Полемика посланика о односима са Хрватском
Расправу о сету финансијских закона у Скупштини облежила је полемика о примарној емисији и односима са Хрватском, у којој су се помињали и "балкански шпијун", џентлмен и цвеће. У понедељак наставак начелне расправе о 27 тачака дневног реда.
Посланици Скупштине Србије завршила је вечерас рад, а у понедељак ће наставити начелну расправу о 27 тачака дневног реда седнице, међу којима је више финансијских закона.
Посланик СНС-а Верољуб Арсић је, поводом навода лидера Двери Бошка Обрадовића о примарној емисији која би била контролисана, поручио да Обрадовић Србију жели да врати у деведесете године 20. века, те да се видело докле смо дошли када се 1992. и 1993. штампао новац.
"Штампали су новац и ови од 2008. до 2012. године, контролисано, кажу, а изазвали су инфлацију и пад динара", рекао је Арсић наводећи да немамо право на тај "луксуз", а да то не зна само Обрадовић кога је назвао "балканским шпијуном".
Арсић каже и да не зна шта Обрадовић има против Светске трговинске организације, када је њен члан и Русија.
"Немојте да нам браните Србију са господином Иваном Пернаром који угрожава Србију", каже Арсић на шта му је Обрадовић узвратио да није он склопио историјско помирење са хрватском председницом Колиндом Грабар Китаровић, за коју тврди да је "један од највећих усташа у хрватском политичком животу".
"Нисам јој носио цвеће, нисам се грлио са њом на мосту, то је радио Александар Вучић", рекао је Обрадовић.
Србија се, поручује Арсић, не меша у унутрашње ствари Хрватске, наводећи да избор Колинде Грабар Китаровић за председницу Хрватске није био избор Вучића, него хрватског народа.
Како је навео, Србија то уважава, јер жели добре односе са Хрватском што је првенствено у интересу Србије.
Поводом сусрета Бошка Обрадовића са послаником хрватског Сабора Иваном Пернаром, Арсић је рекао да Обрадовић може да се састаје са ким хоће јер је то његова лична ствар, али да Вучић као премијер мора да се састаје са званичницима других држава.
"Интерес Србије је да буде извор стабилности у овом делу Европе. Ако је проблем у мосту, у бомбоњери, у букету цвећа, онда је господин орао пао у велики проблем", поручио је Арсић Бошку Обрадовићу.
Узвративши новим критикама, Обрадовић је почео наводима из једног домаћег филма – "Што би рекао Илија Чворовић, можда сте погрешили број, али сте добили онога што се тражили".
Шеф посланичке групе ЛДП-а Чедомир Јовановић позвао је председавајућег Ђорђа Милићевића да стави тачку на страначке дуеле уколико они, каже, почињу да праве проблем читавој држави и нашем народу у Хрватској, наводећи да нам је потребно спуштање тензија.
"Ако је неко смешан и погрешан са друге стране, па није то ваљда разлог да ми будемо још гори. Верујте да се ја не бих осећао нимало пријатно када би ме неко подсећао из Загреба да је четнички војвода председник Србије. Да ли то треба да буде улога Скупштине, да баца бензин у ватру или ћемо је гасити", упитао је Јовановић.
Председавајући Ђорђе Милићевић је рекао да не може да предвиди шта ће који посланик да каже, те да не жели да ускраћује право на реч и реплику ни позицији ни опозицији, али се и сложио са Јовановићем да се мора затворити та полемика.
Поводом примарне емисије, министар рударства и енергетике Александар Антић каже да у ситуацији када влада и држава лечи своје јавне финансије, примарна емисија не може бити део тог пакета.
"Ми смо одговорност према јавним финансијама, сузбијање дефицит и сузбијање инфлације ставили као приоритет и верујем да смо у тој борби положили испит и заиста остварили одличне резултате", каже Антић.
Министар наводи и да су добри односи у региону један од приоритета Владе Србије, те да је Влада на челу са премијером Вучићем у протеклом периоду заиста била локомотива регионалног помирења.
"Не коментаришемо лидере суседних држава, њих су изабрали грађани њихових држава и наше је да са њима сарађујемо. Премијер Вучић је дао велики број сигнала који иду у том правцу", додао је министар.
Када је реч о цвећу које је Вучић поклонио хрватској председници, Антић каже да је цвеће питање да ли је неко џентлмен или није џентлмен.
"Политика је важна, а да ли је неко џентлмен или не, господине Обрадовићу, то је питање о коме свако од нас треба да размишља", додао је министар Антић.
На дневном реду данашње седнице има више финансијских закона, као и потврђивање Уговора о зајму са кинеском Експорт-Импорт банком за изградњу ауто-пута и то деонице Сучин–Обреновац.
Скупштина разматра и Предлог закона о преузимању обавеза акционарског друштва за производњу петрохемијских производа, сировина и хемикалија "ХИП - Петрохемија" Панчево према привредном друштву "Нафтна индустрија Србије" а. д. Нови Сад и претварању тих обавеза у јавни дуг Републике Србије.
Посланици ће размотрити и измене Закона о регулисању јавног дуга СРЈ по основу девизне штедње грађана и Предлог закона о регулисању јавног дуга Републике Србије по основу неисплаћене девизне штедње грађана положене код банака чије је седиште на територији Србије и њиховим филијалама на територијама бивших република СФРЈ.
На дневном реду су и измене закона о тржишту капитала, преузимању акционарских друштава, јавној својини, акцизама, порезу на додату вредност, као и о пореском поступку и пореској администрацији, измене Царинског закона, као и Предлог закона о проценитељима вредности непокретности.
Биће размотрен и избор члана Савета гувернера НБС, члана Савета Комисије за заштиту конкуренције, чланова Савета РЕМ-а, члана Одбора Агенције за борбу против корупције, као и два члана Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки.
Посланици ће размотрити и измене Закона о систему плата запослених у јавном сектору, као и измене Закона о јавним медијским сервисима и о привременом уређивању начина наплате таксе за Јавни медијски сервис.
Биће размотрена и измена Закона о уређењу судова, који је поднео посланик СНС-а Александар Мартиновић, као и одлука о престанку функције јавног тужиоца у Основном јавном тужилаштву у Трстенику, који је поднео скупштински Одбор за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу.
Скупштина треба да расправља и о потврђивању Споразума о зајму (Додатно финансирање за Пројекат ауто-пут Коридор 10) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој и потврђивање Споразума о зајму (Други програмски зајам за развој и реструктурирање државних предузећа) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар