Расправа о финансирању јавних сервиса
У Скупштини Србије оштра расправа о Јавном сервису Србије. Током дебате о амандманима на прописе којима се продужава телевизијска претплата од 150 динара на две године, опозиција је оштро критиковала рад Информативног програма РТС-а, жалећи се да није довољно заступљена. Влада прихватила амандман да се РТС и РТВ наредне две године финасирају из буџета, уместо још годину дана како је првобитно било предложено изменама закона.
Сви посланици желе да Србија има Јавни медијски сервис, али и власт и опозиција се жале на Информативни програм – желе да их на екрану има више. Бројним амандманима, део опозиције тражи да се укине претплата од 150 динара, јер је, кажу, програм лош.
"Рејтинзи показују да је тај програм високо вреднован од стране гледалаца, може се наслутити и закључити да је присутно незадовољство из различитих праваца уређивачком политиком РТС-а, али ми не можемо да кољемо вола због килограма меса", каже министар културе и информисања Владан Вукосављевић.
Гордана Чомић из ДС-а је навела да ће, без обзира шта она мислила о уређивачкој политици јавног сервиса, бранити право да постоје јавни сервиси.
Опозиција је подељена у мишљењу да ли да се РТС финанисира из претплате, буџета или да се приватизује. Уједињена је у критици.
"Влада је променила суштину закона чланом којим обезбеђује значајан део средстава из буџета и тиме се поставила као власник Јавног сервиса. Влада, извршна власт, тако се понаша и зато имамо уређивачку политику Информативног програма какву имамо, где нема представника опозиције. Упалите сада Дневник у пола осам видећете да нема опозиције", каже Марко Ђуришић, шеф посланичке групе СДС-а.
"Шта смо добили? Медијски јавни сервис европске Србије, е па не може тако. Србија треба да буде српска, а не европска и зато вам је такав програм, зато имате Бујошевића", рекао је Зоран Красић из СРС-а.
Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић каже да Двери неће да плаћају таксу за "напредњачки јавни сервис" на коме не могу да гостују представнци опозиције, док је шеф посланичке групе ДЈБ Саша Радуловић негодовао што опозција не госутје на РТС-у наводећи да од последњих избора ниједном није био на јавном сервису.
Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић оцењује да ипак постоји равнотежа, с обзиром на чињеницу да је свако незадовољан Информативним програмом РТС-а.
Влада је прихватила амандман Демократске странке да се плаћање претплате од 150 динара уместо на годину дана продужи на две године.
Јовановић је оценио да је лоша одлука да се прихвати амандман ДС-а јер, како каже, подржава политиканство и одржава лоше стање.
"Ако хоћемо да имамо добар национални сервис то кошта", поручио је Јовановић и навео да је телевизијска такса 300 динара уместо 150 динара, РТС би финансирали грађани и онда би ми имали право да поставимо нека питања која се овде постављају.
Министар Вукосављевић је рекао да је Јовановић у праву када каже да би било добро да грађани финансирају рад јавног сервиса, али и да не могу грађани да буду оптерећени плаћањем 350 динара таксе како се јавни сервис не би финансирао из буџета, те да је влада предложила компромисно решење кроз измене закона.
Посланик СНС-а Владимир Ђукановић поручио је да је претходна владајућа већина имала 12 година да уреди финансирање јавног сервиса.
"Овде се каже да РТС изађе на тржиште, па немам ништа против. Али ако хоћете да сачувате културу, с обзиром на то да РТС производи одређен програм који тешко може да конкурише у сфери са старлетама, разним другим ријалитијима, ја нисам баш сигуран да би РТС ту могао да опстане", истакао је Ђукановић.
Током расправе, председница парламента Маја Гојковић изрекла је неколико опомена посланику Нове странке Зорану Живковићу, а потом му и одузела реч јер јој је, тврди, рекао, "иди, лечи се".
Изменама Закона о јавним медијским сервисима предвиђено је и да се јавни медијски сервиси у 2017. години финансирају са четири милијарде динара из будета, а изменом Закона о привременом уређивању начина наплате таксе за јавни медијски сервис, предвиђа се да ће и наредне године бити наплаћивана такса од 150 динара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар