Скот: Нисам упознат са случајем визе за Диковића

Представницима америчке владе је законом забрањено да коментаришу случајеве обраде захтева за визе јер би тиме угрозили нечију приватност, изјавио је за "Фонет" амерички амбасадор Кајл Скат упитан о случају начелника Генералштаба Војске Србије Љубише Диковића.

Скот је рекао да би, ипак, могао да доведе у питање неке претпоставке које су се појавиле у штампи, јер се оне заснивају на претпоставци да је захтев за визу одбијен, пренео је Фонет.

"Ја нисам упознат са тим", рекао је Скот.

Амерички амбасадор је рекао да је "генерално веома оптимистичан у погледу будућности односа САД и Србије" и оценио да су ти односи добри, пријатељски и да се продубљују.

Сагласан сам са оценом министра спољних послова Србије Ивице Дачића да су односи Србије и Сједињених Америчких Држава добри, пријатељски и да се побољшавају, рекао је Скат на пријему у Министарству спољних послова Србије у Београду, после говора Дачића.

Упитан која су најзначајнија питања у односима две земље, Скот је рекао да сматра да су најважнија питања регионалне природе и да се односе на сарадњу ради мира и сигурности у региону, као и унапређење односа земаља у овом делу Европе ради спречавања сукоба.

Као важан Скот је навео и напредак у политичком дијалогу са Приштином како би се постигао циљ који су заједно поставили САД, Европска унија и Србија, а то је потпуна нормализација односа.

Министар одбране Александар Вулин рекао је јуче да му није јасно зашто је Амбасада Сједињених Америчких Држава у Београду одбила да изда визу начелнику Генералштаба ВС за одлазак на Конференцију начелника генералштабâ о борби против насилних екстремистичких организација.

Вулин је рекао да је генерал Диковић храбар и частан официр којим се Војска Србије поноси, те да ништа у његовом ратном путу и животу не може бити разлог да он не добије визу за путовање у САД.

"Ова година кључна ако озбиљно схватите извештаје ЕК"

Амбасадор САД оценио је да је одлука о неодржавању парламентарних избора добра, јер ће, истиче, парламент имати више простора да се бави реформама неопходним за придруживање.

Он, наиме, сматра да ће 2018. бити кључна година за напредак Србије на путу ка Европској унији, пренео је Танјуг.

Европска унија је, рекао је амерички дипломата новинарима на пријему у Министарству спољних послова Србије, јасно ставила до знања да је посвећена прикључивању земаља Балкана, да тај период до 2025. виде као кључан.

"Али, са моје тачке гледишта, за Србију је 2018. од кључног значаја. Мислим да има пуно прилика да се начини брз напредак на путу ка ЕУ, да се озбиљно узму питања која су покренута у Извештајима Ек и реформе које треба да буду спроведене у Србији", рекао је Скот.

На питање због чега је, по његовом мишљењу, Србија на врху листе евроскептичних земаља и да ли је и ЕУ одговорна за то, Скот је казао:

"Политички лидери треба боље да објасне све бенефите које држава већ добија, да је ЕУ највећи донатор, као и да пружа помоћ и подршку Србији у процесу придруживања", истакао је амерички амбасадор.

Он је признао да су људи у Србији обесхрабрени, због дужине трајања процеса, због проблема са којима се суочава сама Унија, као што је Брегзит и друго.

"Забринути су и у ком ће смеру ићи придруживање, између осталог и због мигрантске политике. Али, мислим да је ЕУ јасно поручила да је посвећена придруживању земаља Западног Балкана", рекао је Скот.

На питање да прокоментарише извештај америчке администрације о "20-годишњем нападу Владимира Путина на демократске институције у својој земљи и Европи", те да Србија треба да почне борбу против "малигног" утицаја Русије, Скот је кратко поручио да је то добар извештај са добрим детаљима.

"Вреди га прочитати", закључио је Скот.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 11. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи