Николић: Приштина погазила споразуме из Брисела, Албанци желели рат
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да ће се сваки следећи покушај привремених институција у Приштини да изазову сукоб, попут догађаја везаних за воз, завршити лоше. Чини ми се да су догађаји везани за воз трзаји одлазеће америчке администрације, рекао је Николић после седнице Савета за националну безбедност. Предмет дијалога у Бриселу сада треба да буде само воз, односно слобода кретања, истакао је Николић.
Споразуми из Брисела служе да се Србија подсети на шта се све обавезала, а да их Албанци једноставно погазе, рекао је председник Србије Томислав Николић новинарима, после седнице Савета за националну безбедност.
Председник Србије изјавио је да ће се сваки следећи покушј привремених институција у Пришини да изазову сукоб, попут догађаја везаних за воз, завршити лоше.
"Нека о томе размиљају и Албанци и њихови спонзори", рекао је Николић и оценио да је појављивање РОСУ на северу Косова био знак да Албанци желе рат.
"Ми ћемо поступати у складу са Уставом Србије", рекао је Николић и подсетио да је Косово међународно-правно део Србије.
Одговарајући на питања новинара, председник Србије није искључио могућност да Србија на Косово и Метохију пошаље и војску, како би заштитила српски народ од убијања.
"Није нам до рата, али ћемо послати и војску ако треба да би заштитили Србе од потенцијалног убијања. Ако буду убијали Србе послаћемо и војску, сви ћемо ићи и ја ћу да идем, није ми први пут", поручио је Николић, одговарајући на питање новинара да ли постоји могућност да Србија пошаље и војску да би заштитила Србе.
Николић је указао да је јучерашњи дан, иако смо се трудили да то не покажемо, био на ивици сукоба.
"Појављивање РОСУ био је знак да Албанци жели рат", рекао је Николић. Он је истакао да Србија од ЕУ очекује одговор да ли је тачна Мустафина изјава да су у свему јуче имали њену сагласност.
Истакао је и да убудуће једина тема дијалога мора бити воз, односно слобода кретања.
Николић је рекао да су у околностима изазова какав је јуче био премијер и он одлучили да зауставе "један путнички воз који је био толики проблем за ЕУ, САД, привремене институције у Приштини", а "све је било на ивици сукоба у коме би било на десетине мртвих, а данас... Бог зна".
"Јуче је погажено неколико споразума постигнутих у Биселу. Тачка један Бриселског споразума, навео је, говори о слободи кретања, да сви становници имају парво да се крећу на територији, излазе, улазе, и да не постоји могућност да их неко у томе спречи", рекао је Николић.
Има и тачка, подсетио је председник Србије, која каже да специјалне јединице РОСУ не могу да се појаве северно од Ибра без добрења НАТО и локалне заједнице.
"Шта је то јуче тзв. међународној заједници и Приштини сметао један воз. Можда зато што је писало Косово је Србија и наше фреске", запитао је шеф државе.
Онда ми, додао је Николић, не би требало да пустимо ниједног Албанца кроз територију Србије, који има обележја и документе Косова.
"Трзаји одлазеће америчке администрације, ЕУ није дала прави одговор"
"Мени се чини да су ово трзаји одлазеће америчке администрације, чији су ауторитети добили називе улица", оценио је Николић али истакао и да "ЕУ није дала пави одговор, НАТО није дао прави одговор..." на јучерашње догађаје.
"Ми никада нећемо отпочети и изазвати сукоб, али дозволите да смо држава која свој народ и територију мора да штити", приметио је Николић и додао да је Косово територија под контролом УН, ЕУ има велику улогу.
Према његовим речима, очигледно је да споразуми у Бриселу служе само за то да се Србија опомене на шта се све обавезала, а да их Приштина гази.
Рекао је да је његова сугестија на Свету за националну безбедност била да се сада у Бриселу преговара искључиво о томе када ће тај воз да прође.
"Све друго је беспредметно. Ако нема слободе кретања, ако смо је потисали, ако је гарант те слободе ЕУ И НАТО, који је војно присутан, а ако то не желе да обезбеде, о чему онда овде разговарамо са косовским привременим институцијама. Територија Косова међународно правно је територија Србије и у њој сваки грађанин мора да буде сигуран", истакао је Николић.
Наша дипломатија иде у много праваца, много држава подржава наш став, рекао је Николић и додао да очекујемо изјашњење ЕУ, и очекујемо да кажу да ли Мустафа лаже када каже да су имали подршку ЕУ и САД.
"Упозоравам да не говоре о освајању територија, ступању њихове полиције на територије где нису могли да буду ни по једном споразуму. Сукоб не желимо, али постоје ситуације и околности у којима више не можете да се понашате према својим жељама. Ми ћемо поступати по Уставу Србије, који је јасан. Ми смо дужни да обезбедимо сваки педаљ територије и сваког грађанина. У томе смо сложи и јединствени и нека нас не изазивају", закључио је Николић.
Истакао је да су у том ставу сложни сви, полиција, војска, влада, безбедносне структуре...
"Јуче смо поступили добро, нема основа за ликовање Албанаца. Сваки нови покушај завршиће се лоше а о томе нека размишљају они и њихови спонзори", закључио је Николић.
"Чему НАТО ако не испуњава своју улогу"
Ако не испуњава своју улогу на Косову и Метохији, као што је у суботу није испунио у погледу догађаја везаних за воз Београд - Косовска Митровица, НАТО је непотребан на Косову и Метохији, рекао је Николић.
Николић је одговарајући на питања новинара рекао да је Србија контактирала све земље од којих зависи будућност човечанства и упозорила шта се дешава, указујући на могућност сукоба, који би иницирала Приштина, а који би се проширио на цео западни Балкан, а потом ко зна где...
"Очекујемо интензивне разговоре великих сила да видимо како даље - да ли Србија треба да настави да преговара о уоквиру једне Уније, која неформално, али признаје независност Косова, и под протекторатом велике силе, која се до сада увек трудила да покаже приврженост независности КиМ", рекао је председник Србије.
Одговарајуићи на питања у вези појављивања РОСУ на северу Косова, Николић је рекао да нисмо добили објашњење и додао: "Ако НАТО није испунио своју улогу, онда је, што се мене тиче, непотребан на територији КиМ...Онда нека се склони па ћемо да решимо само своје проблеме".
На питање која је разлика између наших званичника и оних у Приштини, где и једни и други тврде да је Косово њихово, те да постоје линије од Краљева ка Косовској Митровици, Николић је рекао да се то не може спречи тако што ће се послати минери да побију децу.
"Ако је парола Косово је Србија провокација ми ћемо наставити такве провокације" рекао је Николић и запитао да ли то значи да "треба да побијемо све оне који говоре да је Косово независно".
"Таман посла ако би ратовали због манифестација својих жеља" рекао је Николић али и упозорио да сада због сваког потеза треба да водимо рачуна да ли ће Албанци побити Србе.
"У којој то држави је неоговорна одлука да се пошаље воз да одвезе путнике", додао је председник и рекао да воз није био блиндиран, нити наоружан.
"Ми се не гледамо 'преко пушке'. Јуче је Приштина нас први пут погледала 'преко нишана'", указао је Николић. Он је додао да је и иначе имао већ договорен састанак са америчким амбасадором Кајлом Скотом за уторак и додао да ће вероватно доминантна тема бити ово што се сада дешава.
"Не знам разлоге зашто је тражио састанак, то је било пре седам дана", прецизирао је председник Србије. Он је додао да више нема дијалога у Бриселу, "док се ово не рашчисти".
Како је рекао, Европа нам дугује одговоре на многа питања, а Влада Србије је потпуно и спремна и јединствена да те одговоре потражи.
"Све док будем председик, трудићу се да ни са ким не ратујемо. Ако то не буде могуће, као врховни командат преузећу одговорност за сваку своју одлуку. Унапред вам кажем, нећемо да ратујемо, није нам до рата и ово још увек третирамо као ситне провокације. Али, ако нам Тачи прети да ће ући у Митровицу...", није завршио Николић.
Председник Србије је на даља питања новинара рекао да изјаву Исе Мустафе да је све што се десило било уз сагласност запада види као знак да неко Србију ставља пред избор: "или ћете све пихватити што се од вас тражи или ћете да ратујете".
"Е, па, ја сам тај председник који неће да прихвати све што траже", рекао је Николић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 18
Пошаљи коментар