ЕУ недостаје визија, питање њеног опстанка легитимно

Кључни проблем Европе данас је недостатак визије и питање њеног опстанка је легитимно, оценили су гости на снимању специјалне емисије "Окружење", уз заједничко уверење да ће Европа обновити и оснажити визију уједињеног континента и да ће ЕУ опстати.

Бивши председник Хрватске Стјепан Месић каже да данас постоји много евроскептика који мисле да ЕУ нема будућност, али да је он на другој страни, истичући да је ЕУ миленијумски пројекат који мора живети јер искључује рат, а омогућава развој Европе.

Говорећи о будућности Уније, бивши европарламентарац Ханес Свобода истакао је да би пре две године рекао да су приче о њеном распаду будалаштине, али да сада има сумње да би распад могао и да се деси, те да сви актери треба да се боре да до тога не дође.

"Распало се Аустријско царство, СССР, Југославија, па и ЕУ може да се распадне, али ми као актери морамо да нагласимо да је ЕУ другачија, окренута грађанима, а не само струкура за полтичаре. Хајде да се боримо да се то не деси", рекао је Свобода.

Према речима доскорашњег црногорског премијера Мила Ђукановића, кључни проблем Европе данас је недостатак визије.

"Легитимно је питати да ли ће се ЕУ распасти, али верујем да неће и да ће се обновити визија уједињене Евопе и верујем да ће ЕУ опстати", рекао је Ђукановић.

Извршна директорка Европског фонда за Балкан Хедвиг Морваи сматра да ће ЕУ бити другачија него данас.

Свобода је указао да Европи недостају политичари са креативношћу који могу да замисле нешто другачије.

"Увек размишљамо у старим терминима, што грађани Европу виде као нешто што превише регулише, људи се осећају као да Брисел одлучује о свему и онда дође реакција на то. Глобално гледано било би лоше одустати од ЕУ", сматра Свобода.

Са њим је сагласан и Месић, који наводи да данас нема лидера са визијом попут Шумана или Де Гола, а коментришући Ангелу Мекрел, рекао је да она није жена са визијом, већ је "отправник послова", који је схватио позицију Немачке у односу на ЕУ и свет и зато добро води Унију.

Ђукановић је указао да је ослабила "архитектура" европске политике, и да се те пукотине могу поправити, али да се Европа поколебала, кад је реч о исправности идеје о пуном проширењу.

"Слабости у 'архитектури' је могуће отклонити, визија се мора учврстити. Често ћете чути да је у некој земљи време избора и није време за причу о проширењу, што говори о слабости. Морамо да оснажимо без остатка визију да ће Европа бити снажнија ако је уједињенија", рекао је Ђукановић.

Говорећи о проширењу ЕУ, Ђукановић је рекао да није страшно нити посебно упозоравајуће што је после уласка Хрватске у ЕУ било јасно да ће проћи више од пет година док прва следећа земља буде спремна за чланство, већ је указао да то време треба искорисити за реформе и успостављање стандарда.

"Важно је оснажити визију и представити неминовност наставка процеса уједињења ЕУ, јер да би Европа била конкурентна мора бити стабилна и уједињена", подвукао је бивши црногорски премијер.

Кад је реч о јачању популистичких странака, Ђукановић је истакао да, када дођу године кризе уз повећање незапослености, јачају популистичке странке и десница.

"Снажење радикалних идеја је последица замагљености перспективе. Тај талас ће ући у смирај када се покаже да ЕУ може да ради у интересу грађана, европксог привредног раста", мишљења је Ђукановић.

Морваи је истакла да је ово време велике несигурности, те да ЕУ извози кризу у наш регион, попут мигрантске кризе.

"У регион се европска перспектива деформисла и није више јасно да ли је то светла будућност како смо некада схватали", рекла је Морваи.

Месић сматра да ће свака нова земља, која се буде укључивала у ЕУ, бити под више микроскопа, јер се Унија није опоравила од шока с новим долазцима.

"Неке од њих су, попут Хрватске, мислиле да ће ићи мед и мледко, а старе су мислиле да су нове толико припремљене да могу прихватити све стандард. Земље морају доћи припремљене јер онда могу бити равноправне чланице", рекао је Месић.

Данас је у Београду, у Миксер хаусу, снимљена специјална емисије "Окружења" - "Нови европски пројетак", поводом обележавања пете годишњице тог пројекта.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи