Макрон и Вучић одали почаст српској хероини Милунки Савић

Председници Србије и Француске, Александар Вучић и Емануел Макрон, у Алеји великана на Новом гробљу одали су почаст српској хероини Милунки Савић – жени са највише одликовања у историји ратовања.

Председници су положили цвеће на гробно место учеснице Балканских и Првог светског рата у присуству њених потомака.

36649807 Вучић и Макрон положили цвеће на гроб Милунке Савић Вучић и Макрон положили цвеће на гроб Милунке Савић

Милункини праунуци Младен и Милош Станков, као и Драгица Николић, унука Милункиног брата уместо којег је отишла у рат, председнику Француске су поклонили грб Републике Србије, као симбол савеза и пријатељства између две нације. 

Изнад грба урезана је на француском језику порука адмирала Гепрата Милунки Савић док је лежала у болници у Бизерти: "Оздрави сине, адмирал те моли", док је испод грба, такође на француском, изгравирана порука: "Великој Француској захвални потомци Милунке Савић". 

Потомци Милунке Савић који су сачекали двојицу председника рекли су да је она била хероина, али и изразили захвалност француском председнику и Француској.

Макрон им је захвалио рекавши да му је веома драго што је дошао да се поклони Милунки Савић. "Ја сам доста читао о њој и због тога смо желели да дођемо овде да одамо почаст Милунки Савић", рекао је Макрон.

36649636 Потомци Милунке Савић поклонили Макрону грб Републике Србије Потомци Милунке Савић поклонили Макрону грб Републике Србије

Захвалио је и породици што одржавају национално, али и породично сећање на њу.

Како је рекао Вучић, Србија нема већег јунака од Милунке Савић и она је у срцу сваког човека.  "Њен живот је специфичан, кроз њен живот испричате сву трагедију Србије и српског народа", рекао је Вучић Макрону.

Одавање почасти најодликованијој жени Првог светског рата још једно је подсећање на велики допринос који је Србија дала у Великом рату.

Медији преносе и да је лично Емануел Макрон тражио да се у агенду уврсти и одавање почасти Милунки Савић, која је одликована и француским орденом Легије части.

Милунка Савић – "српска Јованка Орлеанка"

Милунка Савић била је наредник у Другом пуку српске војске "Књаз Михаило", а због њене неизмерне храбрости Французи су је прозвали "српска Јованка Орлеанка".

36650801 Потомци Милунке Савић са Макроном Потомци Милунке Савић са Макроном

У борбама је рањавана девет пута, а први пут је решила да се пријави као доброваљац 1912. године за учешће у Балканском рату и то под именом Милун Савић.

У Балканским ратовима 1912. и 1913. године борила се преобучена у мушкарца, а да је женско откривено је у болници у коју је примљена после рањавања у Брегалничкој бици, што је било скоро годину дана након приступања српској војсци.

И за Први светски рат пријавила се као добровољац, примили су је Војвода Путник и Краљ Александар, који ју је одредио у Други пук. 

Била је део "Гвозденог пука", најелитнијег Другог пука српске војске "Књаз Михаило", а истакла се као бомбаш у Колубарској бици. 

За вишеструко херојство тада је добила Карађорђеву звезду са мачевима. 

У јесен 1915. године у Македонији је тешко рањена у главу и тако повређена се повлачила преко Албаније, да би се након неколико месеци опоравка вратила на Солунски фронт, где је учествовала у биткама на лето и јесен 1916. године.

У бици на Кајмакчалану истакла се када је "гвоздени пук" био прикључен 122. француској колонијалној дивизији и то заробљавањем 23 бугарска војника.

Добила је многа одликовања, међу којима и два француска ордена Легије части и медаљу "Милош Обилић", а једина је жена на свету која је одликована француским орденом Ратни крст са златном палмом.

Била је поштована широм Европе и позивана на прославе јубилеја, обиласке ратишта, полагање цвећа на гробове палих, где је одлазила обучена у шумадијску народну ношњу, украшену добијеним одликовањима.

Након три мождана удара умрла је 5. октобра 1973. године у Београду. 

Сахрањена је на Новом гробљу у Београду, а њени посмртни остаци пренети су из породичне гробнице у Алеју великана, 40 година након смрти, 10. новембра 2013. године.

Број коментара 1

Пошаљи коментар
(понедељак, 15.јул.2019 22:31)
dragec 57

E bas mi suze nateraste na oci

Citaju ovu potresnu epopeju o ovoj divnoj i plemenitoj zeni-borcu i odlikovanjima. U bivsoj SFRJ, ne secam se da je spominjana na casovima istorije. Prvi svet. rat nije se tako favorizovao kao Drugi svet. rat i NOB. Takva su bila vremena i dobro je sto smo to ispravili.

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом