дошло када је колона демонстраната почела да се креће од Градског одбора СНС-а ка КЦ Ниш, да би се затим вратили у центар града. Ту је екипи РТС-а било онемогућено да се укључи у програм.

Демонстранти су испред нишке полиције поломили стакла на неколико полицијских аутомобила и гађали зграду каменицама

Протести и у другим градовима

У 18 сати, на платоу испред споменика Косовским јунацима, одржан је протест грађана Крушевца. Скуп је организован током дана позивима преко друштвених мрежа.

Након краћег задржавања на централном градском тргу, окупљени грађани прошетали су до зграде Градске управе у Крушевцу.

Више стотина Крагујевчана окупило се у 19 часова на платоу испред Робне куће, а затим су у колони прешли на плато код Скупштине града.

До извезног времена све је било мирно, а затим су демонстранти каменицама поломили стакло на згради града и полицијске управе у Крагујевцу.

У просторије које се налазе у приземљу, убачене су бакље. Полиција је употребила сузавац, формирала кордон и потиснула демонстранте који су изазвали нереде.

Грађани су се, како кажу, окупили преко друштвених мрежа.

Желе, како су рекли, да пруже подршку грађанима Београда, али и да искажу своје незадовољство звог најаве могућег увођења забране кретања, због ширења коронавируса.

Током протеста, док је био миран, могле су да се чују и погрдна скандирања на рачун актуелне власти.

У центру Јагодине окупило се више десетина углавном младих људи. Учесници протеста прошетали су главном градском улицом од сквера до зграде Основног суда и вратили се у центар.

У Смедереву је протест почео нешто после 20 часова и завршен је мирно и без инцидената.

Почетак окупљања на Платоу испред Филозофског факултета

Окупљање грађана је синоћ почело на Платоу испред Филозофског факултета, а обратио им се Председник Покрета за преокрет Јанко Веселиновић, који је прочитао четири захтева.

Први захтев је хитно именовање новог "деполитизованог Кризног штаба", а други се односи на функционере МУП-а и друге руководиоце који су "применили бруталну силу над грађанима који су исказали свој револт".

Тражили су и хитно пуштање ухапшених грађана и информација о стању повређених, као и објективо извештавање РТС-а о захтевима и протестима побуњених грађана.

На протесту су били и Драган Ђилас, Бошко Обрадовић, Зоран Лутовац, Вук Јеремић, Мирослав Алексић.

Након обраћања Јанка Веселиновића, демонстранти су дошли до Скупштине Србије.

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове