Шормаз: Што се велики "туку" преко нас, шта ће Центру статус?

Ни САД, ни Русија не би требало да притискају Србију по било ком питању, укључујући и питање статуса Руско-српског хуманитарног центра у Нишу, изјавио је функционер СНС-а и шеф делегације Скупштине Србије при Парламентарној скупштини НАТО Драган Шормаз.

Шормаз истовремено сматра, и истиче да је то његов лични став, да Центру у Нишу није потребан дипломатски статус.

"По било ком питању, не само по том, они који су отворени за сарадњу и који се сматрају пријатељима не треба да нас притискају у доношењу наших легитимних одлука које доноси свака суверена и независна држава. По питању тог центр,а не треба да нас притискају ни САД, али ни Русија", рекао је Шормаз за Танјуг.

Наводи да та прича о статусу центра постоји можда више од годину, те да ње не би ни било да није постојала нека инцијатива да добије дипломатски статус, која, каже, сигурно није дошла од ЕУ и САД, него од Русије.

"То значи да је одатле та прича кренула, гарантовано. Ако већ критикујемо једне, онда треба да имамо критички однос и према другима", каже Шормаз.

Износи лично мишљење да Руско-српски хуманитарни центар не треба да има дипломатски статус.

"Шта ће ватрогасцима дипломатски статус? Ја то не разумем. Њима хвала на свему томе што су урадили, хвала на томе што имају добру вољу и што желе да помогну Србији у не дај Боже ситуацијама када имамо елементарне непогоде, природне катастрофе", рекао је Шормаз.

Наводи да је свакој земљи, па и Србији, потребна помоћ у том случају, те да је свако ко жели да нам помогне добродошао и пријатељ је Србије.

"Али, не видим разлог за дипломатски статус. То је онда већ неко, како ми се чини, трчање и јурњава између великих, опет преко наших леђа. То апсолутно није потребно", рекао је Шормаз.

"Сарадња са НАТО-ом на сјајном нивоу"

Када је реч о сарадњи Србије и НАТО, Шормаз каже да је она на "сјајном нивоу" и да смо и ми и НАТО презадовољни, те да од те сарадње Војска Србије и држава Србија имају бенефите.

"Ми водимо политику војне неутралности. Апсолутно никог из НАТО-а у последње две године нисам чуо да је изјавио било шта супротно том нашем ставу", истиче Шормаз.

Наводи да причу о учлањењу Србије у НАТО причају оне политичке опције у Србији које немају шта друго да понуде грађанима, па онда "причају неку измишљену причу о НАТО-у која не постоји".

"Нит' је нас НАТО звао у чланство, нити то НАТО ради. Ако неко жели да буде члан НАТО алијансе, он мора да се пријави за то. Србија се није пријавила", каже Шормаз и додаје да Србија од сарадње са НАТО-ом има само корист, никакву штету.

Рекао је да Србија сарађује и са свима осталима у оном капацитету у којем нам се то понуди.

Навео је да смо у последњих пет година имали 44 војне вежбе са Војском САД, 23 у оквиру НАТО алијансе и шест са Русијом.

"Онолико колико нам је ко понудио, ми никога нисмо одбили", каже Шормаз.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи