Савет безбедности о Косову, Запад за укидање Унмика, Русија и Кина против

Убиство Оливера Ивановића и покушај укидања Специјалног суда за злочине ОВК централне теме расправе пред Саветом безбедности УН. Нова иницијатива Запада да се промени формат седница Савета безбедности о Косову и мандат Унмика. Русија, Кина, Казахстан и Србија против.

Осуда убиства Оливера Ивановића и покушај 43 посланика косовског парламента да укину Специјални суд за злочине ОВК питања су око којих су се, после дужег времена, сложили листом сви амбасадори држава чланица Савета безбедности УН, али се јединство у најмоћнијем телу светске организације једнако брзо распало због дијаметралних ставова о будућности мисије УН на Косову.

Суштински, нови план на основу којег би утицај Унмика постепено био смањиван и на концу укинут представио је холандски амбасадор Карел ван Остером, који је у неколико тачака представио идеју на који би се начин у будућности пред Саветом безбедности расправљало о стању на Косову.

Према његовим речима, Савет безбедности би на консултацијама уместо на седницама и два наместо четири пута годишње расправљао о ситуацији на Косову, уз озбиљну промену мандата и обима мисије УН на Косову.

"Москва се противи промени мандата мисије УН на Косову и промени формата у којем се о питању Косова расправља пред Саветом безбедности", рекао је руски амбасадор при УН Василиј Небензја. 

У последњих десет година, западне државе су у неколико наврата покушавале да смање или укину мисију УН на Косову, махом кроз буџет Уједињених нација, али та настојања из различитих разлога нису уродила плодом.

Америчка амбасадорка при УН Ники Хејли рекла је да је давно прошло време за промену мандата Унмика и апеловала на лидере држава чланица да с пажњом воде рачуна о ограниченим средствима којима располажу УН.

Сличан став изнели су и амбасадори Шведске, Пољске, Британије и Француске, те косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку.

Истовремено, Москва се још једном снажно успротивила промени мандата мисије УН на Косову и промени формата у којем се о питању Косова расправља пред Саветом безбедности. Сличан став изнели су представници Казахстана и Кине. 

Српски министар спољних послова Ивица Дачић подржао је даљи рад Унмика у "пуном капацитету, како би та мисија могла успешно да се носи са комплексним проблемима на Косову".

Небензја је такође упозорио на "клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стварање "велике Албаније", те маргинализовање умерених политичких снага у Приштини.

Убиство Оливера Ивановића и покушај укидања Специјалног суда

Убиство Оливера Ивановића је безуман терористички чин, рекао је Дачић пред Саветом безбедности УН, додајући да је Србија упутила писмо Унмику и Еулексу тражећи учешће у истрази о том убиству.

"Три недеље након убиства немамо никакве информације о том догађају", рекао је Дачић.

Русија је упозорила на пасивност Кфора у истрази о убиству Оливера Ивановића, упозоравајући да и даље нема јасних назнака када ће Специјални суд за злочине ОВК почети да ради, или ће та институција и даље "зависити од каприца бивших припадника ОВК који сада седе у косовском парламенту".

Убиство Оливера Ивановића осудиле су листом све чланице Савета безбедности УН, а Вљора Читаку је обећала да ће власти у Приштини "преврнути сваки камен" како би привеле убице Оливера Ивановића правди.

Заменица француског амбасадора при УН Ана Геген оштро је осудила убиство Оливера Ивановића и позвала косовске власти да починиоце тог злочина што пре приведу правди.

Заменица Геген је поновила подршку Париза раду Специјалног суда за злочине ОВК.

Америчка амбасадорка је рекла да ће и Београд и Приштина имати велике користи од нормализације односа.

"Наредни месеци су кључни, сцена је постављена... Потребна је политичка воља за трајни мир између Београда и Приштине", рекла је амбасадорка Хејли.

Дачић је навео да је Србија констуруктивно и посвећено учествовала у дијалогу верујући да ће решавање свих отврених питање допринети миру и стварању прилика за напредак региона и чланство региона у ЕУ.

Рекао је и да је Србија спремна за историјски договор о Косову, али да томе нимало не доприносе једностране изјаве појединих политичара у Приштини.

"Србија четири и по године стрпљиво чека да Приштина испуни обавезе преузете Бриселским споразумом. Србија је са своје стране у доброј мери испунила преузете обавезе... Поставља се питање да ли неки будући договори имају смисла", рекао је Дачић.

Овако је протекла седница Савета безбедности УН о Косову: 

18.00 – Хејли је рекла да је давно прошло време за промену мандата Унмика и апеловала на лидере држава чланица да с пажњом воде рачуна о ограниченим средствима којима располажу УН.

17.55 – Америчка амбасадорка при УН Ники Хејли рекла је да се стање на Косову у последњих десет година променило набоље, наводећи да Вашингтон жели "прави мир" наводећи да на Косову влада "мултиетничка власт уз поштовање људских права". Хејли је навела да ће и Београд и Приштина имати велике користи од нормализације односа. "Наредни месеци су кључни, сцена је постављена... Потребна је политичка воља за трајни мир између Београда и Приштине", рекла је Хејли.

17.45 – Русија је упозорила на пасивност Кфора у истрази о убиству Оливера Ивановића, упозоравајући да и даље нема јасних назнака када ће Специјални суд за злочине ОВК почети да ради, или ће та институција и даље "зависити од каприца бивших припадника ОВК који сада седе у косовском парламенту". Москва се противи промени мандата мисије УН на Косову и промени формата у којем се о питању Косова расправља пред Саветом безбедности, рекао је Небензја.

17.40 – Небензја је такође упозорио на "клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стварање "велике Албаније", те маргинализовање умерених политичких снага у Приштини. Руски дипломата је рекао да је убиство Оливера Ивановића упозоравајућа порука и показатељ неспособности власти у Приштини да се реше безбедносна питања. Русија је затражила да се Србији, према Резолуцији 1244, омогући учешће у истрази овог убиства. 

17.34 – Руски амбасадор при УН Василиј Небензја поновио је да је Русија пре десет година упозорила на последице авантуре једностраног проглашења независности Косова. "Пре свега, и даље се саплићемо о суверенитет и територијални интегритет једне земље чланице", рекао је руски дипломата, наводећи да су Косову одбијени захтеви за чланством у неколико међународних институција.

17.10 – Заменица француског амбасадора при УН Ана Геген оштро је осудила убиство Оливера Ивановића и позвала косовске власти да починиоце овог злочина што пре приведу правди. Заменица Геген је поновила подршку Париза раду Специјалног суда за злочине ОВК.

17.08 – Вљора Читаку је, истовремено, критиковала Београд због изостанка пресуда у случају "Чушка" и "браћа Битићи". "Верујемо да је речник Европске комисије о Косову морао бити јаснији... Нормализација односа може бити постигнута једино признањем Косова", рекла је амбасадорка Читаку, понављајући захтев за укидањем или променом мандата Унмика. "Независност Косова је неповратан процес, када будемо славили следеће деценије и векове независност, имаћемо много тога на шта ћемо моћи да будемо поносни", рекла је амбасадорка Читаку.

16.52 – Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку обећала је да ће власти у Приштини "преврнути сваки камен" како би привели убице Оливера Ивановића правди. Говорећи о покушају укидања Специјалног суда, амбасадорка Читаку је рекла да "ниједан суд неће бацити сенку на борбу ОВК".

16.45 – Дачић је подржао даљи рад Унмика у пуном капацитету, како би та мисија могла успешно да се носи са комплексним проблемима на Косову.

16.40 – Србија спремна да пружи све доказе о бруталним злочинима ОВК на Косову, рекао је Дачић наводећи да косовско правосуђе до сада није донело ниједну значајну пресуду за злочине над Србима и осталим неалбанцима. Дачић је рекао и да је Србија спремна за историјски договор о Косову, али да томе нимало не доприносе једностране изјаве појединих политичара у Приштини. 

16.35 – Убиство Оливера Ивановића је безуман терористички чин, рекао је Дачић, додајући да је Србија упутила писмо Унмику и Еулексу тражећи учешће у истрази о том убиству. "Три недеље након убиства немамо никакве информације о том догађају", рекао је Дачић.

16.25 – Министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је да Србија четири и по године стрпљиво чека да Приштина испуни обавезе преузете Бриселским споразумом. "Србија је са своје стране у доброј мери испунила преузете обавезе... Поставља се питање да ли неки будући договори имају смисла."

16.16 – Покушај да се у парламенту обори закон о Специјалном суду је забрињавајући, јер је формирање тог суда представљало велики корак напред за Косово, рекао је Танин. Други значајан догађај је убиство Оливера Ивановића, које је запретило да унесе нови талас политичке нестабилности на Косово.

16.10 – Савет безбедности почео расправу о Косову, Шеф Унмика Захир Танин представља извештај о стању на Косову у претходна три месеца, који се јавља путем видео-линка из Приштине.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње