Дачић: Тешко до нормализације док траје кампања у Хрватској

Србија не изазива регионалну нестабилност и спремна је за сарадњу са Хрватском, али док траје предизборна кампања у тој земљи и док се они убеђују ко је имао више усташа у породици, тешко да може да дође до нормализације односа, изјавио је министар спољних послова Ивица Дачић. Недавне изјаве о Слободану Милошевићу, осим неколико о Хашком трибуналу, биле су предмет кампање оних који немају шта друго да кажу, рекао је Дачић.

Ивица Дачић је, одговарајући на питања новинара, рекао да Србија само реагује на конкретне ствари и чињенице, попут рехабилитације усташтва и НДХ у Хрватској.

"Желимо сарадњу. Бићу у Потсдаму и Братислави, а тамо ће бити и Миро Ковач. И премијер ће учествовати на разним конференцијама где ће бити и њихови представници. Спремни смо да уложимо максимум напора, али овде није реч да ли се волимо или не, реч је о томе какав нам је интерес”", рекао је Дачић.

Како је објаснио, питање је да ли Србија и Хрватска имају заједнички интерес, јер ако он постоји онда све оно што се дешава последњих месеци нема никакву сврху.

“"Надам се да ће после избора у Хрватској моћи озбиљно да се разговора о овој теми"”, рекао је Дачић.

Он је додао да су глупости претње хрватских представника како Србија неће ући у ЕУ и приче о Великој Србији.

"“НДХ је била до Земуна и о каквој Великој Србији они говоре. У НДХ трећина становништва су били Срби зато што су обухватали подручје ван Хрватске. Какав је то концепт Велике Србије када данас Срба у Хрватској има око четири одсто, а до пре Олује било их је 14 одсто. И какво етничко чишћење и геноцид, ко је то починио над њима, када ми три пута имамо мање у односу пре Олује, а да не говорим пре Другог светског рата"”, рекао је Дачић.

Министар је додао и да су протести хрватских представника против српског закона о универзалној јурисдикцији такође бесмислене јер је, како је рекао, Европска комисија темељно разматрала ту тему и одбацила све аргументе Хрватске.

“"Ковач и остали би требало да престану да обмањују народ у Хрватској, да тврде да је ЕУ на њиховој страни и да је нама постављен некакав ултиматум"”, рекао је Дачић.

Подсетио је и да 11 чланица ЕУ примењује исти закон - Белгија, Чешка, Данска, Финска, Француска, Немачка, Луксембруг, Холандија, Шпанија, Шведска и Велика Британија.

Према његовим речима, када би Хрватска гонила своје државаљане оптужене за ратне злочине, не би било потребе да то чини Србија.

Дачић је додао и да су речи премијера Србије са обележавања 75 година од оснивања концентрационог логора у Јасеновцу погрешно протумачене као претње. “Вучић никоме није претио када је рекао да ми нећемо дозволити да се понови етничко чишћење и прогон нашег народа. Реч је о стотинама хиљада људи који су убијени и протерани и било каква рехабилитација за нас није прихватљива”, рекао је Дачић.“ 

"О Милошевићу говорили они који немају шта друго" 

Министар Дачић рекао је да су недавне изјаве о Слободану Милошевићу осим неколико о Хашком трибуналу, биле предмет кампање оних који немају шта друго да кажу, као и да због изјава о Милошевићу није било критика премијера. 

"Премијер нас није критиковао због недавних изјава о Милошевићу", рекао је Дачић на конференцији за новинаре, оцењујући да је све било предмет политичке кампање “оних странака које живе на Милошевићу, иако је он умро”.

Дајући изјаве о Милошевићу, како је рекао, говорио је о правно-политичким последицама пресуда у Хашком трибуналу за интересе Србије.

"“Ја не живим на Милошевићу. Ја сам тај који је реформисао СПС, ја не идем и не славим то, између осталог и зато што је Мира Марковић мени забранила да дођем на његову сахрану. Ми смо нашу партију сачували за разлику од њене"”, рекао је Дачић.

Он је упутио критику Вуку Драшковићу и Расиму Љајићу.

"Драшковић напада мене да сам ратна гарда Милошевића. Он, који је формирао Српску националну гарду и послао је у Хрватску. Странка Расима Љајића говори против мене, а сви се они крију из Вучића"”, оценио је Дачић.

Према његовим речима, то би било исто као када би обновио захтев за смену Љајића јер је, како је Дачић истакао, у читуљи Алији Изетбеговићу написао “драги председниче”.

“Мој председник је барем био Милошевић”, додао је Дачић истичући да поново спомињање Милошевића користе они који немају шта друго да кажу.

Дачић је додао да је срећан што нигде није установљена чињеница да је Србија била део удруженог злочиначког подухвата.

Одговарајући на питања новинара, он је рекао да је за Србију велика ствар што у пресуди Радовану Караџићу и осталим хашким оптуженицима није нађен основ да се Србија оптужи за етничко чишћење.

"“То је велика ствар јер смо имали тужбу Хрватске, а можда ћемо имати поново проблема са БиХ зато што се муслимански политичари припремају да обнове тужбу. Чули сте и Тачија да они најављу тужбе. Зато су овакве ствари за нас од значаја"”, рекао је Дачић.

Он је поручио да приче о томе да ли неко и на који начин вреднује улогу појединих политичара, односно Слободана Милошевића, није предмет рада Министарства спољних послова нити њега као министра.

"Милошевић није само Милошевић. Он је био председник Србије и кроз њега се мери учешће Србије и њена кривица или не. Ја сам увек радостан када неки Србин не буде оптужен у Хагу"”, рекао је Дачић.

Србију очекује низ активности на спољном плану

Србија ће на плану међународних односа у наредном периоду имати низ веома значајних активности, најавио је Дачић, и навео Генералну скупштину Уједињених нација, састанак министара ЕУ са министрима земаља кандидата за чланство у Унији, посету премијера Руске Федерације Србији, наставак дијалога Београда и Приштине...

Дачић је рекао да ће средином следећег месеца у Венецуели бити одржан Самит Покрета несврстаних, а затим и генерална дебата у Генералној скупштини УН у Њујорку.

"“Ове године нашу делегацију ће предводити председник Владе Александар Вучић, и очекује се у тих недељу дана низ веома важних састанака на веома високом нивоу наше делегције. И то је, уз недавне посете кинеског председника и америчког потпредсеника, као и најављену посету руског премијера, један од најзначајнијих догађаја до краја године"”, рекао је Дачић.

Како је истакао Србију чека посета руског премијера Димитрија Медевдева, али датум још није прецизиран.

“Радимо на томе да се посета добро припреми. Уочи тога биће одржана седница Мешовитог комитета за сарадњу Руске Фдерације и Србије, коју с руске стране предводи Рогозин. Одржаће се у Русији, крајем септембра, почетком октобра, а после тога се може очекивати дефинисање термина за посету руског премијера”, рекао је Дачић.

Говорећи о недавној посети америчког потпредседника Џозефа Бајдена Дачић је рекао да је видљива промена у Бајденовој реторици, да је функционер САД могао лично да се увери колико је Србија одмакла у реормама, да је позитивно оценио напредак у дијалогу Београда и Приштине, али и да је непријатно изненађен реакцијом политичара у БиХ који су изразили став да је руководство Србије непожељно у Сребреници.

Дачић је додао да је Бајден учинио две веома значајне ствари - био је први амерички политичар који је изразио жаљење због жртава бомбардовања 1999, а приштинским властима је јасно поручио да ће изгубити подршку уколико не дође до формирања Заједнице српских општина.

Дачић је додао да ће 1. септембра у Потсдаму бити састанак министара спољних послова ОЕБС, а у Братислави 2. и 3. сепрембра састанак министара спољних послова ЕУ и кандидата за чланство у Унији.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи