Вучић и Ципрас усагласили заједничку декларацију, односи две земље иду у добром смеру

Председник Србије Александар Вучић и премијер Грчке Алексис Ципрас састали су се у Солуну "у четири ока" на састанку који је трајао дуже од планираних сат времена, током којег су усагласили текст заједничке декларације. Ципрас поручио да Србију и Грчку повезују историјске везе. Вучић је замолио грчког премијера да помогне да Србија добије одговор од Брисела о перспективи када би могла да постане чланица ЕУ. Грчку доживљавамо као пријатељску земљу, поручио председник Србије. Позиција Грчке када је КиМ у питању базирана на поштовању међународног права, истиче Ципрас.

Званичници Србије и Грчке разговарали су о поспешивању већ добре сарадње две земље, као и о ситуацији у региону.

Грчки премијер Алексис Ципрас истакао је на састанку са председником Србије да Грчку и Србију вежу историјске везе, преноси АНА.

"Овај састанак је први корак ка промовисању билатералне сарадње за безбедност и стабилност у ширем региону Балкана", рекао је Ципрас у кратком разговору емитованом на телевизији.

Грчки премијер је честитао Вучићу избор за председника Србије.

Вучић и Ципрас су након састанка одржали заједничку конференцију за новинаре. Вучић је навео да две земље могу да остваре боље резултате кад сарађују него кад делују самостално.

Оценио је да је данашњи састанак од изузетног значаја за Србију, те навео да су две стране пре те конференције потписале шест међудржавних споразума, од који су неки, како је рекао, уопштеног карактера, значајни пре свега за будућност, док су други важни јер се њима решавају питања грађана, попут споразума о међусобном признавању признавање возачких дозвола.

Грађанима, приметио је, много значи када могу да возе са својом возачком дозволом у другој земљи.

Пренео је да је са Ципрасом разговарао о побољшању животног стандарда грађана и о међусобним односа.

Вучић је рекао и да трговинска размена није на неком ниском нивоу, али да ни Ципрас ни он нису задовољни садашњим нивоом размене и да сматрају да може да буде већи.

Тренутно трговинска размена, подсетио је, износи око 400 милиона евра, уз тренд раста извоза из Србије, који је у првих месеци порастао 10 одсто.

Вучић је честитао Ципрасу на све бољим економским резултатима, оценивши да је успео да из тешке ситуације Грчку постави на здраве ноге.

Рекао је и да очекује више инвеститора из Грчке и то у различитим секторима, али и да очекује да Грци остану у банкарском сектору у Србији. 

Истовремено, Вучић је рекао да очекује да ће све више српских бизнисмена желети и моћи да улаже у Грчкој.

С тим у вези је подсетио на 900.000 српских туриста годишње, који у просеку оставе између 300 и 400 евра у Грчкој, и тиме дају значајан допринос грчкој привреди.

"Констатовали смо да су билатерални односи добри, да је Ципрасова посета почетком године драматично допринела побољшању односа, после периода стагнације. Односи иду у добром смеру", рекао је Вучић додајући да је у разговорима са грчким премијером постигнут висок степен сагласности о свим важним питањима.

Он је поручио да Грчка увек може да рачуна на подршку Србије у сваком погледу и на сваки начин.

"Ми Грчку доживљавамо као пријатељску земљу. Грчки народ као изразито пријатељски народ. Надам се да се Грци осећају у Србији као у својој земљи, као што то чине српски туристи у Грчкој", навео је Вучић.

Захвалио је и на јасној грчкој позицији поводом Косова и Метохије, непризнавању једнострано проглашене независности.

Казао је да је јасно разумео Ципрасове поруке, које се уједно могу чути и од ЕУ, о неопходности чувања мира и стабилности и пренео да га је уверио да желимо да останемо стуб стабилности у региону, да унапређујемо своје односе са свим државама и територијама на том простору, као и да су мир и стабилност наш приоритет јер тако унапређујемо своју економију. 

Србија се, како је додао, нада ове године привредном расту од три одсто, а идуће од четири посто, што би значило убрзани развој и бољи животни стандард.

Пренео је да је данас први пут, на озбиљан начин, разговарано и о изградњу пруге Пиреј–Солун–Београд, која се спаја са брзом пругом до Будимпеште, те напоменуо да то није једноставан задатак јер је реч о прузи која ће пресецати територију Србије по оси југ–север, по највећем делу земље.

Међутим, како је додао, имајући у виду чињеницу да имамо суфицит у буџету, и то не само примарни, већ укупни са свим враћеним каматама, који ћемо задржати до краја године, имаћемо више новца у годинама пред нама да остваримо и стратешке пројекте спајања југа са севером.

На крају, рекао је да је поносан што је на челу српске делегације која је допутовала у Солун и изразио наду да ће идуће године састанак Високог савета сарадње бити у Београду, те најавио да ће пре тога, 2. и 3. октобра, Србију посетити председник Грчке.

Ципрас: Унапређење сарадње у кључном тренутку 

Грчки премијер Алексис Ципрас истакао је да Грчка и Србија унапређују статешку сарадњу у кључном тренутку и поновио да Атина подржава европске интеграције Србије.

Ципрас је, на заједничкој конференцији за српским председником Србије Александром Вучићем додао да је необично важно што се Високи савет за сарадњу Грчке и Србије одржава баш у Солуну.

Грчки премијер се осврнуо на јачање политичког дијалога између две земље у неколико сектора и поновио чврсту позицију Грчке када је реч о европској перспективи Србије и Западног Балкана.

Он је говорио и о позитивним економским резултатима Грчке додавши да је Атина стратешки инвестициони партнер.

Такође је најавио да ће грчки председник Прокопиос Павлопулос, на Вучићев позив, посетити Београд на јесен.

Ципрас је додао да су се он и председник Србије сагласили да постоји потреба за већом подршком и сарадњом и навео да акценат убудуће треба да буде на сарадњи у области инфраструктуре и боље повезаности, пре свега наводећи железничку пругу Пиреј–Солун–Београд, као и водени пут Солун–Београд.

У том смислу, навео је да је потписан Меморандум о разумевању између Србије и Грчке о развоју железничког транспорта, што ће се позитивно одразити на економске и политичке односе све земље и ширење укупне економије на овом подрчју.

Како је рекао, јака је жеља обе стране да започне пројекат модернизације пруге Пиреј–Солун–Београд, чиме би се смањила удаљеност између две земље.

"Назначили смо да је јачање енергетске повезаности значајно за наше економије и зато смо подржали енергетску сарадњу и значај извођења енергетских радова, попут канала ТАБ за природни гас", рекао је Ципрас.

Он је додао да се разговарало и о туризму, који има посебан значај за односе две земље.

"Није сарадња само у економији, желимо више да истакнемо културну димензију наше сарадње, зато смо и потписали Меморандум у области културе", рекао је Ципрас.

Ципрас је поручио да би требало ојачати и сарадњу у борби против тероризма и насиља и додао да је сарадња кључна за сигурност региона и целе Европе.

"Подвукли смо и значај поштовања међународног права и то да треба се боримо против национализма и иредентизма, нетолеранције, да се успоставе мир и стабилност, те да се сви спорови решавају дијалогом", рекао је Ципрас.

Он је поновио да Србија има подршку Грчке на путу ка ЕУ, и додао да је проширење значајно не само за земље Западног Балкана већ и са саму Унију.

Ципрас је додао да је Грчка излази из економске кризе, те да се након осам година враћа "нормално у Европу", што , како је рекао, значи да та земља полако али сигурно поново постајне као кључна земља источног Медитерана.

"Србија очекује од нас да имамо улогу земље која ће моћи да буде мост између ње и ЕУ, а ми очекујемо од Србије значајну сарадању како бисмо Балкан увели у мирне воде, да буде простор пријатељства народа, а не опасности и национализма", рекао је Ципрас. 

"Србија жели да зна оквир када би могла да уђе у ЕУ"

Вучић је истакао да би било важно да Србија добије оквир када би могла да постане чланица ЕУ.

Нагласио је да Србија не жели да уцењује нити тражи било шта, већ само да зна, и то не само кроз одговор, да постоји перспектива када би могла да постане чланица ЕУ.

Председник Србије је додао да то подразумева да испунимо све услове, посебно из поглавља 23 и 24, као и сва друга која су неопходна за чланство.

Сматрамо да је то важно да би људи у Србији били боље и значајније мотивисани и стимулисани. Не тражимо тачну годину, али желимо да знамо оквир када би могла постати пуноправна чланица", поручио је Вучић, који је о томе говорио и у разговору са новинарима.

Истакао је да је молио премијера Ципраса да помогне да добијемо одговор.

То би, како је додао, много значило у приступу грађана Србије. Истакао је да би оно што је остало од тешких реформи могли брже и са још већим еланом да спроведемо.

"Не очекујем да скоро добијем одговор, али ћу постављати то питање и у месецима пред нама", најавио је Вучић и додао да је у праву када то ради јер сматра да би то допринело убрзању интегративних процеса и већој мотивацији, снази и нади које би у људима пробудили.

Истовремено је казао да верује да у овом тренутку не постоји нико ко може да нам пружи тражени одговор.

"Најједноставнији одговор је 'налазите се на европском путу, испуните своје обавезе', то је што може да се чује од свих. Али нисам сигуран да су 2007. Бугари били спремнији него што смо ми данас. То сам рекао и бугарском премијеру Бојку Борисову, а поновићу и данас после подне и њему и председнику ЕК Жан Клоду Јункеру, обојица то знају, а о чему је бугарски премијер говорио и у Трсту", објаснио је Вучић који је касније имао трилатерални састанак са премијерима Бугарске и Грчке.

Истакао је да је очигледно да се ради о политици и да Брисел треба да нам јасно каже која је то политика.

Осврнуо се, с тим у вези, и на различите примедбе у вези са поглављима 23 и 24, додајући да се иза тога крије Косово и Метохија.

"Да је све у реду са Косовом, ми бисмо били шампиони људских права", нагласио је Вучић.

"Кажите нам отворено и до када треба да будемо у чекаоници. Немамо алтернативне путеве, да идемо на Марс, налазимо се на европском путу, и фер је да грађани Србије знају када треба да очекују пријем", поручио је председник Србије.

Рекао је да, када то тражи, то не значи да кокетирамо са било ким другим о било чему другом.

"Тражимо само да будемо поштовани и третирани као сви други. Не тражимо преко хлеба погаче, да нас пусте а да нисмо заслужили, већ да знамо, ако урадимо све, када ће доћи тај дан", објаснио је Вучић.

Он је изразио захвалност Грчкој на сталној и увек значајној подршци на европском путу.

Председник Србије Вучић предводи делегацију у којој су министар спољних послова Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, министар привреде Горан Кнежевић, министар рударства и енергетике Александар Антић и министар одбране Александар Вулин који су учествовали на првој седници Високог савета за сарадњу.

Заседање Високог савета је договорено приликом посете премијера Алексиса Ципраса Београду почетком године, како би се традиционално пријатељство и економски интереси повезали у чвршћу форму сарадње, заједничких инвестиција и пројеката, одређених оквирима заједничке европске будућности двеју земаља.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње