Односи Србије и Хрватске - ЕУ, контроверзе и нерешена питања

Приступање Србије ЕУ је у најбољем интересу Хрватске, као што је у интересу Србије то што је Хрватска чланица ЕУ, оценила је шефица преговарачког тима Тања Мишчевић на конференцији посвећеној српско-хрватским односима.

На скупу "Хрватска - наш сус(ј)ед" било је речи о српско-хрватским односима у контексту европских интеграција Србије, о историјским контроверзама и нерешеним питања између Србије и Хрватске, као и о мањинским питања у односима две државе.

Мишчевићева је истакла да помоћ у решавању билатералних питања треба тражити у отворености и дијалогу, а не у блокирању процеса европских интеграција Србије.

"Ако нам је то полазна основа, можемо развијати добру аргументацију која ће помоћи у решавању билатералних питања", каже Мишчевићева.

Сматра и да економске теме могу бити добар инструмент за унапређивање билатералних односа.

Председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић наглашава да је Хрватска у овом тренутку изабрала да отворена билатерална питања постави у простор преговора Србије о чланству у ЕУ и да је то проблем.

"У овом тренутку имамо проблем недостатка било какве комуникације на највишем нивоу између Србије и Хрватске", тврди Јоксимовићева и оцењује да се само тако може направити пробој у односима две државе.

ЕУ, како је навела, мора да нађе оквире који ће онемогућити такву врсту понашања Хрватске када је реч о блокади отварања поглавља.

Професор Факултета политичких наука у Загребу Дејана Јовић очекује да се дугорочно настави "статус кво" у односима Хрватске и Србије и наводи да је Хрватској у интересу да се настави процес проширења ЕУ, али да није сигуран да би јој било у интересу да Србија већ "сутра" уђе у ЕУ.

Јовић напомиње да би Хрватској било у интересу да дође до проширења због притисака које би тако могла наставити према Србији, али и наводи да од Хрватске или неке друге земље појединачно не зависи да ли ће бити проширења или не, већ да то зависи од саме ЕУ.

Како је оценио Хрвоје Класић са Филозофског факултета у Загребу, односи Србије и Хрватске данас нису тако добри, али су односи Срба и Хрвата много бољи.

Сматра да и у Хрватској и у Србији приоритет мора бити борба против национализам и окретање ка будућности.

Клаус Физингер из "Ханс Зидел фондације" навео је да је циљ те фондације, која има своје канцеларије и у Србији и у Хрватској, да буде платформа за дијалог и покретач интеграционе сарадње, те да прати реформске процесе.

Конференцију "Хрватска - наш сусе(ј)ед" организовали су Центар за спољну политику и "Ханс Зидел фондација".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње