среда, 14.12.2016, 19:59 -> 20:33
Извор: РТС, Танјуг
Хрватска блокада неће зауставити европски пут Србије
Извесно је да ће почетком наредне године Србија отворити поглавље 26, а тренутно блокада Хрватске никако не може да заустави европски пут Србије, истакли су учесници емисије "Око економије" на РТС-у.
Србија ће отворити нова, много значајнија поглавља за нашу земљу, истакли су председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт, економиста Владимир Круљ и професор Владимир Вулетић, који су оценили да је ово што се сада дешава само један непријатан тренутак.
"Важно је да се поглавља отварају, да није дошло до дужег застоја", рекла је Соња Лихт и навела да треба истаћи да је управо отворено поглавље пет истински битно јер је реч о поглављу које, ако га будемо на ваљан начин имплементирали, у велико мери спречава корупцију.
Она указује да је подједнако важно отварање поглавља 25 о научнотехнолошком развоју, које се, практично, бави будућношћу.
Лихтова каже да би волела да је отворено и поглавље 26, јер, што се Србије тиче, све је учињено да до тога дође.
"Очигледно је да је до ове целе ситуације дошло из врло политичких разлога, из врло сличних разлога који су били на делу када је Словенија онемогућавала Хрватској да одређена поглавља отвори. Бојим се да је ово једна погрешна политика која не баца само сенку на билатералне односе између Србије и Хрватске већ и на цео регион", рекла је Лихтова.
Упитана како тумачи то што је баш јуче хрватски премијер Андреј Пленковић разговарао са одлазећим америчким потпредсединком Џозефом Бајденом, те да је том приликом било речи и о односима Србије и Хрватске, Лихтова каже да тешко знати о чему су они разговарали, али да је доста симптоматично да је што тог разговора дошло управо јуче.
У целом свету је јуче била вест да је Хрватска зауставила отварање поглавља. Можда је случајност, али је вероватније да није, рекла је Лихтова.
Професор на белгијском универзитету у Лувену, Владимир Круљ, нагласио је да је цео процес преговора јако важан за Србију и да, ако постоји доза прагматизма на Балкану, она долази из Србије.
Ова влада је потпуно јасно оријентисана на прагматични бољитак живота својих грађана, рекао је Круљ и додао да је оваквих случајеве блокаде било и да ће их бити.
Реч је о поглављу 26, које се одмах отвара и затвара, што указује да суштина питања није комплексност. Сада је потребно да наш сусед пронађе довољно маневарског простора да својим грађанима објасни разлог за прихватње поглавља, указао је Круљ.
"Зато то није питање за Србију", закључио је Круљ.
Оценивши да је веома важно то што је Србија отворила два поглавља, 5 и 25, професор Вулетић каже да се, нажалост, говори само о овом једном, поглављу 26, које није отворено.
Вулетић је оценио да понашање Хрватске у овом тренутку ирационално с обзиром на то да је реч о питањима која се решавају билатерално, те да му је управо стога несхватљиво да таква питања могу да дођу до нивоа блокирања отварања поглавља.
"Реч је о практично техничким питањима која се решавају преко дана и немају везе са кључним политичким питањима. Иначе је много тога у односима Србије и Хрватске ирационално", сматра Вулетић.
Према његовим речима, проблем свега је у Хрватској, у унутрашњем спору левице и деснице.
Ту нема рационалног одговора, каже Вулетић и додаје да се, нажалост, прошлост прелама преко Срба.
"Ако ичег рационалног има, онда је то провокација према Београду, али се несумњиво политика Србије према региону и суседима у тој мери променила да је то немогуће", рекао је Вулетић, који је јучерашње обраћање премијера Александра Вучића оценио конструктивним.
Према његовим речима, суштина је у томе да Србија те европске стандарде, а који се односи на то како ћемо живети, достиже и примењује.
"Није само интерес Србије да уђе у ЕУ, већ и ЕУ да се прошири. Ако нема тог интереса, онда ту нема ни интереса ни простора. То је двосмерни процес и то се добро разуме и у Бриселу и у Берлину", рекао је Вулетић.
Нажалост, навео је он, те ситуације поједине земље користе да нека билатерална питања решавају преко Брисела.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар