Како Београд гледа на изјаву Зигмара Габријела?
Изјава шефа немачке дипломатије Зигмара Габријела у Приштини да би Србија требало да прихвати независност Косова и даље је тема у Београду. Док јавност тумачи да ли су његове изјаве у Београду и Приштини биле другачије и да ли је са собом донео решење за Космет, премијерка истиче да је правно обавезујући споразум искључиво у надлежности Београда.
"ЕУ је заинтересована за то да се ситуација између Београда и Приштине растерети", рекао је Зигмар Габријел у Београду.
Од поруке у Београду до нове у Приштини прошло је свега неколико сати.
"Ако Србија жели да напредује ка ЕУ, примарни услов је владавина права, али и прихватање независности Косова", навео је немачки министар.
Док су реч прихватање многи протумачили као признање – премијерка се држи тачног превода.
"Он је, мислим, говорио фигуративно да треба да прихватимо независност Косова и то је његово мишљење. Он је министар земље која је признала независност Косова, а исто тако постоји пет чланица ЕУ које нису па Србија не мора и неће", поручила је премијерка Ана Брнабић.
Поруку немачког званичника српски колега сматра арогантном и по дијалог две стране контрапродуктивном.
"Оно што они не желе да чују у оквиру својих земаља, немојте такве поруке нама да шаљете. То је понижавајуће и неприхватљиво за Србију. У том смислу, ми ћемо наставити даље са дијалогом, али дијалог и трајно решење подразумева договор којим ће се уважити интереси обеју страна", истакао је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
"Инсистирање на нормализацији односа"
Драган Ђукановић из Центра за спољну политику каже да се њему чини да су поруке у Београду и Приштини биле сличне.
"То је пре свега инсистирање на нормализацији односа. Чини се да ће Немачка на неки начин инсистирати на раније наведеном моделу из 1972, којим су били уређени односи две Немачке. Оно што јесте значајно да, ипак, од Србије неће бити тражено признање независности већ нека врста перцепције КиМ у неком другом светлу", навео је Ђукановић.
Да ли је такав модел већ предочен током посете немачког шефа дипломатије, како преносе приштински медији?
"То апсолутно није истина. Није донео човек никакав документ и било би потпуно бесмислено да доносе док ми разговарамо са Приштином о томе", рекла је Ана Брнабић.
Да је тако – чуло се недавно од европског комесара Хана. Шта ће писати у правно обавезујућем споразуму зависи од дијалога. За сада, како је рекао, папир је празан. Став понавља и шефица дипломатије. Једино очекивање тиче се рокова.
"Јасно видим одлучност Београда и Приштине, а посебно два председника, који су ушли у разговоре о споразуму који би решио питање нормализације односа. То би дефинитивно била квалитативна промена и промена ситуације за обе стране, али и за регион. Реално сам оптимиста да ће то донети резултате до краја нашег мандата, што је крај 2019. године", навела је висока представница ЕУ Федерика Могерини.
О европској перспективи званичан став има и Русија и не мења га – најважније проблеме на Балкану, кажу, државе морају да решавају самостално, без мешања са стране.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар