Дрецун: Косово у потпуном застоју на путу ка ЕУ
Председник одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је да је и после 10 година јасно да самопроглашена творевина Косово не може да добије пун међународни капацитет који јој је потребан како би у правом смислу те речи била држава, а који се добија чланством у Уједињеним нацијама.
"И не само то, они су у потпуном застоју на путу ка ЕУ. Могу само да рачунају на Споразум о стабилизацији и придруживању, који се склапа са територијом, а не са државом", истакао је Дрецун за РТС.
Према његовим речима, све што би било корак више Косова ка ЕУ, блокирала је недавно и Шпанија, наводећи да ништа што је повезано са даљим напредовањем ка чланству ЕУ Косово не може да очекује.
"Тај пропали покушај Косова да стекне пуни међународно-правни капацитет нам указује да се припрема расплет догађаја на КиМ. Многи други догађаји то показују, као што је потврда једног америчког званичника да су албански политичари са Космета разговарали са неким западним званичницима о евентуалној подели Косова", указао је Дрецун.
Истиче да то мења до јуче "забетонирани" став албанских политичара са Космета "да је све завршено, да је Косово држава и да Србија само треба да призна такву државу".
"Они доживљавају неуспехе као некакава држава и на међународном плану и на унутрашњем плану. Мислим да је то граница преко које они не могу да иду даље, већ ће морати да седну и да се договоре са Србијом", сматра Дрецун.
Наводи да и албанска страна вероватно припрема своју платформу којом ће представити како они виде коначно решење за КиМ, док Србија има унутрашњи дијалог који треба да резултира предлогом председника Србије Александра Вучића за решавање косовског проблема.
"Тек када се договором реши статус Косова онда можемо да очекујемо да то може да буде одрживо и трајно решење. Мислим да је на то циљао председник Вучић када је рекао 'или да сви да будемо подједнако незадовољни или помало задовољни', значи компромисно решење", закључио је Дрецун.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар