Читај ми!

Парламент о јаким алкохолним пићима

Скупштина Србије на новој седници расправљала о Предлогу закона о јаким алкохолним пићима, који би требало да либерализује услове за производњу јаких алкохолних пића. Опозиција хвали предложена решења, али сумња у примену закона у пракси.

Предлог новог Закона о јаким алкохолним пићима предвиђа једноставнију и јефтинију прозиводњу ракије, као и бољи положај малих произвођача који ће моћи легално да је продају и изађу из сиве зоне, изјавила је министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић. 
"До сада физичка лица нису могла легално да буду укључена у производњу и промет ракије. То ће моћи да ураде без компликоване процедуре", рекала је министарка у Скупштини Србије образлажући предлог закона.

Предложени закон дозвољава промет јаких алкохолних пића између свих субјеката на тржишту када је јако алкохолно пиће и дестилат предмет даље дораде и прераде.

По садашњем закону производњом и прометом ракије могла су да се баве само правна лица односно регистроване фирме, док нови закон предвиђа да регистровано сеоско домаћинство може легално да пласира ракију на тржиште, али посредством неке фирме која се бави дорадом и предадом ракије.

Према речима министарке, нова законска решења су усмерена ка поједностављивању правила за регистрацију произвођача и саму производњу.

Произвођачи јаких алкохолних пића у Србији убудуће ће моћи да се баве том делатношћу уз једноставније услове и мање трошкове, као и да буду конкурентнији на страним тржиштима.Богосављевић Бошковић је истакла да ће физичка лица моћи легално да искористе своје потенцијале за производњу ракије и тако да допринесу привредном развоју Србије.

Посланици су се сложили да је Предлог закона о јаким алкохолним пићима корак напред, јер ће омогућити малим произвођачима да легално продају ракију, али је опозиција изразила сумњу како ће се тај закон примењивати у пракси.

Шеф посланика Демократке странке Борко Стефановић рекао је да је то још један у низу закона у коме су преписане директиве и пракса ЕУ.

"У великој мери овај закон прати оно што је модерна пракса у Еворпи и наравно да је то у великој колизији са оним што се дешва код нас. У суштини закон на неки начин покушава да валоризује оно што, иначе, постоји. Нисам сигуран да је иједан закон за ове три године успео", рекао је Стефановић.

Како је навео, видећемо шта ће пракса показати, а она обично показује да се закони доносе а слабо примењују.

Зоран Антић из СНС је оценио да скоро Скупштина није имала на дневном реду тако добар закон, јер је животан, има једноставна и елегантна решења”, која ће помоћи да тај сектор заживи.

Истакао је да доношење новог закона чека око 300.000 произвођача воћа у Србији, с обзиром да претхнодни није омогућвао пољопривредним произвођачима да легално продају ракију, тако да ће нови закон повећати приходе од пореза и допринети развоју те гране привреде.

Лидер Нове странке Зоран Живковић сматра да је Предлог закона о јаким алкохолним пићима добар и пример да ова влада може да предложи један солидан закон за усвајање.

Живковић је навео да тај закон примењује норме европског законодавства које на савремен начин третирају производњу, промет, дистрибуцију, продају алкохолних пића.
“
То је један добар корак напред, нико не рекламира алкохолна пића, али ако постоји као део робе у промету онда га треба дефинисати на квалитетан начин. Имамо неколико амандмана и ако буду усвојени гласаћемо за тај закон, поручио је Живковић.

Арпад Фремонд из Савеза војвођанских Мађара је подсетио да је закон из 2009. укинуо појам физичког лица као произвођача ракије, па је велики број њих остао ван система, док ће нови закон ће повећати број произвођача ракије.

Додао је да је важно и то што се уводи сертификационо тело за ознаку географског порекла.

Закон предвиђа либерализацију услова за производњу јаких алкохолних пића, што ће довести до смањења трошкова производње и самим тим до повећања броја регистрованих произвођача.

Физичким лицима ће бити омогућена производња сировина за јака алкохолна пића, при чему ће само регистровани произвођач моћи да пласира на тржиште јака алкохолна пића за непосредњу људску потрошњу.

Циљ нових законских решења је да се смањи ниво сиве економије и повећа број регистрованих произвођача, уз максимално уважавање параметара квалитета и безбедности производа.

Србија ће новим законом постићи хармонизацију са европским прописима у тој области, а географска ознака ће бити регулисана на потпуно нови начин.

Влада подсећа да је до доношења Закона о ракији и другим алкохолним пићима 2009. године било регистровано 2.048 произвођача, а да је он дозвољавао промет ракије у ринфузном стању само између регистрованих произвођача, чиме је велики број физичких лица који ракију производе за сопствене потребе остао ван система легалног промета и без могућности да је легално продају регистрованим произвођачима у ситуацијама када њихова производња премашује сопствене потребе.

Скупштина је гласала о предложеним изменама Закона о железници, о безбедности и интероперабилности железнице, о безбедности и здрављу на раду... 

Почетак заседања, који је као и сваког уторка и четвртка резервисан за постављање питања преставницима власти, обележила је полемика демократа и напредњака.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи