"Платформа за омладину - кључ развоја Западног Балкана"
Економско повезивања Западног Балкана је кључни део евроинтеграција и на томе треба заједно да раде све државе, уз помоћ Брисела, порука је са самита лидера Западног Балкана који је одржан у Трсту. "Кључ даљег развоја региона је цела платформа за омладину, у коју улазе стартап компаније, иновационе компаније, информационе технологије, дигитализација, образовање", поручује премијерка Ана Брнабић.
Ангела Меркел је, уз француског председника Емануела Макрона и италијанског премијера Паола Ђентилонија присуствовала и овогодишњем Самиту, који је завршен потписивањем Уговора о Транспортној заједници.
Трст, природан спој Западног Балкана и Европске Уније симболично је изабаран за место самита њихових лидера. Симболике има и у томе што су сусрет започели на тргу Уједињења, а закључили тиме да је економско повезивање кључно за напредак земаља појединачно и читавог региона како би ухватио корак са Европском Унијом.
Три године од почетка Берлинског процеса у пракси се показало да економија предњачи политици, повезивање инфраструктором и улагање у младе основе су за економски напредак региона и у томе он има подршку Уније.
Европски комесар за проширење Јоханес Хан каже да се не може имати успешна евроинтеграција шест земаља региона без економске стимулације и припреме региона у економском смислу.
"Ми смо ту да подржимо пројекте Влада, има доста могућности, хоћемо да се усмеримо на инфрастуктуру и на запошљавање младих како би они и остали да живе у региону. Ми смо издвојили више новца из фондова - 220 милиона евра за инфраструктрне и друге пројекте. То није нови корак, већ наставак прогреса", наводи Хан.
А део тог прогреса јесте и први конкретан пројекат - уговор о Транспортној заједници.
"Са нестрпљењем очекујем да радимо на свим стварима о којима смо причали од агенде повезивања, пре свега транспортне инфраструктуре, енергетске инфраструктуре, преко економског повезивања", каже премијерка Ана Брнабић.
Указује је да је потписано оснивање регионалне привредне коморе, као и агенда за економско оснаживање региона.
"Оно што се мени чини да ће бити кључ даљег развоја региона то је цела платформа за омладину, у коју улазе стартап компаније, иновационе компаније, информационе технологије, дигитализација, образовање и то је оно што ја мислим да ће бити и треба да буде кључ једне потпуно нове перспективе за цео регион", додаје Брнабићева.
Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Зорана Михајловић наглашава да то значи да бити много више инвестиција како би се земља повезала са регионом.
То значи пре свега инвестиције у путеве, у железнице, а с друге стране значи и могућност да заједно са другим земљама са којима се практично граничимо учинимо све и смањимо такозване нефизичке баријере", каже министарка.
"Роба више неће стајати по шест, седам сати на границама, и српски производи ће бити конкурентнији што је суштина уговора о транспортној заједници. Он подразумева да све земље Западног Балкана ускладе своје транспортне политике и да практично тако уђемо у Европску унију", објашљава Михајловићева.
Самити су добра прилика да у пажњи европских лидера буде проширење које можда буде доведено у опасност.
Шеф дипломатије Ивица Дачић сматра да домети Берлинског процеса показују да ЕУ и даље регион држи на агенди за могућа проширења.
Договор је да се Западни Балкан убудуће посматра као регионално економско подручије. Компромис се нашао у тој формулацији, која сем укидање роминга и улагања у дигитализацију, доноси још предности.
Горан Свилновић, генерални секретар Савета за регионалну сарадњу наглашава да је суштина да се све што је потенцијал у регионалним односима, у економском делу искористи до максимума.
"Та идеја има неколико елемената. Први је да се омогући потпуно слободан проток, не само роба, него и услуга. Друго, да се уклоне нетарифне баријере које постоје. То је један важан елемент", наводи Свилановић.
Како поручује, важан елемент је и да се регион представи као заједничко инвестиционо подручје и да се хармонизује, до мере до које је то могуће. "Потребно је да се омогући кретање људи са дипломама – сертификација професија", додаје Свилановић.
Трст ће бити и седиште прве заједничке институције шест привредних комора земаља региона, циљ - помоћ предузећима. И управо је Италија као домаћин Самита још једном је показала подршку Западном Балкану.
"Европска перспектива Балкана је евидентна и у италијанском националном интересу је да Балкан постане део Европске уније, каже шеф италијанске дипломатије Анђело Алфано. Осим економских, како истиче Алфано, битни су и политички мотиви, јер искључују сукобе. "Италија подржава евроинтеграцију Балкана", јасан је италијански министар спољних послова.
Осим о економији, на Самиту се разговарало о напретку у раду Регионалне канцеларије за младе, што је део Берлинског процеса који се по плану окончава идуће године и то састанком у Лондону. У међувремену, лидери ће се једном састати у нашем региону, а предлог је да то буде у Нишу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар