Шта се очекује од стратегије за пријем Србије у ЕУ?

Европска комисија усвојиће сутра стратегију за пријем Србије и других земаља Западног Балкана у чланство ЕУ. Први пут од почетка процеса, један документ Уније наводи 2025. годину као оквирни рок у којем је могуће чланство Србије и Црне Горе у Унији. У Бриселу су оценили да је то први у серији важних корака који очекују Србију и Балкан ове године.

Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Макалистер каже да је 2025. необавезан термин и наглашава да приступање Србије и суседних држава Унији зависи од испуњавања строгих "правних, политичких и економских" критеријума.

Медији јављају да у Стратегији "нема Косова и да се Приштина помиње само у контексту дијалога са Београдом". 

Састанак Европске комисије одржаће се сутра после подне у Стразбуру. Одмах затим, документ ће јавности представити висока представница ЕУ Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан.

Након тога ће се, касно после подне, водити расправа о стратегији на пленарној седници Европског парламента. Стратегија ће бити упућена земљама-чланицама, које ће имати прилику да се о њој одреде на самиту европских лидера у марту.

У среду, дан после усвајања стратегије, у посету Србију долази комесар Јоханес Хан.

Од стратегије се очекује да први пут одреди оквирни, индикативни рок за пријем у чланство Србије и Црне Горе, као водећих земаља у том процесу.

Осим тога, стратегија би требало врло прецизно да наведе који послови и који резултати ће бити потребни од данас до 2025. да би тај циљ био остварен. У најкраћем, потребна је политичка воља за спровођење стварних реформи, пре свега у области владавине права и постизање обавезујућег споразума о нормализацији односа са Приштином.

У нацрту је поменута 2019. као рок за тај споразум, али коначни текст би, према неким изворима, могао само да наведе "постизање споразума што је пре могуће".

С друге стране, стратегија очекује да земље-чланице појачају свој ангажман и подршку Србији и зато је кључно у којој мери ће оне подржати тај документ који ће бити усвојен сутра.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње