Дојче веле: "Неуротична" политика Хрватске према Србији

"Ситничава комшијска политика Хрватске", насловљава швајцарски Ноје цирхер цајтунг текст свог дописника из Београда Андреаса Ернста, једног од најбољих познавалаца региона међу новинарима са немачког говорног подручја. Он оштро критикује Загреб због блокаде поглавља 26 у преговорима Србије и Европске уније.

Уместо да суседним земљама осветли пут ка ЕУ, Загреб им ставља клипове у точкове, наводи се у тексту.

"Колинда Грабар Китаровић, председница Хрватске, има нови надимак – Чоколинда. На 25. годишњицу бомбардовања Дубровника од стране југословенске војске, председница је посетила тај град на Јадрану. У једном вртићу је делила чоколаде. Касније, када су чоколадице одавно биле поједене, родитељи су приметили да се радило о српским производима. Медији су направили скандал, Грабар Китаровићева се извинила. Жао јој је, рекла је, што није поклањала хрватске производе. Чокогејт је тек једна од иритација између Хрватске и њених суседа. То су симптоми који показују да Хрватска, новајлија у ЕУ, није у стању да преузме улогу сувереног предводника и подржи српске и босанске комшије на трновитом путу ка Бриселу", пише Ернст.

Додаје да се уместо тога користе блокаде.

"Као што су раније радиле друге чланице ЕУ, и Хрватска злоупотребљава право вета како би решавала билатералне проблеме. Загреб је у марту уложио вето на отварање поглавља о правосуђу и основним правима како би приморао Србију на укидање закона који београдском правосуђу даје надлежност за ратне злочине у целој бившој Југославији. На немачки притисак је Хрватска у јуну попустила тек да би пола године касније поново налегла на кочницу. Сада Хрватска спречава српске преговоре о образовању и култури јер су мањинска права Хрвата у Србији наводно недовољна. У оба случаја је Хрватска усамљена у ЕУ", истиче се у тексту.

Мора се признати да српска влада на хрватске блокаде углавном реагује преко мере – пре свих главни демагог Александар Вулин, који је уз то и министар за рад и социјална питања.

"Блокаде Загребу материјално не доносе ништа. Само штете хрватском угледу у очима Немаца, Италијана и Аустријанаца, који желе отворен пут интеграције за Србију и Босну. Наравно да хрватска опсесија Србијом има много везе са историјом.

Данашње самопоимање земља црпе се из трауматичног отцепљења од Југославије којом су доминирали Срби. Нису добродошла подсећања на заједничку државу и некадашње братске народе. За разлику од Србије и Босне, на хрватској телевизији готово да нема шоу-бизниса из суседних земаља. Радије гледају у смеру централне Европе, а Балкан покушавају да гурну у заборав", додаје се у тексту Ноје цирхер цајтунга.

Андреас Ернст анализу хрватске политике наставља овако: "Истовремено се нужно региструје свако саопштење из Београда – тешко је запушити уши када се говори истим језиком. Из тога произлази оно што је Фројд називао нарцизмом малих разлика, који негују и Срби и Бошњаци: мале разлике се укрупњавају и култивишу".

"Терапија би се састојала у следећем: кроз самопропитивање без предрасуда свако би утврдио да је својим комшијама веома сличан – уз све мање разлике. И тамо и овамо политичке партије делују као патронажни системи, институције су слабе, судови неефикасни, корупција раширена. У целом региону слободна трговина са партнерима из ЕУ није само благослов за слабе привреде, већ је и претња за домаћу производњу", додаје се у анализи.

Текст у угледном циришком листу се закључује да се "Хрватској, која захваљујући чланству у ЕУ има јаче карте, отвара могућност да игра улогу ментора. Тиме би могла да поентира у суседству и код важних партнера у ЕУ. Алтернатива тренутном неуротичном ограничавању од суседа не састоји се у упуштању у нови југословенски експеримент. Али се ради о томе да се регионална политика води интересима да се повежу капацитети суседства и тако наступи према ЕУ и свима осталима. Рецимо, када се ради о јадној инфраструктури: данас се 400 километара пруге из Београда до Загреба прелази осам сати. Успут, исто је и кад се из Загреба иде за Београд".

Девизе, девизе...

Евро је омиљена валута у многим земљама централне и југоисточне Европе, преноси аустријски дневник Пресе писање агенције АПА. Разлог је то што људи више верују у европску монету него у домаћу.

Аустријска национална банка је у једној студији побројала разлоге за то: многи имају лоше сећање на посртања сопствене валуте, на хиперинфлацију или одузимање уштеђевине из банке. Осим тога, пише у тој студији, људи очекују да евро у следећих десетак година постане званична валута и у њиховим земљама.

Према студији, у Србији више од половине људи трансакције у вези са некретнинама обавља у еврима. Додаје се да је удео те валуте у свим трансакцијама готовим новцем у Србији чак 60 одсто.

У Македонији тај проценат износи 38 одсто, док је на Косову и у Црној Гори евро званична валута. Пре евра су већ немачка марка и шилинг биле коришћене као паралелне валуте у тим земљама, додаје се у студији.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње