Кер-Линдзи: Нормализација односа са Приштином кључна за пријем Србије

Аналитичар Лондонске школе за економију Џејмс Кер-Линдзи рекао је да је нормализација односа са Приштином је кључна за приступање Србије Европској унији, иако се, према тренутним информацијама, 2019. не помиње као рок у Стратегији проширења ЕУ на Западни Балкан.

Подсећајући да је у ранијим извештајима наговештавано да ће рок за нормализацију односа Београда и Приштине бити 2019. године, Кер-Линдзи је за Танјуг оценио да је "интересантно" што, колико је за сада познато, не постоји тачан временски оквир за нормализацију односа.

"Ипак, ако нема реалног изгледа за чланство до 2025, изгледа да има мало разлога да се врши толико јак притисак за нормализацију односа тако рано. То не значи да нормализација није важна. Она је кључна за пристипање Србије ЕУ", рекао је Кер-Линдзи, али је напоменуо да је важно сачекати на званичну објаву стратегије. 

Он, међутим, наводи да постоји добар аргумент да би било боље да се Србија прво приближи чланству у ЕУ, пре него што се на њу изврши превише јак притисак по том питању. 

"Када крај буде на видику, и Косово остане једини преостали изазов пред Србијом пре него што се придружи ЕУ, онда ће можда бити лакше Београду да се ангажује по том питању, и народу у Србији да га прихвати", сматра Кер-Линдзи.

Упитан како види то што у документу, у који је Танјуг имао увид, за Косово нема перспективе проширења, већ се очекује да оно испуни обавезе везане за С СП, он наглашава да је Косово је и даље веома деликатно питање. 

"Иако га велика већина земаља чланица признаје, и даље су присутне потешкоће у вези са пет чланица. У једном тренутку, није изгледало да то представља велику претњу европским интеграцијама Косова. Изгледа да је постојало разумевање да ће се на крају прикључити Унији", рекао је Кер-Линдзи. 

Ипак, подсетио је, Шпанија је протеклих година заузела чвршћи став по том питању, јер је забринута за Каталонију. 

"Може се само претпоставити да је Мадрид одлучио да заузме чврст став", рекао је Линдзи. 

На питање како види то што је само за Србију и Црну Гору одређен временски оквир за придруживање - 2025. година, он напомиње да су те две земље једине које су започеле званичне преговоре за чланство у ЕУ.

Кер-Линдзи је нагласио да, имајући у виду колико процес пристипања ЕУ траје, било би нереално да неко мисли да би друге земље могле да спроведу шта је потребно како би ухватиле корак с Београдом и Подгорицом. 

Такође, нагласио је, ако се говори о уласку у ЕУ 2025. године, то значи да би преговори требало да буду завршени до 2023. 

"Као што смо видели са Хрватском, процес ратификације може трајати од 18 месеци до две године", рекао је Кер-Линдзи додајући да то значи да земље имају само пет година времена да заврше све што је потребно да се придруже Унији, а не седам.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње