Амбасада САД: Немамо информације о ангажовању Рајсове

Америчка амбасада у Београду нема информацију о томе да се разматра ангажовање бивше америчке државне секретарке Кондолизе Рајс као специјалног изасланика за Балкан, кажу за "Танјуг" у тој амбасади.

На питање Танјуга колико су основана писања медија о ангажовању Кондолизе Рајс у својству специјалног изасланика за Балкан и шта би тачно била њена мисија, у амбасади кажу да немају информацију о томе да се разматра ангажовање Рајсове за такву позицију.

Истовремено, поводом најава невладиног сектора, попут Атлантског савета, о намери да се САД укључе у дијалог Београда и Приштине и снажније ангажују на Западном Балкану уопште, у Амбасади САД истичу да су у Америци многе институције свакодневно укључене у јавну дебату о америчкој спољној политици, али да оне немају формалну улогу у обликовању политике владе према Србији или некој другој земљи.

"Многе академске и истраживачке институције у САД укључене су сваки дан у јавну дебату о спољној политици. Такве дискусије су важан део демократског процеса", наводе у америчкој амбасади у одговору на питање Танјуга.

Како истичу, те дискусије и дебате помажу јавности и креаторима политике да боље разумеју важна питања са којима се суочавају САД и свет.

"Ипак, те академске и истраживачке институције немају формалну улогу у формулисању политике америчке владе према Србији или према некој другој земљи", закључују у америчком дипломатском представништву у Србији.

Извршни потпредседник Атлантског савета Дејмон Вилсон сматра да би САД требало да се ангажују у дијалогу Београда и Приштине, али и да је потребнија активнија улога САД у региону.

"Мислим да има смисла да САД буду део тог процеса. Очигледно, пре свега, две стране треба да га воде. Европска унија ће наставити да игра драгоцену улогу као посредник, али Американци не би требало да седе напољу. Требало би да имамо своју улогу и помогнемо да се дијалог доведе до конструктивног завршетка", рекао је Вилсон.

Атлантски савет, невладина организација у САД, објавила је извештај о новој америчкој стратегији за Балкан, а у њој се предлаже успостављање сталног америчког војног присуства у југоисточној Европи, залагање за "историјско помирење" са Србијом и обнављање репутације САД као истинског посредника.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи