Декларацијa о опстанку српског народа чека ширу међународну подршку
Иако је било најављено за Дан државности после избора у престоници, јавност би могла да се упозна са текстом Декларације о опстанку српског народа. Да ли и како она може да обухвати проблеме српског народа у региону и може ли да буде инструмент за деловање када су права нашег народа угрожена?
"Ja сам крив сам што Декларација није објављена. Замолио сам Додика да нам дâ неколико дана или недеља. Иако смо текст одавно сачинили и са много људи разговарали, не бих да идемо у скупштинску процедуру па ни на седницу Владе пре него што се разговара са свим важним политичким чиниоцима у Србији, а желео бих да добијемо и ширу међународну подршку, а не широку међународну осуду", рекао је председник Србије Александар Вучић.
Милорад Додик, председник Републике Српске, наводи да треба осигурати подршку.
"То је тачно тако, треба осигурати општу подршку. Председник Вучић је рекао да не жели да један тако важан документ падне у завршне дане предизборне кампање у Београду па да се сви острве на ту Декларацију и да она изгуби, па мислим да је он у праву, да треба да је финализујемо након београдских избора", рекао је Додик.
Не као великосрпски национализам, него као очување српског језика и културе. То је истакнуто као циљ Декларације. Како ће се реализовати када се, на пример, ломе ћириличке табле у Хрватској, одузимају надлежности Српској унутар БиХ, крше права Срба у Црној Гори, где чине трећину становништва.
"Може да пише шта год треба, оно што је већи проблем је како спровести некакве визије, код нас је увек проблем спровођење декларација, програма, закона...", наводи историчар Предраг Марковић.
Декларацијом Србија и Српска настоје да обавежу државне органе да се спречи асимилација и омогуће услови за развој идентитета народа.
Влада у Бањалуци са текстом се упознала и на њега дала сагласност.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар