Триван: У Србији се произведе до 200.000 тона опасног отпада

На основу пријава у Србији се годишње произведе између 150.000 и 200.000 тона опасног отпода, а највећи део тог отпада се у нашој земљи не прерађује, јер немамо одговарајући број адекватних постројења, рекао је министар заштите животне средине Горан Триван.

Триван је рекао да се отпад дели на два дела, један мањи - комунални, а други већи индустријски, у ком постоји и део опасног.

"Према истраживањима инспекције Министарства за заштиту животне средине из 2014. године, у Србији има 70 локација на којима се налази индустријски отпад. Ми поново радимо проверу тих предузећа да бисмо утврдили шта се све ту и у којим количинама налази", рекао је Триван за Политику.

Министар је навео да ниједна локална самоуправа није пристала да се на њеној територији гради погон за прераду опасног отпада, али да Министарство није одустало већ је урађено неколико пројеката.

На основу урађених испитивања и процене наших стручњака, који раме уз раме стоје са светским, можда би могло да се разговара о томе да постојећа термоелектрана "Морава" код Свилајнца постане место где би се радио физичко-хемијски третман опасног отпада, рекао је Триван.

Према његовим речима, то је пројекат "Електропривреде Србије", јер се "Морава" полако гаси, а локација на којој се налази је одлична за овај посао.

Навео је да би вредност те инвестиције могла да буде око 20 милиона евра, капацитет око 43.000 тона годишње, али да је то за сада само идеја и њена реализација зависиће од одлуке ЕПС-а.

Већи буџет Министарства 

Према његовим речима, буџет Министарства за заштиту животне средине већи је за 16 одсто у односу на прошлу годину и износи 5,58 милијарди динара, међутим, нагласио је да ће буџет морати значајно да расте да би сви планови били спроведени.

"Важно је да ми будемо схваћени, да имамо смислене планове, програме и пројекте којих нема довољно, а наше министарство и те како доприноси буџету", наглашава Триван.

Како каже, Министарство за заштиту животне средине је од такси у државну касу уплатило 10,2 милијарди динара прошле године.

"Процена је да ћемо ове године имати 11 милијарди. При том, само половина тог буџета заврши у зеленом фонду. С тим новцем располаже Министарство финансија, а ја се с тим не слажем", рекао је Триван, који сматра да сав новац од такси треба искористити за заштиту животне средине.

Министар каже да, уколико желимо да живимо боље, животна средина мора да буде здравија.

"Ту нема компромиса. Онолико колико будемо имали пара, толико ћемо животну средину учинити бољом", закључује Триван.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње