"Србија не прелази линије које би довеле у сумњу њену неутралност"

Председник Србије је имао прилику да Вашингтону представи своју платформу, али и да нова америчка администрација представи своје идеје о Западном Балакну, рекла је за РТС председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић коментаришући посету Александра Вучића Сједињеним Државама. Говорећи о изјавама које су се чуле последњих дана и позива да се Београд одлучи да ли је на страни Русије или Запада, Јоксимовићева је рекла да Србија својим потезима не прелази линије које би довеле у сумњу њену неутралност.

Председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић каже да је у симболичком смислу важно што је прва билатерална посета Александра Вучића од ступања на дужност председника била управо посета Сједињеним Државама.

"Сусрети у САД су били на изузетно високом нивоу. С обзиром на то да је ово нова администрација, Вучић је имао прилику да представи своју платформу и да нова администрација представи своје идеје о Западном Балакну", рекла је Јоксимовићева истакавши да сматра да је у питању политика континуитета.

Указује да је америчка администрација у овом тренутку доминантно заокупљена светским кризама и темом Русије.

"Пре свега у домаћој јавности се спекулише о утицају Русије на изборе. Нешто што је током кампање изгледало као могућност за отопљавање се за сада не дешава, чак супротно. Ово је тема која њих преокупљује", рекла је Јоксимовићева.

Говорећи о изјавама које су се чуле последњих дана и позива да се Београд одлучи да ли је на страни Русије или Запада, Јоксимовићева је рекла да Србија својим потезима не прелази линије које би довеле у сумњу њену неутралност.

"У војној сарадњи највише напредују односи са САД, о томе говори у прилог што је први сусрет Вучића био са представницима Националне гарде Охаја. Најснажнија сарадња наше војске је управо са њима. Све друге теме су негде на нижем нивоу раста, него што је војна сарадња", рекла је Јоксимовићева.

Степен неповерења између Русије и САД константно расте, па се, каже, из тог угла посматра сваки други актер. Када је реч о Хуманитарном центру у Нишу, Јоксимовићева је рекла да је снажан притисак Русије да се особљу додели дипломатски статус, али да у овом тренутку нема корака напред.

Важно је, каже, и што су и економске теме биле на дневном реду. Бележимо раст од 6,5 одсто са САД, а значајно је да привучемо и даље инвестиције, рекла је председница Центра за спољну политику.

"Оно што је важно је да се покаже да постоји одређена врста поверења и да САД посматрају Србију као стабилну земљу у којој је свака инвестиција обезбеђена. Односи са САД су значајни имајући у виду њихов утицај у региону и, када говоримо о нормализацији односа, могу утицати на све актере у процесу преговора", рекла је Јоксимовићева закључивши да је посета прошла у позитивном тону.

Број коментара 43

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње