субота, 03.02.2018, 10:17 -> 10:46
Извор: Танјуг
Кронен цајтунг: Ко је пре у Београду – ЕУ или Кина?
Званична посета председника Србије Александра Вучића Бечу имала је велики одјек у свим медијима и њој је данас посвећена велика пажња, а најтиражнији бечки дневник "Кронен цајтунг" бавио се и питањем да ли ЕУ губи трку за Србијом и регионом, пошто Кина својом стратегијом одлично напредује.
"ЕУ пречесто не зна шта чини, а Кина то одлично зна и делује одрживо. Стратези Кине су на путу ка Европи – са истока преко новог Пута свиле и са југа преко Грчке у Србију. Луку Пиреј су изнајмиле кинеске фирме и од тада је поново почела да ради. Сада следи лука у Солуну", указује Кронен цајтунг додајући да је кинески председник Си Ђипинг Грчку назвао "вратима ка Европи".
Кронен цајтунг подсећа да се то све одвија уз изградњу инфраструктуре у правцу Београда и потом Будимпеште, а и иза плана да се изгради нова лука на Дунаву у Београду су, такође, кинески инвеститори.
Пекинг не жали новац када је реч о великом мастерплану за придобијање нових тржишта, додаје лист, указујући на то да је Кина данас већ четврти трговински партнер Србије.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, с тим у вези, навео је да не постоји динамичнија и одрживије планирајућа нација од Кине.
"Наши европски партнери морају припазити да не преспавају своје шансе", упозорио је Чадеж.
ЕУ размишља како да се суочи са кинеским продором на Балкан. У бројним приступним преговорима са Србијом је до сада отворено 12 од 35 поглавља од којих су два затворена, подсећа бечки лист.
"На Београду је" поручују из Брисела, "на ЕУ је" поручују из Београда, преноси Кронен цајтунг додајући да је председник Аустрије Александер ван дер Белен оценио да је Србија на добром путу.
"Још пар препрека"
Лист, међутим, указује на то да се на путу Србије у ЕУ налази и још пар препрека, као што је, како пише, "логични услов ЕУ" да "Србија мора да се коначно одвоји од своје изгубљене покрајине Косово".
Признање независности за Србију не долази у обзир у догледно време и у Београду наглашавају да пет држава чланице ЕУ нису признале Косово, додаје Кронен цајтунг.
Лист наводи да је Вучић најавио план "којим жели да регулише заједнички живот са Косовом, али о томе треба на референдуму да буде одлучено".
У интервјуу бечком дневнику Вучић је рекао да Србија жели да буде миротворац на Балкану.
"Да ли Кина или ЕУ, за Србију Русија није никаква алтернатива, иако постоји емоционална повезаност са православном браћом. Руска привреда има премало тога да понуди", оцењује Кронен цајтунг.
"Желимо да играмо у првој лиги", кажу гађани нове генерације у Србији, преноси Кронен цајтунг додајући да се у Србији каже: "Срце куца за браћу са Истока, али новчаник вуче ка Западу".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар