"Платформа за омладину - кључ развоја Западног Балкана"

Економско повезивања Западног Балкана је кључни део евроинтеграција и на томе треба заједно да раде све државе, уз помоћ Брисела, порука је са самита лидера Западног Балкана који је одржан у Трсту. "Кључ даљег развоја региона је цела платформа за омладину, у коју улазе стартап компаније, иновационе компаније, информационе технологије, дигитализација, образовање", поручује премијерка Ана Брнабић.

Ангела Меркел је, уз француског председника Емануела Макрона и италијанског премијера Паола Ђентилонија присуствовала и овогодишњем Самиту, који је завршен потписивањем Уговора о Транспортној заједници.

Трст, природан спој Западног Балкана и Европске Уније симболично је изабаран за место самита њихових лидера. Симболике има и у томе што су сусрет започели на тргу Уједињења, а закључили тиме да је економско повезивање кључно за напредак земаља појединачно и читавог региона како би ухватио корак са Европском Унијом.

Три године од почетка Берлинског процеса у пракси се показало да економија предњачи политици, повезивање инфраструктором и улагање у младе основе су за економски напредак региона и у томе он има подршку Уније.

Европски комесар за проширење Јоханес Хан каже да се не може имати успешна евроинтеграција шест земаља региона без економске стимулације и припреме региона у економском смислу.

"Ми смо ту да подржимо пројекте Влада, има доста могућности, хоћемо да се усмеримо на инфрастуктуру и на запошљавање младих како би они и остали да живе у региону. Ми смо издвојили више новца из фондова - 220 милиона евра за инфраструктрне и друге пројекте. То није нови корак, већ наставак прогреса", наводи Хан.

А део тог прогреса јесте и први конкретан пројекат - уговор о Транспортној заједници.

"Са нестрпљењем очекујем да радимо на свим стварима о којима смо причали од агенде повезивања, пре свега транспортне инфраструктуре, енергетске инфраструктуре, преко економског повезивања", каже премијерка Ана Брнабић.

Указује је да је потписано оснивање регионалне привредне коморе, као и агенда за економско оснаживање региона.

"Оно што се мени чини да ће бити кључ даљег развоја региона то је цела платформа за омладину, у коју улазе стартап компаније, иновационе компаније, информационе технологије, дигитализација, образовање и то је оно што ја мислим да ће бити и треба да буде кључ једне потпуно нове перспективе за цео регион", додаје Брнабићева.

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић наглашава да то значи да бити много више инвестиција како би се земља повезала са регионом.

То значи пре свега инвестиције у путеве, у железнице, а с друге стране значи и могућност да заједно са другим земљама са којима се практично граничимо учинимо све и смањимо такозване нефизичке баријере", каже министарка.

"Роба више неће стајати по шест, седам сати на границама, и српски производи ће бити конкурентнији што је суштина уговора о транспортној заједници. Он подразумева да све земље Западног Балкана ускладе своје транспортне политике и да практично тако уђемо  у Европску унију", објашљава Михајловићева.

Самити су добра прилика да у пажњи европских лидера буде проширење које можда буде доведено у опасност.

Шеф дипломатије Ивица Дачић сматра да домети Берлинског процеса показују да ЕУ и даље регион држи на агенди за могућа проширења.

Договор је да се Западни Балкан убудуће посматра као регионално економско подручије. Компромис се нашао у тој формулацији, која сем укидање роминга и улагања у дигитализацију, доноси још предности.

Горан Свилновић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу наглашава да је суштина да се све што је потенцијал у регионалним односима, у економском делу искористи до максимума.

"Та идеја има неколико елемената. Први је да се омогући потпуно слободан проток, не само роба, него и услуга. Друго, да се уклоне нетарифне баријере које постоје. То је један важан елемент", наводи Свилановић.

Како поручује, важан елемент је и да се регион представи као заједничко инвестиционо подручје и да се хармонизује, до мере до које је то могуће. "Потребно је да се омогући кретање људи са дипломама – сертификација професија", додаје Свилановић.

Трст ће бити и седиште прве заједничке институције шест привредних комора земаља региона, циљ - помоћ предузећима. И управо је Италија као домаћин Самита још једном је показала подршку Западном Балкану.

"Европска перспектива Балкана је евидентна и у италијанском националном интересу је да Балкан постане део Европске уније, каже шеф италијанске дипломатије Анђело Алфано. Осим економских, како истиче Алфано, битни су и политички мотиви, јер искључују сукобе. "Италија подржава евроинтеграцију Балкана", јасан је италијански министар спољних послова.

Осим о економији, на Самиту се разговарало о напретку у раду Регионалне канцеларије за младе, што је део Берлинског процеса који се по плану окончава идуће године и то састанком у Лондону. У међувремену, лидери ће се једном састати у нашем региону, а предлог је да то буде у Нишу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње