"Надам се да ћемо ући у ЕУ пре него што се распадне"

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је на Бледу да је и Европској унији данас, имајући у виду постојеће околности, потребно да оствари "позитиван поен", а да је управо Западни Балкан место где је то могуће постићи и да је и за Унију важно да се процес проширења настави.

Обраћајући се учесницима панела о Западном Балкану на Бледском стратешком форуму, Дачић је подсетио да је ситуација у којој се ЕУ сада налази много гора него пре неколико година, када је Жан Клод Јункер, председник Европске комисије, давао изјаву да неће бити проширења до 2020. године – у међувремену се десио Брегзит, победа Доналда Трампа, мигрантска криза, тероризам.

"Тако да мислим да је и Европској унији у овом тенутку потребан позитиван поен. А где ће га остварити, шта ће то позитивно ЕУ урадити и где уопште може да има позитиван поен – мислим једино овде у нашем региону", рекао је Дачић.

Зато је важно, додао је Дачић, рећи и да је за ЕУ битно да се процес проширења настави.

"Или ћемо ући у ЕУ, или ћемо се придружити ЕУ, или ће она нама. Надам се да ћемо ући у ЕУ пре него што се распадне", рекао је Дачић.

Указује, међутим, да регион толико касни за ЕУ да се заиста ствара утисак да никад нећемо ни ући у Унију.

То, како каже, утиче на оцену о ЕУ као организацији која нема праведан однос према земљама Западног Балкана.

"Не могу да верујем да су све земље постале чланице Уније баш зато што су испуниле све критеријуме и могу да се опкладим да, кад би сад поново улазиле у ЕУ, бар трећина не би прошла те критеријуме", оценио је Дачић.

Ако нас не приме у ЕУ, нашалио се Дачић, ми ћемо тражити пријем у САД.

"Ако нас не приме у ЕУ, имам 'претњу' за Америку – ми ћемо тражити пријем у Сједињене Америчке Државе. Ближи смо од Хаваја у сваком случају", рекао је Дачић.

"Боље дијалог са Хрватском, него арбитража"

Дачић је оценио да се није много одмакло у решавању питања разграничења са Хрватском и да се Србија пре залаже за решавање проблема отворено и дијалогом, него арбитражом.

"Наше је опредељење да то покушамо да решавамо билатерално, значи дијалогом, да не треба да идемо на неке арбитраже. Ми нисмо ни почели озбиљне суштинске разговоре на ту тему са Хрватском", рекао је Дачић.

Напоменуо је да се сада формирају комисије које ће тиме да се баве и да је већ одредио државног секретара Немању Стевановића да води део екипе која ће се бавити отвореним питањима са Хрватском.

Дачић је рекао новинарима да ранијих година са хрватске стране није постојала заинтересованост за решавање тих питања.

"Прича се заглавила на томе да Хрватска има један приступ, Србија други – Србија мисли да разграничење треба да иде средином реке, а Хрватска да приоритет треба да буде катастар", рекао је шеф српске дипломатије.

Према његовим речима, "ако нема компромиса, онда ће се тражити, као што је Хрватска већ тражила – да се иде на арбитражу".

"Можда ће мало променити ставове после свега што се дешавало, али ми се никада нисмо изјашњавали да желимо да идемо на арбитражу, већ желимо да се проблеми реше непосредно", навео је Дачић.

Додао је да би Србија више волела да се сви ти проблеми решавају отворено и у дијалогу "и да покажемо да можемо нешто да решимо и без уплива са стране".

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње