Шта се очекује од стратегије за пријем Србије у ЕУ?
Европска комисија усвојиће сутра стратегију за пријем Србије и других земаља Западног Балкана у чланство ЕУ. Први пут од почетка процеса, један документ Уније наводи 2025. годину као оквирни рок у којем је могуће чланство Србије и Црне Горе у Унији. У Бриселу су оценили да је то први у серији важних корака који очекују Србију и Балкан ове године.
Известилац Европског парламента за Србију Дејвид Макалистер каже да је 2025. необавезан термин и наглашава да приступање Србије и суседних држава Унији зависи од испуњавања строгих "правних, политичких и економских" критеријума.
Медији јављају да у Стратегији "нема Косова и да се Приштина помиње само у контексту дијалога са Београдом".
Састанак Европске комисије одржаће се сутра после подне у Стразбуру. Одмах затим, документ ће јавности представити висока представница ЕУ Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан.
Након тога ће се, касно после подне, водити расправа о стратегији на пленарној седници Европског парламента. Стратегија ће бити упућена земљама-чланицама, које ће имати прилику да се о њој одреде на самиту европских лидера у марту.
У среду, дан после усвајања стратегије, у посету Србију долази комесар Јоханес Хан.
Од стратегије се очекује да први пут одреди оквирни, индикативни рок за пријем у чланство Србије и Црне Горе, као водећих земаља у том процесу.
Осим тога, стратегија би требало врло прецизно да наведе који послови и који резултати ће бити потребни од данас до 2025. да би тај циљ био остварен. У најкраћем, потребна је политичка воља за спровођење стварних реформи, пре свега у области владавине права и постизање обавезујућег споразума о нормализацији односа са Приштином.
У нацрту је поменута 2019. као рок за тај споразум, али коначни текст би, према неким изворима, могао само да наведе "постизање споразума што је пре могуће".
С друге стране, стратегија очекује да земље-чланице појачају свој ангажман и подршку Србији и зато је кључно у којој мери ће оне подржати тај документ који ће бити усвојен сутра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар