Скупштина потврдила споразум са Кином о безвизном режиму
Посланици српског парламента потврдили су Споразум влада Србије и Кине о међусобном укидању виза за грађане. Потврђена и два споразума из области саобраћаја. Скупштина наставља са радом у уторак.
За потврђивање споразума Србије и Кине о међусобном укидању виза за грађане, који је потписан 5. новембра ове године у Риги, гласало је 167 посланика, а нико није био против.
Србија и Кина су се сагласиле да потпишу тај споразум у циљу даљег унапређења пријатељских односа и олакшања размене посета њихових држављана.
Како је утврђено споразумом, држављани Србије и Кине ослобођени су обавезе прибављања визе за улазак, излазак или транзит преко територије друге уговорне стране током боравка до 30 дана од дана уласка у Србију, односно Кину.
Како се наводи, Споразум ће ступити на снагу 30 дана од дана писменог обавештења друге уговорне стране, диломатским путем, да су обављене све унутрашње процедуре неопходне за његово ступање на снагу.
Скупштина је потврдила и Споразум између Владе Србије и Уједињених нација о Централној канцеларији Пројекта Транс-европске железнице и Мултилатерални споразум о комерцијалним правима у ванредном ваздушном авио-превозу у Европи.
По Споразуму који је закључен на период од две годне, у Београду ће бити седиште Централне канцеларије Пројекта Транс-европске железнице, а тај документ се односи, пре свега, на одређене техничке детаље нашег председавања.
Мултилатерални споразум о комерцијалним правима у ванредном ваздушном авио-превозу у Европи сачињен је у Паризу 1956. и тада су га потписале четири државе, а данас је 21 земља потписница тог споразума.
Суштина споразума односи се на узак део ванредног јавног авио-превоза, као сто су превоз путника такси-летовима, превоз ваздухопловима до шест седишта, хитни медицински и хуманитарни летови, као и летови за нека издвојена подручја која нису повезана редовним авио-превозом.
Споразум омогућава свима који га потпишу и свим авио-превозницима који обављају овакву врсту авио-превоза да могу да обављају тај превоз без посебног одобрења.
Усклађен је са свим документима ваздухопловних власти Србије, као и са директивама и документима европских ваздухоловних власти.
Усвојене су и измене закона о пољопривреди и руралном развоју коjе ће омогућити пољопривредницима у Србиjи приступ средствима из ИПAРД-а у износу од 175 милона евра.
Усвоjене су и измене Закона о водама коjе предвиђаjу jасниjе процедуре о закупу неког водног простора и другачиjе управљање рекама, а накнаде за одводњавање више неће обрачунавати Пореска управа, већ надлежна jавна водопривредна предузећа.
Усвојено је и неколико правосудних одлука, као и измене одлука о утврђивању састава Парламентарног одбора за стабилизацију и придруивање и састава сталних делегација Скуптине Србије у међународним парламентарним институцијама.
Посланици ће седницу наставити у уторак расправом о амандманима на предлоге закона о управљању аеродромима, о становању и одравању зграда, о транспорту опасне робе, као и о амандманима на измене закона о комуналним делатностима и о јавно-приватном партнерству и концесијама.
На те законске предлоге поднето је укупно 688 амандмана, а највише на Предлог закона о становању и одржавању зграда.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар