Косовски парламент усвојио закон о "Трепчи"
За усвајање закона о "Трепчи" гласало је 79 посланика у косовском парламенту, а 14 је било уздржано. Посланици Српске листе напустили су скупштинску салу након усвајања нацрта закона. Косовски премијер Иса Мустафа је потврдио наводе српских представника да ће "Трепча Север" бити угашена.
Косовски парламент усвојио је ноћас у другом читању нацрт закона о "Трепчи", јављају приштински медији. То је била и једина тачка дневног реда заседања.
Закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над "Трепчом", и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу била "Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник", предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.
Како наводи Зери, од 93 присутна посланика 79 је гласало за, 14 је било уздржано, нико није био против.
Одмах након усвајања нацрта закона у првом читању, посланици Српске листе напустили су јуче скупштинску салу, а како је јавио РТК2, за њих је то заседање парламента тада било завршено.
Након усвајања Нацрта закона о "Трепчи" у првом читању, косовска Скупштина наставила је после поноћи седницу, јер, да би закон био усвојен, мора да прође и друго читање.
Расправу и друго читање закона председник Скупштине био је заказао за 20.30, али седница је почела касније после поноћи.
Чекало се да о 21 амандману на тај закон расправљају одбори за економски развој, инфраструктуру, трговину и индустрију.
Највише амандмана поднеле су опозиционе странке који су хтеле да "Трепча" буде јавно предузеће којим ће управљати скупштина, а не акционарско друштво којим ће управљати влада.
Опозиционе странке тврде да са статусом акционарског друштва влада може да продаје део по део "Трепче", а да не подноси никакве рачуне. Зато су посланици Самоопредељења приликом гласања били уздржани.
Косовски премијер Иса Мустафа је на Фејсбуку навео да је закон усвојен у недељи рудара и да се њиме отвара пут развоја "Трепче".
Мустафа је, износећи пред посланицима детаље о томе како би "Трепча" требало да буде организована, потврдио раније наводе српских представника да ће "Трепча Север" бити угашена.
Пословне јединице "Трепче", према овом закону, биле би "Трепча флотација" – Стари Трг, Рударство са флотацијом Кишница и Ново Брдо и рудник са флотацијом Копаоник–Лепосавић.
"Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица 'Трепче', као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција", рекао је Мустафа.
Додао је да ће "Трепча" у складу са овим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада са 80 одсто акција, док ће 20 одсто акција бити власништво запослених у "Трепчи".
Српска листа против усвајања закона
Усвајању закона су се, са друге стране, противили посланици Српске листе наводећи да неће гласати за овај закон.
"Целокупна српска заједница која живи на Косову, као и ми, парламентарни представници Српске листе, дубоко смо уверени да ће предложени Нацрт закона о 'Трепчи', у чијој изради није учествовао експертски тим српске заједнице, угрозити у великој мери егзистенцијални опстанак радника 'Трепче' и тиме практично угрозити већински српско становништво које живи у општинама где се налазе највећа налазишта руде и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту овог огромног економског гиганта", навео је председник листе Српска Славко Симић.
Додао је и да се само приступом који би укључивао договор са српским представницима и менаџментом "Трепче" са Севера може пронаћи одрживо решење за комбинат и остварити "циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајна политичка стабилност".
"Данашњи предложени Нацрт закона о 'Трепчи' за нас, као и за српску заједницу и 3.000 радника 'Трепче' је неприхватљив, и ми као парламентарна група инсистирамо да се питање 'Трепче' реши кроз дијалог, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу", навео је Симић.
Посланик Српске Ненад Рашић рекао је да је Нацрт закона о "Трепчи" политички мотивисан, оценивши да ће остати мртво слово на папиру и да неће утицати на економски развој.
"Овај закон ће уништити комуникацију са Србима на северу јер они никада нису добили алтернативу. Једини њихов избор је био 'Трепча'", рекао је Рашић, затраживши од премијера Мустафе да каже с ким је од Срба са севера разговарао о Флотацији 3 у Лепосавићу.
Подсетио је да посланици Српске листе нису имали никакву комуникацију са представницима владе што се тиче нацрта закона о "Трепчи", али ни када је у питању ратификација споразума о граничној линији са Црном Гором.
Данас ће се јавности обратити руководство "Трепче север" које ће представити свој став поводом усвајања закона.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар