понедељак, 26.11.2018, 11:29 -> 18:52
Извор: РТС
Рама: Албанија и Косово ће руку под руку, као два орла
Албански премијер Еди Рама рекао је да се Србија агресивно понаша према Приштини и да Београд не види, како је рекао, Косово као независну државу.
"Србија не би требало да користи два лица, једно са Косовом и једно са Албанијом. Ово је неприхватљиво. Србија није жртва, Косово је жртва. Албанија и Косово ће ићи руку под руку као два поносна орла", рекао је Рама на заједничкој конференцији за новинаре са Харадинајем у Пећи, након заједничке седнице косовске и Владе Албаније.
Рама је подржао приштинске таксе на српску робу, супротно Цефта споразуму. Међутим, наводи да је Албанија заинтересована за изградњу стратешких односа са Србијом.
Рама тврди да има информацију да је Србија од Европског парламента тражила да се у говорима косовских представника у европским институцијама не користи реч "Република", пренео је Љајми.
Албански премијер је новинарима рекао да је седница "две владе" била продуктивна и да су потписани важни споразуми.
"Ови споразуми су добар корак напред који ће додатно ојачати сарадњу између Албаније и Косова", рекао је Рама.
Он је поновио да је повећање пореза на 100 одсто за српску тобу "политички рат", а спречавање Приштине да постане члан Интерпола је оценио ружним.
"На граничном прелазу Морине, где постоји дуга линија препрека за слободно кретање грађана, успостављаће се заједничка контрола и створити могућност слободног кретања", наставио је Рама.
Харадинај је рекао да су Приштина и Тирана на путу да уједине економско тржиште.
"Могу вам рећи да смо на правом путу ка јединственом економском тржишту између Косова и Албаније", рекао је Харадинај и додао да ће ти споразуми бити примењивани један за другим.
Харадинај затражио од Раме да оконча "Национални пут".
"То је легитиман захтев. У могућности смо да платимо колико год је потребно", рекао је Харадинај.
Рама је претходно рекао да је увођење таксе од 100 одсто на робу из централне Србије политички контраодговор Приштине.
"Такса је ирационална одлука у нормалним условима. Ко види 100 одсто наплату као економски аспект, греши, ова накнада је политички контраодговор Приштине", рекао је Рама на седници.
Обећао је и да у року од шест месеци између Косова и Албаније неће бити никаквих такси.
"Нулта тарифа у првих шест месеци између Косова и Албаније. Време је да се уведе тарифа 100 одсто на северу а нулта на југу", рекао је Рама.
Отварајући заједничку седницу косовски премијер Рамуш Харадинај изјавио је да ће потписивањем девет споразума и протокола представника косовске и владе Албаније довести до приближавања у будућности, све док се две економије не уједине.
"Знам да људи на Косову и Албанији очекују више од ове две владе и одавде ћемо наставити да радимо и бавимо се суочавањем са многим изазовима", указао је косовски премијер.
"Данас је Косово страна за контакт са ЕУ, ССП, која истовремено испуњава све критеријуме за либерализацију виза и очекује да се наше право поштује од институција ЕУ", рекао је Харадинај, а преносе албански медији.
Представници косовске и Владе Албаније, након заједничке седнице у Пећи, обишли су гроб оснивача тзв. Ослободилачке војске Косова Адема Јашарија у Преказу.
Потписано девет споразума
После петог заједничког састанка, представници косовске и владе Албаније потписали су девет споразума, међу којима је и споразум за укидање роминга на цене услуга у мобилној телефонској комуникацији.
Потписани су протоколи за обављање заједничке активности царинске контроле на заједничком граничном прелазу Морина–Врбница, за препознавање и обједињавање модела здравствених, ветеринарских и фитосанитарних прегледа животиња, производа животињског порекла и биљних производа.
Два премијера потписала су споразум о сарадњи, промоцији пословања и информацијама о дијаспори.
Представници Приштине и Тиране ће се договорити и о признавању возачких дозвола.
Косовско министарство здравства и Министарство здравља и социјалне заштите Албаније потписали су споразум о сарадњи у области здравства.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментарKomentar
Ne bih se prerano radovala da sam na njihovom mestu. Nismo mi narod bez korena pa da nas čupa i otima kako ko želi. Ako nas pritisnu da nazad nema kud, napred moramo. Naši preci su to najbolje osetili, namet sto posto i uvek pobeđivali.
strašno,
čista provokacija
na sta
Odgovor na šta?!Šta je sa briselskim sporazumom?Šta ste ispunili od svojih obaveza?Još vi nekome postavljate kontra mere.
Kontramere
Obzirom da Albanija podržava ovu terorističku odluku albanskih političara iz Prištine onda uvesti kontramere Albaniji jer je Kosmet deo Srbije. Svi koji putuju preko Srbije prema Albaniji i iz Albanije kroz Srbiju da plate dodatne ekološke takse za prolazak kroz Srbiju.
kosovo
Izgleda da svoju nemoc u pojedinim oblastima uzvraćaju povecavanjem taksi, mozda bi Srbija trebala da uvede kontra mere istog tipa prema Albaniji.
KiM
G. Rama je predsednik Albanije, ne Kosova, nema pravo da se mesa u unutrasnje poslove Srbije.
A kontramere...
Gde tako političar i veliki strateg vidi budućnost Kosova ako Srbija uvede kontameru zabrane prolaska KS tablicama, kamionima, autobusima i automobilima pa moraju u Evropu preko Albanije pa brodom ili kopnenim putem preko Makedonije, Bugarske, Rumunije i Mađarske, dan duže i 500 km više. I to je politička mera a ne ekonomska i može da usledi kao odgovor na takse od 100 odsto. Moraće ponovo da analizira situaciju ovo je sedi, nedovoljan.
100% неразумни
Значи, господине Рама, по вама је економски напад и дискриминација легитимно политичко средство?
Да ли бисте тако говорили да Србија уведе идентичне мере према Албанији и тако заустави сав пласман ваше робе на тржиште Србије? Како би у том случају реаговала ЕУ?
ЕУ је иначе Хрватску, своју пуноправну чланицу, зауставила у намери да повећа таксе на увоз одређених производа из Србије прошле године. Ускоро ће и Косову учинити исто.
Politički kontraodgovor
OK znači Briselski sporazum više ne važi, CEFTa sporazum više ne važi ali zato važi rezolucija UN1244, tako da Srbija kao odgovor stavi pod vojnu, političku i ekonomsku kontrolu i svoju vojsku vrati na Kosovo i Metohiju i na granicu sa Albanijom a sve administrativne prelaze rasformira.