Утврђује се колико људи на КиМ прима двоструке зараде

Током недавне посете председника Косову и Метохији, као један од највећих проблема грађани су наводили проблем дуплираних плата, које примају појединици. Од председника је стигло уверење да Србија треба да води рачуна о томе колико плата исплаћује истим лицима, да ли неки добијају плату и од Приштине, док, с друге стране, има и грађана који од државе не добијају ништа.

"Имамо људе који примају, не само једну већ више различитих врста примања из Београда, из државе Србије, а да уопште не живе на КиМ", рекао је Александар Вучић током посете Космету.

А, утврдити њихов број други је део проблема. У Министарству здравља имају тачну рачуницу. Уз 4.224 здравствена радника који у Покрајини заиста раде, Србија плаћа и оне којих нема у косовским амбулантама – чак 599. Намера је да се томе стане на пут.

"Кад их позовемо доле где се указала потреба, где се они стварно воде, где се указала потреба да они сада буду доле, где су људи отишли у пензију или било шта, они не желе да се спусте доле. Из тог разлога, ми морамо да урадимо реално стање. И да изађемо и кажемо – ово је наше стање, ово су реалне потребе", рекао је министар здравља Златибор Лончар.

Фиктивни рад у покрајини проблематичан је и због висине примања – поред основне плате, запосленима у српским институцијама следује и тзв. косовски додатак. Иако га је још 2010. Уставни суд прогласио неуставним, од праксе се није одустало.

"Ми у просвети немамо дупле плате, за разлику од здравства. Мене је пре годину и по дана сачекала нека група људи који су имали у централној Србији неких 8.000 динара месечно, то је било око 360 људи. Тај број се истопио испод 60 и негде сваки месец проверимо. То је скоро на издисају", каже министар просвете Младен Шарчевић.

Исплате и Београда и Приштине 

На издисају, међутим, нису случајеви запослених које истовремено плаћају и Београд и Приштина. Њихов број никада није утврђен – што је за Србију једно од најтежих питања.

"Очигледно је да ће ту морати да се успостави и тешња сарадња између наших и приштинских институција да бисмо и једни и други имали евиденције о томе, али свакако да ћемо бити веома опрезни јер ми не желимо да било коме нанесемо додатну неправду тиме што бисмо евентуално некога оставили без посла или без примања", рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

С једне стране су увећана или дуплирана примања, с друге је висока незапосленост препозната као највећи непријатељ опстанка Срба на Косову. Замерке на такву праксу немају само власти, већ пре свега грађани – на шта су лично указали и председнику Републике.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње