Косовски парламент усвојио нацрт закона о "Трепчи"

Скупштина Косова усвојила је, у првом читању, са 82 гласова за и 12 уздржаних, Нацрт закона о Трепчи. Нови закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над Трепчом и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу била "Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник", предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.

Закону су се противили посланици Српске листе, али и Самоопредељења, који су изнели највише критика на рачун закона, наводећи да неће гласати за усвајање, јер, како истичу, он заправо утире пут за продају овог комбината, јавио је портал Кос сев.

На следећој седници требало би да се усвоји закон о Трепчи.

Нацрт закона о Трепчи, одлуком већине гласова посланика, био је и једина тачка дневног реда заседања. 

Косовски парламент је на почетку седнице одбио захтев посланика Српске листе да се предлог закона о "Трепчи" скине са дневног реда, јавио је дописник РТС-а. 

Захтев је на почетку седнице изнео шеф посланичког клуба Српске листе Славко Симић, а већином гласова албанских посланика, Симићев захтев је одбијен. 

Српска листа инсистира да се питање "Трепче" реши кроз дијалог и договор, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу, изјавио је шеф посланичког клуба Српске листе Славко Симић и поново затражио његово повлачење са дневног реда седнице парламента. 

На седници косовске скупштине на којој се разматрао закон о "Трепчи", Симић је додао и да решење треба тражити и у консултацији с менаџментом "Трепче", представницима српске заједнице, односно локалним самоуправама на чијим територијама се налази највећи капацитет Комбината "Трепче", укључивањем локалног и међународног експертског правног тима и уз обавезно учешће делегираних представника Српске листе у влади и парламенту.

"Само таквим приступом, можемо пронаћи одрживо решење за Комбинат 'Трепче' и на тај начин можемо остварити циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајну политичку стабилност", каже Симић.

Он је навео да су целокупна српска заједница на Косову као и представници Српске листе дубоко уверени да ће предложени закон о "Трепчи", у чијој изради нацрта није учествовао експертски тим српске заједнице, у великој мери угрозити егзистенцијални опстанак радника "Трепче".

Навео је да ће се тиме практично угрозити и већински српско становништво које живи у општинама где се налазе највећа налазишта руда и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту тог економског гиганта.

Симић каже да је његова одговорност и обавеза да у парламенту говори у име 3.000 радника "Трепче" и у име српске заједнице коју представља, те да у име посланичког клуба Српске листе пренесе заједнички став о предложеном закону о "Трепчи", који је на данашњем заседању увршћен по хитној процедури.

Он је рекао да је Српска листа увек била конструктиван партнер, спреман да подржи добре законе, али да је предлог закона о "Трепчи" неприхватљив.

Мустафа: "Трепча" је синоним развоја Косова

Косовски премијер Иса Мустафа, образлажући предлог закона, рекао је да ће, како каже, "Трепча" бити устројена као акционарско друштво.

Влада ће бити власник 80 одсто акција, док ће осталих 20 одсто бити у власништву радника. 

Мустафа је изнео детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће Трепча Север бити - угашена.

Мустафа је рекао да је предвиђено да "Трепча" има три јединице – Руднике и флотацију у Старом тргу, Кишници и Лепосавићу.

"Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција", рекао је Мустафа.  

Додаје да закон каже да је руда власништво Косова и да је према томе и ископавање руде базирано на законским основама.  

Каже да ће се према структури власништва исплаћивати дивиденде и да је "Трепча" синоним развоја Косова. 

Посланик ДСК Мухамет Мустафа, некада председник Одбора за привреду, рекао је да је реч о закону од посебног значаја, јер он отвара пут да "Трепча" постане атрактивна компанија за улагања владе и радника.

Посланик ДПК Сали Бериша-Шаља истакао је да реструктурирање "Трепче" отвара врата страним инвеститорима, пренела је Коханет.

"Овај нацрт закона је у директној вези са судбином 'Трепче', а посланичка група ДПК процењује да је долазак овог закона у парламент важан за економију. Овај закон отвара пут за ревитализацију и реструктурирање и отвориће врата страним и домаћим инвеститорима који су неопходни за економију Косова", рекао је Бериша-Шаља и позвао посланике да гласају за тај закон.

Међу косовским посланицима нема јединства. Самоопредељење стрепи од даљих корака Владе у вези са комбинатом. Косовска штампа као могуће разлоге за ужурбано доношење закона наводи понуде које су стигле Приштини за експлоатацију руде. 

"Иса Мустафа је прошле године рекао да жели да се окрене будућности. Будућност је да комбинат прода део по део, као лопов који краде ауто", каже Висар Имери из
Самоопредељења.

Предлогом закона дуг Трепче од милијарду и по евра био би обавеза косовског буџета што би могло да изазове банкрот. У обавези да исплате дуг повериоцима били би и радници, као власници петине акција.

Велики део рудника је у централној Србији, али су руднички улази на Косову и Метохији. Процене капацитета за екплоатисање крећу се од званичних 10 година до незваничних 200.

Влада Косова је раније данас усвојила нацрт закона о "Трепчи", а усвајању закона супротставили су се представници Срба – заменик премијера Косова Бранимир Стојановић и министри Љубомир Марић и Далибор Јевтић, што није било довољно да се закон не усвоји, те је он прослеђен на усвајање Скупштини Косова.

Српски посланици су најавили да неће гласати за закон. За његово усвајање потребна је проста већина од 61 гласа.

Косовска скупштина покушава овим законом да промени другачије чињенице. Од 1991. "Трепча" је акционарско друштво, већински власник је Република Србија са 55 одсто, са 30 одсто сам комбинат учествује у капиталу, а остатак је у власништву неколико предузећа. Половином на северу управљају Срби, а половином Албанци. 

На магистралном путу Приштина–Рашка код места Рударе раније данас oдржан је протест због закона о "Трепчи", а претходно је у Звечану одржана ванредна седница скупштина четири општине.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње