Бенедикт: Велики напредак Србије, ускоро и поглавље 26
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт изјавио је да је Србија остварила велики напредак када је реч о отварању преговрачких поглавља и да ће ускоро бити отворено и поглавље 26, које се односи на културу и образовање. ЕУ је "главни инвеститор" у Србији са уделом од 82 одсто нето страних инвестиција, изјавио је Бенедикт.
Бенедикт је рекао да су у претходних 15 година реализоване инвестиције из ЕУ у висини од 15 милијарди евра.
Он је на конференцији посвећеној припремама за отварање преговарачког поглавља 30, рекао да је то више од три четвртине инвестиција Србије и да је зато отварање тог поглавља, које се односи на економске односе са иностранством, веома важно за Србију.
"Више од 65 одсто извоза Србије или око две трећине се реализује у сарадњи са ЕУ", нагласио је Бенедикт.
Он је, такође, навео да се у периоду од 2009. до 2016. извоз у ЕУ удвостручио, са 3,5 на 7,9 милијарди евра.
Бенедикт је приметио да је, са друге стране, Русија у трговинској размени Србије у 2015. години учествовала са тек 5,4 одсто, али је додао да је Русија, ипак, важна због великог увоза нафте и гаса.
"Постоји позитиван трговински тренд Србије и ЕУ,а посебно код пољопривредних производа. То ствара могућност за даљу интеграцију и улазак Србије у ЕУ и њено јединствено тржиште", рекао је Бенедикт на конференцији Поглавље 30 - економски односи са иностранством: Извештај о скринингу и припремама преговарачких позиција, у организацији Центра за међународне и безбедносне послове ИСАЦ фонд.
Додаје да је Србија остварила велики напредак у до сада отвореним поглављима.
"Имамо шест поглавља која су до сада отворена и једно које је привремено затворено - 26. Прилично је велики напредак остварен упркос ономе што смо могли да видимо у медијима", рекао је Бенедикт.
Каже да Србију очекује значајан процес отварања преговрачких поглавља током 2017. и 2018. године.
"Под условом да Србија обави свој домаћи задатак и наравно да има политичку вољу за европске интегације, без тога ништа", нагласио је Бенедикт.
Србија је до сада отворила шест преговрачких поглавља, а то су 32 и 35, 23 и 24, као и 5 и 25.
Извештај о скринингу за поглавље 30 је сачињен током 2016. године и тренутно Влада Србије и ЕК припремају своје преговарачке позиције, речено је на конференцији.
Иако се поглавље 30 у случају других држава сматрало искључиво експертским поглављем, које се лако затвара, у случају Србије се може показати као велики изазов због неколико веома важних отворених питања.
Посебне изазове за затварање преговора у оквиру поглавља 30 представљаће обавеза чланства Србије у Светској трговинској организацији, која отвара питања прилагођавања правилима те међународне организације, на пример када је реч о ГМО, али и споразуми о слободној трговини Србије са трећим земљама који морају бити окончани уласком Србије у ЕУ.
"Нерешено питање уласка у СТО"
Помоћница министра за трговину, туризам и услуге Бојана Тодоровић рекла је да је Србија прошла процедуру скрининга за поглавље 30, али да је Србији остало нерешено питање уласка у СТО.
Тодоровићева је истакла да ће Србија морати да постане члан СТО и пре него што буде затворила то поглавље.
Она је подсетила да је Србија још 2011. привела крају преговоре о уласку у СТО, али да су они блокирани када смо изменили закон о ГМО.
Како је рекла, тренутно водимо билатералне разговоре са члановима СТО око неких услова.
Цела та ситуација би била решена ако бисмо усвојили закон који регулише ту област, на сличан начин како је то уређено у ЕУ, додала је Тодоровићева.
Заменица шефа Одељења за Русију, Заједницу Независних Држава, Западни Балкан, ЕФТА, ЕЕП и Турску при Директорату за трговину Европске комисије Џејн Ејмилат је рекла да Србија треба да усвоји закон који ће регулисати контролу и промет ГМО, како би могла да приступи СТО.
Она је, такође, рекла да ће Србија када постане члан ЕУ морати да се одрекне споразума о слобдној трговини, на пример са Русијом пошто ЕУ нема споразум о слободној трговини са том земљом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар