Дачић: Исти је пут Косова и Каталоније
Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да једнострано проглашење независности Каталоније за Србију нема никакво правно дејство и указује да постоји сличност са једностраним актом Приштине.
Дачић је поручио да Србија подржава територијални интегритет, целовитост Шпаније, додавши да тај акт није у складу са шпанским уставним системом.
"За разлику од тога како су друге земље реаговале на једнострано проглашење независности Косова, Србија је принципијелна и исто тако не прихвата било какве једностране акте било где у свету, укључујући Каталонију. Наша позиција је сасвим јасна", рекао је Дачић након обиласка штандова на "Медија маркету".
Додао је да је читао шта је рекао председник Европске комисије Жан Клод Јункер и нагласио да је запрепашћен тиме каква би "тишина настала када би људи говорили само оно што знају".
Навео је да је Јункер говорио о неком притиску Југославије на Словенију и Хрватску, и да зато не могу да се пореде Југославија и Шпанија и Каталонија.
"Толико су глупости изрекли свих ових месеци. Чињеница да је на таквој функцији не може да му да за право, јер прича неистину", поручио је Дачић.
Српски шеф дипломатије је нагласио да сличност између Каталоније и Косова постоји у једној основној ствари, а то је да се ради о једностраном потезу, једностраном проглашењу независности.
"Исти је пут Косова и Каталоније, само је проблем у томе што у овом случају велике силе не подржавају Каталонију, у случају Косова је био другачији интерес. Неће ваљда свет да се заснива на томе да ли вас воле или не воле велике силе, већ мора да се заснива на међународном праву", закључио је Дачић.
"Треба да седимо на столици на којој пише 'Србија'"
Дачић је рекао, оцењујући изјаву америчког званичника Брајана Хојта Лија, да се не може седети на две столице, да Србија треба да води рачуна искључиво о сопственим интересима, као што то раде и други.
"Сигурно да нису САД више заинтересоване за Косово него Србија. Како да окренемо леђа Русији? Не траже од нас да окренемо леђа Русији, него да водимо антируску политику. Ми треба да водимо такву политику, а ко ће онда да заступа наше ставове о Косову и Метохији? Од нас се тражи да извршимо самоубиство, да не би било политичког убиства", каже Дачић.
Сматра и да је Хојт Ји, што му је, како тврди, и лично рекао, превише гледао научно-фантастичне филмове и "Рат светова" Орсона Велса.
"Данас се све гледа кроз однос Русије и САД, а та констатација није тачна и Србија нема потребе да се изјашњава да ли седи на столици на којој пише 'Русија' или 'ЕУ'", каже Дачић.
"Ми треба да седимо на столици на којој пише 'Србија' и треба да водимо рачуна само о свом интересу, као што свака земља води", рекао је Дачић.
"Нема никакве дилеме бар што се мене тиче, а убеђен сам и да је то став председника Вучића - да ми гледамо наша посла. Када се слонови туку настрада трава. Ми треба да водимо рачуна о себи", поручује Дачић.
Уверен да ће Америка и Русија ићи у правцу помирења, а да је наше да сачувамо интересе Србије.
"Ми у овом тренутку имамо јасну позицију да идемо у ЕУ, али штитимо наше интересе. Није у интересу Србије да иде у ЕУ ако тиме неће одбранити државне и националне интересе", сматра Дачић.
"Није, међутим, наш интерес ни да водимо политику против ЕУ, већ да тражимо да поступно усаглашавамо нашу спољну политику са политиком Уније", додао је шеф дипломатије.
САД, како је подвукао, није чланица ЕУ, а и када питате у Бриселу за Америку не кажу добре ствари, као ни они у Вашингтону о Унији.
Дачић је рекао да га је "запрепастила бахатост и смелост да неко усред Београда дође и каже тако нешто".
Ми се не изјашњавамо о томе какву ће политику водити САД. Најгоре од свега тога је да то није став Америке, већ једног одељења у Стејт департменту. Тај став треба да имамо у виду", рекао је Дачић, додајући да Србији није циљ да нарушава односе са САД.
"Хоћете да окренемо леђа Русији, а ви да даље подржавате независност КиМ. На кога да се ослањамо? Дођите онда и реците: 'Ви Срби морате да водите антисрспку политику и признате Косово, не антируску.' Не знам ко ће то у Србији да прихвати. Можда има и таквих, али сам сигуран да не могу да прођу на изборима", истакао је Дачић.
Сматра и да западне државе неће променити мишљење о Косову, нити променити историју коју су кројили.
Осврнуо се и на немачку књижевницу румунског порекла Херту Милер и њене изјаве у Београду, рекавши да она то што је рекла није сама спознала, већ је нешто што се тамо учи - да су Срби сами криви.
"Власт која има овакву опозицију не треба да брине"
Коментаришући посебну седницу парламента на којој су посланици постављали питања представницима Владе, Дачић је оценио да власт која има овакву опозицију не треба да брине за своју будућност.
Дачић је новинарима рекао да је јуче био у парламенту и да је веома разочаран како је то изгледало.
Нисам разочаран само због те врсте агресивности и политичког неваспитања, него што се не расправља ни о чему, нема ниједне озбиљне дискусије. Просто не знам о чему смо уопште расправљали, рекао је Дачић.
Навео је да је у време када је био у опозицији расправа била на далеко вишем нивоу него данас.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар