Наставак реформи најважнији за напредак Србије ка ЕУ

Србија разуме да 2025. година није зацртана и обећана година пријема у ЕУ, већ да представља оквир и подстицај, изјавила је министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић током разговора са амбасадором Немачке Акселом Дитманом.

Јоксимовићева и Дитман разговарали су о Стратегији проширења ЕУ, европским интеграцијама Србије, резултатима реформи које се у процесу приступања спроводе, билатералним односима и другим важним темама, саопштило је Министарство за европске интеграције.

Јадранка Јоксимовић је захвалила Немачкој, као значајном стратешком партнеру и највећем билатералном донатору Србије, за свеукупну помоћ и подршку у процесу европских интеграција.

Њих потврђује и податак да је та држава, у протеклих 15 година, издвојила 1,6 милијарди евра бесповратне помоћи за различите пројекте.

Министарка европских интеграција оценила је да Стратегија проиширења представља, пре свега, јасан политички сигнал и охрабрење који потврђује да се на Србију као кандидата за чланство у ЕУ озбиљно рачуна. 

Стратегија је, истовремено, и велики подстицај – како за државу, тако и за њене грађане да наставе са започетим реформама које су најбоњи механизам за свеукупан развој државе.

Јоксимовићева је навела и да Србија разуме да 2025. није зацртана и обећана година пријема, већ да представља оквир и подстицај.

Министарка Јоксимовић очекује да ће Србија током бугарског председавања Саветом ЕУ отворити поглавља за која је спремна. 

Верује да ће позитиван тренд приступања бити настављен и за време румунског председавања – у другој половини године. Те две државе су, уосталом, као и Аустрија, која ће председавати Саветом ЕУ у првој половини идуће године, проширење ЕУ поставиле као приоритет.

Стратегија – позитиван сигнал 

Аксел Дитман истиче да Стратегија проширења представља снажан поизитиван сигнал за Србију. Стога ће Немачка нашој држави наставити да даје јасну подршку у наставку процеса приступања. 

Нагласио је значај даљих реформи у поглављима 23 и 24, као и значај реформе правосуђа, о којој се разговара у оквиру приступних преговора и која јача независност судства, али и борбе против криминала и корупције, мањинских права, медијских слобода.

Оценио је да је Србија поуздан и кредибилан партнер на кога ЕУ може озбиљно да рачуна, нарочито када је стабилност региона у питању. 

Саговорници су констатовали да су односи две државе добри – тај податак поткрепљују немачке инвестиције у привреду Србије, и да се развијају на обострано задовољство.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 20. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње