Амбасадори САД на Западном Балкану остају до истека мандата
Одлука председника САД Доналда Трампа да смени амбасадоре које је именовала претходна администрација не односи се ни на једног америчког дипломату на Западном Балкану, јер ниједан од њих није политички именован, пише портал "Јуропиан Вестерн Балканс".
Амбасадори САД из региона, другим речима, неће бити враћени у земљу декретом, већ остају до истека мандата, мада се готово свима мандат завршава крајем ове или почетком селедеће године.
Трамп је, наиме, још у децембру, одмах после избора за председника, позвао све амбасадоре који су политички именовани да напусте своје функције до 20. јануара, што је изазвало пометњу у дипломатској заједници и медијима, који су процењивали да је реч о великом броју амбасадора.
Информација да ће амбасадори морати да напусте своје функције заинтересовала је и јавност на Западном Балкану, јер су америчке дипломате у тим земљама у најширој јавности виђене као значајни политички актери на домаћим сценама.
Чињеница је, међутим, да су све високе дипломате у земљама региона каријерне дипломате, које немају везе са старом или новом администрацијом, а у земље региона су сви, осим амбасадора у Србији, дошли почетком 2015. године.
Будући да им мандат, према Јуропиан Вестерн Балканс, траје око три године, може да се очекује да ће нови амбасадори у земље Западног Балкана доћи крајем ове или почетком следеће године.
Амерички амбасадор у Албанији је Доналд Лу, а на то место је дошао у јануару 2015. године. Претходно је у Западној Африци био ангажован на решавању кризе са ширењем еболе, а у 25 година дугој каријери, Тирана је прво амбасадорско место које је заузео.
Морин Кормак је постала амбасадор САД у БиХ у јануару 2015. године. Каријеру у Стејт департменту почела је 1989. године и служила је у Јужној Кореји и Пољској као директор америчких центара.
Пре доласка у Сарајево, Кормак је радила у Вашингтону као извршни асистент у канцеларији специјалног председничког изасланика за Глобалну коалицију за борбу против Исламске државе.
Хулијета Валс Нојс постављена је за амбасадора САД у Хрватској у јуну 2015. године, а при Стејт департменту ради од 1985. године.
До недавно је била заменица помоћника државног секретара у Одељењу за европске и евроазијске послове при Државном секретаријату.
На том је послу била задужена за односе с ЕУ и Западном Еуропом.
Амерички амбасадор у Приштини је Грег Делави, који је од 2012. године на функцији заменика помоћника секретара Бироа за контролу, верификацију и сагласност оружја у Стејт департменту.
Има искуства на Балкану, јер је од 2004. до 2007. године био заменик шефа мисије САД у Хрватској, од 2009. до 2012 био је и заменик шефа мисије САД у Немачкој, а био је и у другим дипломатским мисијама у Европи и широм света.
Амбасадор САД у Македонији је Џес Бејли стигао је у Скопље у фебруару 2015. године, са позиције заменика шефа Мисије САД у Анкари.
Има богату дипломатску историју, а између осталог је био директор Канцеларије за југоситочну Европу при Стејт департменту.
Номинацију Маргарет Ен Уехара за америчку амбасадорку у Црној Гори поврдио је амерички Сенат у децембру 2014.
Каријерна чланица америчке дипломатске службе, у рангу министра саветника, има тродеценијско искуство управљања особљем и средствима Министарства спољних послова САД.
Службовала је у Аустрији, Немачкој, Украјини, Индонезији, Јапану, Филипинима, Великој Британији и Малију.
Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот је дипломац Универзитета Аризона стејт, где је завршио немачки језик и књиженост, а своје акредитиве предао је у фебруару прошле године.
У Стејт департменту је најпре био задужен за питања Хрватске, Израела и Швајцарске, а 1994. године је на кратко напустио дипломатију и бавио се националном безбедношћу на Хуверовом институту Универзитета Стенфорд.
У дипломатску службу се вратио после две године и постављен је за политичког саветника у Амбасади САД у Москви, да би 1999. године исти посао обављао у Будимпешти.
Потом се преселио у Брисел, од 2003. године је био запослен на месту политичког представника мисије САД при ЕУ, а 2005. године је постао заменик шефа америчког представништва при ОЕБС у Бечу.
Заправо, око 70 одсто америчких дипломата широм света су каријерне дипломате на које се Трампова одлука не односи.
Амерички председник, иначе, уз сагласност Сената, именује амбасадоре, који могу бити политички постављени или изабрани међу професионалцима из америчког министарства спољних послова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар