Читај ми!

Вучић у Сарајеву: Једни другима постајемо све важнији

Премијер Александар Вучић оценио је да је данашња заједничка седница Владе Србије и Савета министара Босне и Херцеговине у Сарајеву порука рационалног приступања и заједничког гледања у будућност. Вучић истиче да је БиХ најважнији партнер Србије у региону, а председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић поручује да је сарадња двеју држава смерница за будућност. Потписано пет споразума, међу којима је и Протокол о сарадњи у тражењу несталих особа.

Александар Вучић је на конференцији за штампу, након седнице две владе, истакао да је она важна са неколико аспеката, а први је политички – да се после 25 година од избијања првих сукоба на простору бивше Југославије одржава седница наших извршних органа власти.

"Шаљемо поруку нашим грађанима да заједно гледамо у будућност. Мислим да је порука заједничког решавања проблема, разумевања, рационалног приступа будућности и свакако супротстављању свему што је мржња и што изазива трвења", нагласио је Вучић.

Додао је да би била катастрофа за све ако бисмо размишљали о било каквим сукобима.

"Оно треће што је, мислим, кључна ствар је то што сам поменуо у овиру првог дела, другачија будућност, другачије сагледавање будућности, непроналажење непријатеља тамо где имате пријатеље и тамо где можете не само да имате пријатеље, већ можете да унапређујете сарадњу и да правите боље резултате за своју земљу и за своје грађане", поручио је премијер Вучић. 

Вучић је указао на важност сарадње у развоју две земље, али и региона. "Ми смо људи који размишљају о својој деци и о будућности, и једни другима постајемо све важнији", рекао је Вучић.

Додао је да не крије да је за Србију БиХ, не само због Републике Српске, коју, како каже, природно волимо, један од најважнијих партнера у региону.

"Тешко да у региону можемо да пронађемо важнијег партнера. Не тражимо од БиХ да јој ми будемо најважнији партнер, али ћемо се борити на рационалним, разумним основама, да освојимо наклоност људи, да прихвате што више наших производа и будемо први трговински партнер", нагласио је Вучић.

Констатујући да то није могуће за годину или две, изразио је уверење да ће се у томе успети за пет година.

"Тиме показујемо колико је ваша земља за нас важна и верујем да ћемо у десетинама година које су пред нама градити боље односе који ће значити просперитет и за једну и за другу земљу, где ће мајке моћи мирно да одгајају своју децу. Мислим да ће то бити мотор развоја не само овог дела Балкана, јер исток Европе постаје мотор развоја целе Европе", закључио је Вучић.

Премијер је закључио да су стабилност и мир, за које је сигуран да ће се очувати, кључ свега.

"Заједно можемо много у корист грађана"

Вучић је изјавио да трговинска размена Србије и Босне и Херцеговине напредује из дана у дан и поручио да је циљ Србије да постане главни трговински партнер БиХ.

Навео је да је у 2014. трговинска размена две земље увећана 10,2 одсто у односу на 2013, док је првих месеци ове године она већа за још 9,4 одсто.

"Први пут имамо већи број инвеститора са обе стране Дрине заинтересованих за улагање и у Србији и у БиХ. Једни другима постајемо све важнији", рекао је Вучић.

Према његовим речима, многи у Србији, као и у Босни и Херцеговини имају посао захваљујући сарадњи две земље и међусобној робној размени.

"За нових 40 милиона евра сваке године се увећа извоз БиХ у Србију, и роба из БиХ је увек добродошла у Србију, а мислим да се по резултатима види и да је роба из Србије добродошла у БиХ", рекао је Вучић.

Додао је да је на данашњој седници било речи о сарадњи у бројним областима, попут изградње електропреносне мреже, далековода од 110 киловолти од Љубовије, преко Братунца до Сребренице.

"Данас потписујемо и протокол о сарадњи у нашим наменским индустријама. Ми тражимо, пошто имате добар центар за разминирање, да ваши стручњаци разминирају наш аеродром у Сјеници", рекао је Вучић.

Додао је да је било речи и о изградњи путне мреже, као и о железничком саобраћају, али и о старим обавезама, попут оних када су поплављене хидроелектране Бајина Башта и Зворник.

"Разговарали смо о проблемима у превозу и преносу робе између две земље, о техничким карактеристикама стандардизације, да роба не проводи по 20 дана на граници", рекао је Вучић и додао да ће министарства унутрашњих послова радити и на затварању 13 шверцерских канала.

"Није нам ни на крај памети да било кога нападамо"

Вучић је истакао да Србија не набавља никакво офанзивно наоружање и да у Београду не постоји никаква "врста лудила да било кога било када нападамо".

"Само имамо обавезу да заштитимо грађане Србије. Набављамо само дефанзивно оружје", рекао је премијер.

Подсетио је да је Србија предлагала у годинама које су претходиле и које долазе, да је најбоље да се не прича о оружју. Навео је и да је Србија ћутала када су набављане хаубице, оклопна возила, борбени хеликоптери.

"Једино на шта нисмо могли да ћутимо јесте могућност добијања лансирних рампи са балистичким ракетама. Ми не набављамо нити ћемо набављати офанзивно оружје. Имамо нашу наменску индустрију која ради добро и надам се да ће добро сарађивати и са БиХ", рекао је Вучић.

Грађанима БиХ Вучић гарантује да не морају да брину, како они који стварно брину, тако и они који то чине из политичких разлога.

"У Србији имате пријатеља и спремни смо да у сваком тренутку најтешње сарађујемо са БиХ", поручио је Вучић.

Звиздић: Сарадња Србије и БиХ смерница за будућност  

Председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић изјавио је да су економска, друштвена, политичка и свака друга сарадња Србије и БиХ смернице за деловање две владе у будућности и да ће један од важнијих пројеката у будућности бити изградња пруге Београд–Сарајево.

Звиздић је, на заједничкој конференцији, рекао да постоји међусобно разумевање две владе и да ће се и убудуће радити на јачању и развоју и културних, спортских и свих других сегмената друштвеног живота.

Звиздић је истакао и да је током седнице расправа била конструктивна са бројним закључцима који ће бити "реализовани кроз различите облике сарадње и конкретне пројекте у наредном периоду".

"Један од важнијих је изградња железничке пруге Београд–Сарајево и протокол размене људи и капитала између наше две земље", рекао је Звиздић и додао да је трговинска размена између Србије и БиХ веома важна.

"Заједничка седница има и другу симболику, а то је симбол регионалне сарадње", истакао је Звиздић.

"Учинићемо све да се рат на Балкану не догоди"

Оба званичника поручила су да ће државе региона учинити све да се рат на Балкану више никада не догоди, те да се ниједна држава региона не спрема ни за какве оружане сукобе.

Вучић је, поводом изјаве немачке канцеларке Ангеле Меркел да би се на Балкану могао догодити оружани сукоб, уколико Немачка затвори границе за мигранте, рекао да је реч о добронамерној изјави, да је она стварни европски лидер и да је то рекла из жеље да се такве ствари не догоде.

"Наравно да ситуација на Балкану, у смислу политичких тензија, није ружичаста, у политичком смислу догађаји у Македонији, Подгорици, Приштини... Довољно је да видите да је због овог што се догодило у дискотеци у Румунији премијер Виктор Понта поднео оставку", указао је српски премијер.

Иако је цела Европа у паници од миграната – Србија није, каже Вучић.

"Домаћинима можемо да кажемо да су то људи очајници који у 99 одсто случајева напуштају своје куће из нужде и размишљају о бољој будућности и ничег ту страшног нема. А та општа кукњава појединих земаља је постала општи модел... Ми не кукамо", рекао је премијер.

Ми смо, истакао је, на најбољи начин госпођу Ангелу Меркел разумели и даћемо све од себе да се оружани сукоб и ништа слично на Балкану не догоди.

"Имате у свакој земљи неке који су прижељкивали украјинске сценарије, али њихове жеље остале су пусте", рекао је премијер.

Звиздић је рекао да је изјава Меркелове дата у светлу тренутне ситуације са мигрантском кризом и приметио да би се ситуација у региону по питању избеглица знатно усложила уколико би Немачка или Аустрија затвориле своје границе.

Међутим, истакао је да се ниједна држава у региону не спрема ни за какве оружане сукобе и да о томе апсолутно нема ни говора.

"Ако било где постоје усијане главе, онда подсећам на тешка искуства из прошлости која ће охладити те главе", рекао је Звиздић.

Додао је да управо заједничка седница две владе шаље заједничку поруку да је на првом месту стабилност која ће бити подлога за даљи економски развој, као и релаксирање односа.

"Састанак са Босићем није био усмерен против Додика"

Пре заједничке седнице две владе, која је почела око 10.30, Вучић је имао одвојене билатералне састанке са Звиздићем и председником Српске демократске странке Младеном Босићем. 

Вучић је на конференцији истакао да је сусрет био усмерен ка бољој сарадњи две државе, а не против председника Републике Српске Милорада Додика.

"Имао сам коректан састанак са српским представницима овде и ту нема никаквих завера. Ниједан састанак није био уперен ни против кога већ за нешто", рекао је Вучић.

Нагласио је да тај састанак није био усмерен против председника Републике Српске Милорада Додика којег, као и руководство БиХ и Босића, "веома поштује".

На састанку са Босићем, како је додао, било је речи о будућности Србије, Босне и Херцеговине, Републике Српске и томе шта је потребно заједнички учинити.

"Разговарали смо и о проблемима који постоје и мислим да смо успели да се сагласимо у вези са важним питањима", закључио је Вучић.

Српски премијер је навео и да његова изјава о коалицији Странке демократске акције Бакира Изетбеговића и Савеза за бољу будућност Фахрудина Радончића само успутна анализа онога што би могло да се деси и да изражава бојазан од даље поделе у националне блокове.

Вучић је поздравио Радончића, чија је супруга власница тог листа, и поручио да му тачно треба пренети шта је стварно рекао.

"Поздравите мог пријатеља Фахру и реците му како сам стварно рекао и тачно. Ја сам рекао да ме брине и да се плашим националне хомогенизације само у том смислу. Иначе, никако не желим да се мешам да ли ће Бакир и Факро да направе коалицију. То је њихова ствар, могу да раде шта желе", рекао је Вучић.

Његова бојазан, прецизирао је, била је да би то значило уједињавање већег, и да би исто тако, и у случају сличне ситуације у Републици Српској, то водило у даље поделе у националне блокове.

"Желим им много успеха да у миру и стабилности воде БиХ напред, као што то желим и (председнику РС Милораду) Додику и члану Председништва БиХ Младену Иванићу за РС и за БиХ", рекао је Вучић после седнице двеју влада у Сарајеву. 

Потписани протокол и четири споразума 

После седнице, Влада Србије и Савет министара Босне и Херцеговине потписали су Протокол о сарадњи у тражењу несталих особа и још четири споразума из области телекомуникација, животне средине и културног наслеђа.

Протокол о сарадњи у тражењу несталих особа између Већа министара и Републике Србије, којим се две земље обавезују да без одлагања предузму све мере и активности за решавање свих случајева и особа које се воде као нестале, потписали су премијер Вучић и председавајући Звиздић.

Потписан је и Меморандум о разумевању између Владе Србије и Савета министара БиХ у области извоза и увоза наоружања и војне опреме, као и Меморандум о разумевању у области телекомуникација, којим ће се унапредити сарадња, посебно у области преноса са аналогног у дигитално емитовање.

Две владе су потписале и Протокол о сарадњи на очувању моста Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду, споменика из османског периода, као и Споразум у области заштите животне средине и одрживог развоја.

Председник Савета министара БиХ Денис Звиздић приредио је испред зграде Парламентарне скупштине у Сарајеву свечани дочек премијеру Александру Вучићу уз највише државне и војне почасти.

Вучића је јутрос дочекао Звиздић, који је домаћин прве заједничке седнице Савета министара и Владе Србије, и почасни вод Оружаних снага уз инторнирање химни двеју држава.

Посету српске делегације, која је синоћ допутовала у Сарајево, прате јаке снаге безбедности, а велики број припадника полиције распоређен је око платоа Институција БиХ који надлеће хеликоптер.

Уз премијера је већина министара у Влади, а у Сарајево нису дошли први потпредседник Владе Ивица Дачић, потпредседнице Владе Зорана Михајловић и Кори Удовички, министар енергетике Александар Антић, министар културе Иван Тасовац и министар просвете Срђан Вербић.

И док су неки истицали високе мере безбедности као потврду да још има много да се ради док се односи Србије и БиХ доведу на жељени ниво, данашњи споразуми, изјаве званичника, атмосфера на синоћњем пријему и спонтана шетња неколико српских министара Башчаршијом која се завршила у локалној ћевабџиници, говоре да су ти односи, макар међу двема владама, већ сада довољно релаксирани. 

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи